۵ ایراد سخنان روز گذشته روحانی به روایت حزب موتلفه اسلامی

حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه‌ای درباره سخنان روز گذشته رئیس جمهور گفت: یکی از علل فضای سرد انتخابات، نارضایتی مردم از سیاست‌های تورم زا و مشکل زای دولت است.

خبرگزاری میزان- حزب موتلفه اسلامی با صدور بیانیه‌ای درباره سخنان روز گذشته رئیس جمهور گفت: یکی از علل فضای سرد انتخابات، نارضایتی مردم از سیاست‌های تورم زا و مشکل زای دولت است.

۵ ایراد سخنرانی روز گذشته روحانی به روایت حزب مؤتلفه اسلامی به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، این حزب درباره سخنان رئیس جمهور در جمع استانداران و فرمانداران کشور بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

اعلام مواضع جناب آقای دکتر روحانی در جمع استانداران و فرمانداران که مجریان انتخابات هستند، موجب تأسف عمیق شد.

ریاست جمهوری، جایگاه مهمی است. رئیس جمهور نباید جایگاه خودش را در حدی پایین بیاورد که به عنوان سخنگوی یک جناح شکست خورده در اداره کشور تلقی شود. رئیس جمهور طبق قانون اساسی باید پاسدار نظام باشد و نباید به گونه‌ای سخن بگوید که نظام جمهوری اسلامی را تضعیف کند. رئیس جمهور به عنوان یکی از سران سه قوه نباید مواضعی اتخاذ نماید که مورد سوء استفاده رسانه‌های بیگانه و ایجاد تشویش اذهان قرار گیرد.

رئیس جمهور، رییس قوه مجریه و اداره کننده انتخابات با استانداران و فرمانداران خویش است و ضرورت دارد که به مردم و همه جناح‌های کشور اطمینان دهد که انتخابات را با بی طرفی و رعایت موازین قانونی ساماندهی می‌کند. ایجاد فضای منفی و تضعیف روحیه مجریان انتخابات، بیش از هرچیز به زیان دولت و مجریان انتخابات است.

بدیهی است هرچه محیط انتخابات، آرام و رقابت‌ها و سخنان براساس موازین و مبانی قانونی و اخلاق و فرهنگ و تمدن ایران و اسلام باشد، برای دولت و قوه مجریه، اداره انتخابات آسان‌تر خواهد شد. اگر رئیس جمهور، خود را نگران نشان دهد که روزی حکم جمهوری جرم شود و انتخابات، تشریفاتی گردد و سایر مطالبی که در این زمینه گفته اند، چگونه می‌خواهد فضای انتخابات را پرشور و مشارکت مردم را فراهم نماید؛ و چگونه از مردم می‌خواهد که مشارکت بالا برود و صف‌ها خلوت نباشد؟!

آقای رئیس جمهور خود می‌داند که در قانون اساسی، دولت و وزارت کشور مجری انتخابات هستند و نهاد شورای نگهبان، نظارت دارد و احراز و عدم احراز صلاحیت‌ها نیز براساس قانون به آن شورا سپرده شده و تأیید صحت انتخابات نیز برعهده شورای نگهبان است.

رئیس جمهور می‌داند که به برکت این تدبیر خبرگان قانون اساسی که در رأس آن شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی بود، در ۳۶ انتخابات طی ۴۰ سال گام اول، همه سلیقه‌ها و گروه‌ها در مجلس و در ریاست جمهوری و شورا‌ها حضور یافته اند؛ و اظهارات دروغ پردازانی که انتخابات را به دور از رأی آزاد مردم فریاد زده اند، موجب رسوایی آن‌ها شده است و مردم مطمئن هستند اگر جناح‌هایی ظاهرسازی و مظلوم نمایی می‌کنند، چرا رئیس جمهور از حقوق همه مجریان و ناظران در آن۳۶ انتخابات حمایت نکند و سخن کسانی را که سیاه نمایی برای نظام کرده و می‌کنند را تکرار نماید؟!

اینکه بعضی‌ها در بین ملت بزرگ و بابصیرت ایران از کلمه همه پرسی و رفراندوم خوششان نیاید، اکثریت ملت طبق قانون اساسی رفراندوم را قبول دارند که براساس شرایط مندرج در قانون اساسی در مواقع لازم برگزار شود و رئیس جمهور، رئیس جمهور همه ملت است نه اینکه خود را در مقابل «بعضی» قرار دهد.

جناب آقای رئیس جمهور؛ در این سخنرانی رسمی، متأسفانه مرتکب تخلفات زیر شده اید که انتظار ما این است آن‌ها را جبران نمایید:

۱-به جای دفاع از نهاد قانونی شورای محترم نگهبان، به تضعیف این نهاد پاسدار شرع و قانون اساسی پرداخته اید.

۲- در فضای وحدتی که در جریان جنایت رئیس جمهور آمریکا در دستور ترور شهید سپهبد سلیمانی و شهدای همراهش بر اثر شهادت آن‌ها پدید آمده است، سخنانی گفته اید که برخلاف وحدت نهاد‌ها و دستگاه‌ها و خواست مردم بابصیرت کشورمان است.

۳- شما به جای استناد به موارد قانون و تلاش برای حاکمیت کامل قانون، به صورت جناحی سخن گفته و علیه آن‌ها که افکار و نظرات شما را قبول ندارند، موضع گرفته اید. در حالی که دولت متعلق به همه جناح‌ها است.

۴- شورای محترم نگهبان براساس قانون انتخابات و قانون اساسی عمل می‌کند. شما می‌دانید در شهریور سال ۹۵ سیاست‌های کلی انتخابات به دولت ابلاغ شده است و دولت کاری برای تکمیل قانون انتخابات انجام نداده است.

اکنون شما آنچه وظیفه دولت بوده را انجام نداده اید و انتظار دارید که شورای نگهبان به جای عمل به قانون، به خواست‌های شما تمکین نماید؟

۵- یکی از علل فضای سرد انتخابات، نارضایتی مردم از سیاست‌های تورم زا و مشکل زای دولت است. شما که این گونه سخن می‌گویید، تلقی مردم این است که به خاطر مشکلات اقتصادی و فرهنگی دولت شما، نوعی فرافکنی در حال انجام است تا جناح اصلاح طلب که پدیدآورنده و مسبب اصلی این مشکلات مردم است، در این انتخابات حمایت شود؛ که این امر هم اگر واقعیت داشته باشد، تخلف بزرگی است و شاید هم بی حاصل.

جناب آقای رییس جمهور!

پیشنهاد ما این است که حضرت‌عالی طبق وظیفه قانونی در اجرای انتخابات، با هماهنگی و همراهی با همه نهاد‌ها و دستگاه ها، فضا را برای انتخاباتی پرشور و حضور گسترده مردم و همه باهم به رأی مردم احترام بگذاریم. در ایام انتخابات به مردم دلگرمی بدهید. آیه یأس نخوانید و از گرفتارشدن به القائات جناح‌ها بویژه ورشکسته‌های سیاسی خودداری فرمایید.

ما علاقمندیم دولت شما موفق باشد لیکن این نوع سخنان و برنامه‌های اشتباه دولت شما ما را از دفاع از عملکرد دولت و شخص شما بازمی دارد. امیدواریم فکری بکنید.