نامه مکرون به مردم انگلیس

رئیس جمهور فرانسه در نامه‌ای به مردم انگلیس در ارتباط با خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت را عبرت آموز عنوان و خروج لندن را شوک آور توصیف کرد.

به گزارش نشنال، مکرون در این نامه خطاب به شهروندان انگلیسی گفته است: کشور شما بعد از ۴۷ سال همزیستی اتحادیه اروپا را ترک کرد و این نتیجه تصمیم همه پرسی ژوئن ۲۰۱۶ میلادی به عنوان انتخابی دموکراتیک بوده که فرانسه همواره به آن احترام می‌گذارد.

رئیس جمهور فرانسه در ادامه با اظهار تأسف از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفته است: به عنوان یک متحد و حتی یک دوست و یک اروپاییِ واقعی، عمیقاً از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ناراحت هستم و امروز به میلیون‌ها بریتانیایی از انگلستان، ولز و ایرلند شمالی فکر می‌کنم که عمیقاً احساس می‌کنند که به اتحادیه اروپا وابسته هستند.

نامه مکرون به مردم انگلیس

مکرون همچنین از حمایت از صدها هزار شهروند فرانسوی در انگلیس و شهروندان انگلیسی در فرانسه سخن گفته که نگران حقوق و آینده هستند.

توجه به زمینه شکل‌گیری اتحادیه اروپا از دیگر محتویات نامه مکرون بوده است که او در آن گفته است: این خروج شوک آور بود و این اولین بار است که یک کشور جامعه اروپا را ترک می‌کند. در اولین گام‌های اتحادیه اروپا در سال ۱۹۵۰ میلادی، انگلیس حضور نداشت، اما ما برای آغاز، بسیار به دیدگاه‌های آینده نگرانه وینسون چرچیل نخست وزیر پیشین بریتانیا مدیون هستیم.

در این نامه، رئیس جمهور فرانسه همچنین تاکید کره است: باید دلایل خروج انگلیس را درک کرد و از آن درس گرفت. باید از این مساله درس گرفت که مخالفت با اروپا از سوی رهبران سیاسی در بریتانیا و دیگر مناطق جهان، ناشی از شکست‌ها و فرار از این شکست‌ها است.

رئیس جمهور فرانسه در نامه خود همچنین سیاست‌های امروز اتحادیه اروپا را نیز مورد انتقاد قرار داده و گفته است که باید پذیرفت این خروج نتیجه آن است که اروپا به اندازه کافی کارآمد و دارای قدرت حمایتی نیست و از واقعیات روز زندگی فاصله گرفته است.

به گفتته مکرون، اروپا به نیروی حرکتی جدیدی در جهان نیاز دارد.

در این نامه رئیس جمهور فرانسه، خواستار ایجاد روابط جدیدی در آینده با انگلیس شده و گفته است: به نفع دوکشور است که روابط نزدیک و قوی برقرار کرده و در حوزه‌های دفاعی وامنیتی، قضائی، محیط زیست، علمی و فرهنگی با هم همکاری کنند.

رئیس جمهور فرانسه در پایان به سفر خود در آینده نزدیک به لندن هم اشاره کرده و گفته است که در ژوئن آینده نشان افتخار فرانسه موسوم به لژیون دنور را برای ادای احترام به شجاعت کل این کشور و مردم آن اعطا خواهد کرد.