فیلم| کرونا در آمریکا؛ از پنهانکاری کاخ سفید درباره آمار مبتلایان تا کمبود و گران شدن قیمت ماسک

همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور‌های جهان، این ویروس در آمریکا نیز شیوع یافته، اما کاخ سفید علاوه بر مطرح کردن اتهامات علیه دیگر کشورها، از ارائه اطلاعات درباره وضعیت شیوع کرونا در این کشور خودداری کرده است.

نمایش بیشتر

خبرگزاری میزان- همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور‌های جهان، این ویروس در آمریکا نیز شیوع یافته، اما کاخ سفید علاوه بر مطرح کردن اتهامات علیه دیگر کشورها، از ارائه اطلاعات درباره وضعیت شیوع کرونا در این کشور خودداری کرده است.

به گزارش گروه بین الملل  خبرگزاری میزان ؛ شیوع ویروس کرونا از ماه دسامبر در چین آغاز شده و تا چندین مدت، شیوع آن تنها در این کشور گزارش می‌شد تا اینکه کشور‌های دیگر در سراسر جهان از اروپا گرفته تا آسیا و غرب آسیا مواردی از ابتلا به این ویروس را ثبت کردند.

شمار تلفات این ویروس در سراسر جهان تاکنون به بیش از ۲۹۰۰ نفر رسیده و بیش از ۸۵ هزار نفر دیگر نیز به این ویروس میتلا شده اند.

اما از زمانی که نخستین گزارش‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در آمریکا منتشر شد، «دونالد ترامپ» مدعی شد که کشورش در مبارزه با ویروس کرونا بسیار خوب عمل کرده و آمادگی کامل برای مقابله با آن را دارد.

رئیس جمهور آمریکا مدعی بود که در مقایسه با دیگر کشورها، کرونا تاثیر زیادی در آمریکا نداشته است.

این اظهارات دونالد ترامپ به شدت از سوی مقام های آمریکایی مورد انتقاد قرار گرفت و در خارج از این کشور نیز واکنش‌ های بسیاری به این اظهارات صورت گرفت.

ترامپ علاوه بر این اتهاماتی را علیه چین در زمینه مبارزه با ویروس کرونا مطرح کرد که این اظهارات، واکنش چین را در پی داشت.

رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه گذشته و پس از آنکه «مایک پنس» را به عنوان مسئول رسیدگی به امور بحران کرونا منصوب کرد، ارزیابی مقام های بهداشتی آمریکا مبنی بر اینکه ویروس کرونا اجتناب ناپذیر بوده و این ویروس به طور گسترده در آمریکا گسترش می‌یابد را رد کرد.

بیشتر بخوانید:

مثبت اعلام شدن آزمایش کرونای ۳۳ نفر در کالیفرنیای آمریکا

برنی سندرز: ترامپ اطلاعات کذب در مورد کرونا در اختیار مردم می‌گذارد

مقام های آمریکایی با این وجود از ارائه آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا خودداری کرده و تنها به مبتلا شدن تعدادی اندک به ویروس کرونا اذعان کردند، اما طی روز‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای ۶۰ نفر به ویروس کرونا منتشر شد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از فرماندار ایالت کالیفرنیا از ابتلای ۳۳ نفر به کرونا در این ایالت خبر داد.

علاوه بر این گزارش‌هایی از ۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا با منشا نامعلوم منتشر شد.

با این حال شنبه شب منابع آمریکایی اذعان کردند که نخستین مورد مرگ ناشی از کرونا در این کشور در واشنگتن ثبت شده است.

دونالد ترامپ نیز در اظهاراتی مدعی شده که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور ۲۲ نفر است که ۱۵ تن از آن‌ها بهبود یافتند.

در پی این تحولات، بازار بورس آمریکا نیز طی روز‌های گذشته از شیوع ویروس کرونا تاثیر پذیرفته و کاهش محسوسی را تجربه کرد.

اما موضوع به همین جا ختم نشده و در حالی که ترامپ از آمادگی کامل دولت آمریکا برای مبارزه با کرونا سخن می‌گوید، گزارش‌ها حاکی از کمبود ماسک در این کشور است.

رسانه‌ های آمریکایی گزارش دادند که طی روز‌های گذشته در این کشور کمبود ماشک وجود داشته و قیمت آن به چندین برابر افزایش یافته است.

شبکه «سی جی تی ان» چین با انتشار ویدئویی در این باره می‌گوید «همزمان با شیوع ویروس کرونا، آمریکا با کمبود ماسک مواجه شده است و مقامات محلی در واشنگتن دی سی درباره دسترسی به ماسک ابراز نگرانی کرده اند.»

یک شهروند آمریکایی در مصاحبه با «سی جی تی ان» ضمن اشاره به کمبود ماسک در این کشور گفته که «در برخی فروشگاه‌ های آنلاین، ماسک به قیمت ۱۴۹ دلار ارائه می‌شود؛ کمبود ماسک وجود دارد و قیمت‌ها بسیار بالا است.»