گزارش| معمای برگزیت به سادگی حل نمی‌شود

حذف یکی از ستاره های نمادین اتحادیه اروپا و متعاقب آن حذف پرچم انگلیس مقر اتحادیه اروپا در بروکسل و استراسبورگ، مولد منازعات تازه ای در اتحادیه اروپای پسابرگزیت است.

گزارش| معمای برگزیت به سادگی حل نمی‌شود

- اخبار بین الملل -

فراتر از آن، خروج 73 نماینده انگلیسی از پارلمان اروپا به خوبی نشان می‌دهد که از اکنون، باید "اروپای منهای انگلیس" را به گونه ای  عینی و کامل  تصور کرد! علی رغم جدایی رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور  حداقل تا 11 ماه آینده،  همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا باقی خواهد ماند.

هم اکنون سران اتحادیه اروپا  در صدد هدایت و مدیریت رفتارهای لندن پس از خروج از اتحادیه اروپا هستند. امثال آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هرگز قصد ندارند "برگزیت" را به یک مصداق و تجربه " فوق العاده" و "راحت" برای شهروندان سایر کشورهای باقیمانده در اتحادیه اروپا تبدیل کنند.

منازعه‌ای که آغاز شده است

شاید تا قبل از پیروزی اخیر بوریس جانسون در انتخابات سراسری انگلیس، اصلی ترین دغدغه بازیگران اروپایی ، انصراف لندن از تحقق برگزیت از طریق برگزاری همه پرسی دوباره در این کشور بود. اگرچه این مسئله در زمره سیاست‌های اعلامی مقامات اروپایی نبود، اما سران اتحادیه اروپا بارها با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر و استورجن رهبر ملی‌گرایان اسکاتلند و سران حزب لیبرال دموکرات انگلیس، بر سر برگزاری همه پرسی دوم در کشورشان مذاکره کرده بودند. هم اکنون بازی عملا تمام شده است! اکنون سران اتحادیه اروپا در صدد مدیریت مذاکره با انگلیس در "دوران گذار" هستند. این دوران، از اول ماه فوریه( امروز) آغاز شده و تا ماه دسامبر امسال (سال 2020 میلادی) می تواند به طول انجامد. در طول این 11 ماه، لندن و بروکسل ملزم هستند بر سر نقاط اختلافی ، از جمله مسائل تجاری و چالشهایی مانند مرزبندی تجاری  میان دو ایرلند شمالی و جنوبی به توافق دست پیدا کنند.

جانسون از چه چیزی نگران است؟

نخست وزیر انگلیس سعی دارد در برهه فعلی، خود را فردی خرسند و پیروز نشان دهد. با این حال بوریس جانسون به خوبی می‌داند که اکثر رای دهندگان انگلیسی که ترجیح دادند در انتخابات اخیر آرای خود را به سود محافظه کاران به گردش در بیاورند، خواستار "خروج نرم" و " همراه با توافق" از اتحادیه اروپا هستند. این همان موضوعی است که سران اتحادیه اروپا نیز نسبت به آن واقف هستند. شواهد و مستندات موجود نشان می‌دهد که سران اتحادیه اروپا قصد ندارند در دوران گذار، به راحتی به انگیس باج دهند، حتی اگر این موضوع منتج به تحقق "برگزیت سخت" شود.

"اورزولا فون در لاین" رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این خصوص می گوید: "مذاکرات برلین و بروکسل در دوران گذار، سخت، سریع و منصفانه خواهد بود. اگر تا پایان سال جاری میلادی در این مذاکرات توافقی حاصل نشود، بنابراین ما برای این وضعیت هم آمادگی داریم. اکنون اروپا در موضع قدرتمندی برای مذاکرات قرار دارد. اگر در پایان سال خروج سخت از اتحادیه اروپا به وقوع بپیوندد اوضاع دشوار می شود. در هر حال انگلیس نیمی از کالاهای خود را به اروپا صادر می‌کند."

همان گونه که از لحن و گفتار فون درلاین و دیگر مقامات اروپایی بر می آید، آنها قصد ندارند در دوران گذار به راحتی با خواسته های بوریس جانسون کنار بیایند. مقامات اروپایی به خوبی خطر تکرار همه پرسی مشابه برگزیت را در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، اتریش، سوئد، هلند، اسپانیا، ایتالیا و یونان حس کرده‌اند. در چنین شرایطی هر گونه امتیازدهی سران اروپایی به لندن، برای آنها می تواند حکم نوعی خودکشی سیاسی را داشته باشد! در این صورت، دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز نسبت به کسب امتیازاتی مشابه انگلیس و جدایی از اتحادیه اروپ رغبت بیشتری پیدا خواهند کرد. به عبارت بهتر، تحقق مطلق برگزیت مدنظر انگلیس ، مواضع ملی گرایان ضد اتحادیه اروپایی را در سرتاسر قاره سبز تقویت خواهد کرد.

رصد بازی ترامپ در دوران پسابرگزیت

در این معادله، نمی توان از نقش ایالات متحده آمریکا، خصوصا در دوران 11 ماهه پیش رو غافل شد خواسته اصلی دونالد ترامپ و مایک پمپئو، تحقق "برگزیت سخت" و عدم توافق نهایی میان لندن و اتحادیه اروپاست .کاخ سفید در صدد است از این طریق، لندن را به متغیر اقتصادی و سیاسی وابسته به واشنگتن تبدیل کند. از سوی دیگر، ترامپ از ابتدای سال 2017 میلادی، یعنی از زمان حضور خود در کاخ سفید در صدد بوده است تا "برگزیت" را به یک "الگوی فراگیر" در اتحادیه اروپا تبدیل کند. این خواسته مقامات آمریکایی ، با تحقق"برگزیت نرم" عینیت نمی یابد و ابتر خواهد ماند.
از سوی دیگر، بوریس جانسون نیز  در این آوردگاه سیاسی مهم و تعیین کننده، ناچار است بسیار محتاطانه بازی کند. او از یک سو اطمینانی نسبت به پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر امسال  ندارد . حتی اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، جانسون نمی‌تواند به سادگی تن به گزینه "برگزیت سخت "دهد زیرا اکثر رای دهندگان انگلیسی خواستار خروج نرم کشورشان از اتحادیه اروپا و تعریف منظم روابط اقتصادی ، تجاری و حقوقی خود با کشورهای باقیمانده در اتحادیه اروپا هستند. تحقق برگزیت سخت و عدم توافق با اروپا می تواند منجر به خیزش مخالفان فعلی و بخش اعظمی از حامیان فعلی جانسون علیه وی شود. همچنین این موضوع منجر به بروز اختلافاتی جدی در درون حزب محافظه کار انگلیس خواهد شد.

بازیگرانی که فعلا آرام هستند

سران حزب کارگر، لیبرال دموکرات، ملی گرایان اسکاتلند و دیگر مخالفان داخلی بوریس جانسون فعلا ترجیح داده اند در قبال تحولات مربوط به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا ساکت و آرام بمانند. با این حال مخالفان جانسون قصد ندارند در ماههای منتهی به دسامبر سال 2020 به ین سکوت ادامه دهند. در صورتی که جانسون تحت تاثیر ترامپ ، مذاکره با اتحادیه اروپا را به سوی شکست با بن بست بکشاند، قطعا با واکنش مخالفان داخلی خود رو به رو خواهد شد. اظهارات اخیر جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در ایرلند شمالی و ابراز تردید وی در خصوص حل و فصل واقعی اختلافات باقیمانده میان لندن و بروکسل در پروسه برگزیت، بیانگر همین منازعه دنباله دار است.منازعه ای که شاید این بار جانسون برنده آن نباشد.

انتهای پیام/