دستگیری باند سارقان ورزشگاه آزادی و شهر قدس

اعضای باند پنج نفره سرقت تلفن همراه که سرقت‌ها را در ورزشگاه‌های آزادی و شهر قدس انجام می‌دادند دستگیر شدند.

روز ۳۰ آبان ماه سال جاری مرد جوانی به کلانتری نواب مراجعه و اعلام کرد که برای دیدن مسابقه فوتبال به وزرشگاه آزادی رفته بوده، که پس از بازگشت به منزل متوجه شده تلفن همراهش به سرقت رفته است.

در همین راستا پرونده‌ای تشکیل شد و برای رسیدگی تخصصی با دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای ناحیه ده تهران، در اختیار کارآگاهان پایگاه هشتم قرار گرفت.

رسیدگی به موضوع به سرعت آغاز شد و ماموران بررسی‌های لازم را انجام دادند. همچنین با توجه به اینکه تلفن همراه شاکی دارای سیستم امنیتی بود و در صورت روشن شدندش موقعیت تلفن از طریق پست الکترونیک به صاحب تلفن اعلام می‌شد، قرار شد در صورت به دست آمدن موقعیت از طریق سیستم امنیت، شاکی پرونده کارآگاهان را در جریان قرار دهد.

پس از گذشت چند روز، شاکی پرونده بار دیگر در پایگاه هشتم حضور پیدا کرد و اعلام کرد که تلفن همراهش در محدوده میدان تجریش به کار افتاده است، بنابراین در گام بعدی تحقیقات هویت فردی که از تلفن همراه استفاده می‌کرد شناسایی شد. این فرد تبعه افغانستان و کارگر یک فست فود بود و با توجه به دست آمدن این اطلاعات، روز دهم دی ماه عملیات دستگیری وی انجام شد.

همچنین طی بررسی از محلی که او در آن‌جا دستگیر شد، ماموران به وزن سنگین یک اسباب بازی مشکوک و متوجه شدند که شش دستگاه تلفن همراه گرانقیمت به طرز ماهرانه‌ای در آن جاسازی شده است. بر اساس تحقیقات تکمیلی نیز مشخص شد که تلفن‌های همراه کشف شده سرقتی هستند.

با انتقال متهم به پایگاه هشتم وی ادعا کرده بود که، تلفن‌های همراه سرقت شده را از پسرخاله‌اش که ساکن شهریار است خریداری کرده و قصد داشته آن را به کشورش منتقل کند.

در گام بعدی تحقیقات پلیسی، کارآگاهان با هماهنگی‌های قضائی به شهرستان «شهریار» اعزام شده و روز سیزدهم دی‌ماه طی عملیاتی غافلگیرانه دومین متهم پرونده و همدستش را دستگیر کردند که در بازرسی از آن محل، تعداد هشت دستگاه تلفن همراه سرقتی کشف و این دو متهم در تحقیقات اولیه به جرم مالخری و انتقال اموال سرقتی به کشور افغانستان اعتراف کردند.

در ادامه نیز کارآگاهان دو جیب بر حرفه‌ای را که به این مالخران تلفن‌های سرقتی را می فروختند، شناسایی کردند. با شناسایی مخفیگاه سارقان، هر دو سارق در یک عملیات پلیسی دستگیر و طی بازجویی اولیه اظهار کردند که مدتی در زندان به سر می‌بردند و پس از رهایی از زندان بر اساس نقشه‌ای که در زندان کشیده بودند قرار شده تا تلفن تماشاگران مسابقات ورزشی را به سرقت ببرند.

این دو نفر بر اساس اظهاراتشان روز مسابقات با رفتن میان تماشاگران «ورزشگاه آزادی» و «ورزشگاه شهرقدس» از شلوغی و حواس پرتی تماشاگران سوء استفاده کرده و در اقدامی سریع تلفن‌ همراه آن‌ها را سرقت می‌کردند و سپس به مالخران تبعه افغان می‌فروختند.

هر دو سارق تا کنون به ۴۰ فقره سرقت تلفن‌همراه و فروش تلفن‌های همراه سرقتی اعتراف کردند و هر پنح متهم با دستور بازپرس پرونده برای کشف جرائم احتمالی و شناسایی شاکیان در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی قرار دارند.