جزئیات طرح جدید مجلس برای جلوگیری از زمین خواری

نماینده مردم نجف آباد در مجلس مزایای طرح ساماندهی اسناد عادی  را تشریح کرد.

جزئیات طرح جدید مجلس برای جلوگیری از زمین خواری

- اخبار سیاسی -

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، از تدوین و بررسی طرح ارتقا ساماندهی اسناد عادی در کمیسیون قضایی و حقوقی قوه مقننه،خبر داد و گفت: بررسی این طرح در دستورکار کمیسیون قرار دارد که  پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه این طرح بررسی خواهد شد.

تعیین تکلیف پرونده‌های زمین خواری در کمیسیون اصل نود مجلس

وی در تشریح محور‌های طرح مذکور، اظهار داشت: براساس طرح مذکور در زمان دریافت پروانه ساخت به ازای هر واحد در شهرها و روستا‌ها باید کد یکتا اخذ شود و تمامی اسناد عادی که به صورت قولنامه‌ای است باید در سامانه که اداره ثبت اسناد و املاک تهیه کرده ثبت شوند و همچنین بر اساس این طرح اسناد بیمه می‌شوند تا اگر در صورت بروز فساد سند باطل شد بیمه پاسخگو باشد.

نماینده نجف‌آباد در مجلس در تشریح مزایای طرح مذکور، بیان داشت: زمانی که اسناد طبق این طرح در سامانهای که اداره ثبت اسناد و املاک  طراحی شده درج شود جلوی کلاهبرداری، فروش مال غیر، زمین‌خواری و همچنین پولشویی گرفته می‌شود و در نتیجه تعداد پرونده‌های مربوط به موارد ذکر شده در دادگستری کاهش می‌یابد.

ابوترابی با یادآوری اینکه در حال حاضر 30 درصد پرونده‌های دادگستری مربوط به اسناد عادی است، ادامه داد: بسیاری از نزا‌ع‌ها، زمین‌خواری‌ها، فروش مال غیر و پول پولشویی‌ها به دلیل وجود اسناد عادی است که با ساماندهی آنها بسیاری از این مشکلات کاهش خواهد یافت.

عضو کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد: عدم اعتماد سرمایه‌گذاران به اسناد عادی سبب فرار سرمایه‌گذاری در این حوزه شده که با ساماندهی این نوع اسناد این مسئله نیز برطرف و سرمایه‌گذران ترغیب به سرمایه‌گذاری می‌شوند.

انتهای‌ پیام/