کتابخانه های عمومی در کسب عنوان پایتختی کتاب نقش محوری دارند

کتابخانه های عمومی در کسب عنوان پایتختی کتاب نقش محوری دارند

شیراز- مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با اشاره به راهیابی شیراز به مرحله نهایی جشنواره پایتخت کتاب ایران گفت:کتابخانه های عمومی در کسب عنوان پایتختی کتاب نقش محوری دارند.

به گزارش خبرنگار مهر ، روح الله منوچهری شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به راهیابی شیراز و اوز به مرحله نهایی جشنواره پایتخت کتاب ایران گفت: طرح‌های مردمی و مشارکت عموم در طرح‌های کتابخوانی از فاکتور مهم در جشنواره‌های کتاب محور کشور است و نقش کتابخانه های عمومی در این راستا پررنگ و برجسته است.

وی، در رابطه با حضور ۲ شهر استان در مرحله نهایی این جشنواره موفقیت شهرهای استان فارس در این جشنواره ملی در سال جاری را پیش از هر چیز حاصل همراه شدن دستگاه‌های فرهنگی و یک پارچه بودن برنامه‌ها و تصمیم‌های فرهنگ ساز در استان دانست و با تاکید بر اینکه شیراز از نخستین دوره این جشنواره شرایط و ظرفیت برگزیده شدن در جشنواره را داشت، افزود: مهم‌ترین دلیل اینکه شیراز علی رغم موفقیت در دوره‌های پیشین جشنواره، عنوان پایتختی کتاب را از آن خود نکرد؛ یک دست نبودن برنامه‌های فرهنگی و دستگاه‌های اجرایی بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه در شیراز به دنبال کسب عنوان پایتختی کتاب جهان هستیم، گفت: شیراز این ظرفیت و پتانسیل را دارد و حضور او در جشنواره پایتختی کتاب ایران نیز در همین راستاست.

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های شهر شیراز به تعهدات خود در جشنواره‌های کتاب محور پایبند بودند، اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد طرح‌هایی که شیراز در پنجمین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران ارائه کرده بود، امسال اجرایی شده‌اند و بیشتر آنها نیز طرح‌های ترویجی و مشارکت مردم در بحث کتابخوانی بوده است.

وی اشاره کرد: کسب این عنوان مهم است اما هدف، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد شور و نشاط در فعالیت‌های کتابخوانی شهرهاست.

کتابخانه های عمومی دامنه فعالیت‌های خود را گسترش داده است

وی اضافه کرد: طرح‌های مردمی و مشارکت عموم در طرح‌های کتابخوانی از فاکتور مهم در جشنواره‌های کتاب محور کشور است و نقش کتابخانه های عمومی در این راستا پررنگ و برجسته است.

منوچهری در ادامه به نقش کتابخانه ها عمومی استان فارس در این زمینه اشاره کرد و عنوان کرد: کتابخانه های عمومی نقطه مرکزی و ترویج دهنده کتابخوانی در میان مردم به شمار می‌روند، مهم‌ترین فاکتور نیز در این برگزاری چنین جشنواره‌های ملی و بین المللی، وجود طرح‌های مردمی و مشارکت عموم در طرح‌های کتابخوانی است که در این راستا باید نقش کتابخانه های عمومی را پررنگ و برجسته بدانیم.

وی اضافه کرد: در شهر شیراز ۲۹ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی فعال است؛ یعنی ۴۷ پایگاه در جای جای شهر برنامه‌های کتابخوانی را برای مردم و با توجه با نیازهای هر منطقه برگزار می‌کنند و این اتفاق‌های بسیاری را در شهر رقم می‌زند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با تاکید بر اینکه کتابخانه های عمومی در چند سال اخیر دامنه فعالیت‌های خود را گسترش داده است، گفت: همکاری گسترده با اداره کل فرهنگ و ارشاد، شهرداری شیراز، آموزش و پرورش و مدارس، فرهنگواران و اهالی قلم، حوزه عشایر، نهصت سوادآموزی، زندان‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، خیرین و موسسه‌های خیریه، بنیادهای ملی و بین المللی، مراکز پژوهشی، دانشگاه و کتابخانه های تخصصی و… انجام شده که نتیجه آن انعقاد تفاهم نامه با موسسات مختلف و برگزاری ویژه برنامه‌هایی برای اقشار گوناگون است.

وی اضافه کرد: این همراهی جایگاه شیراز را در رقابت ملی پایتختی کتاب متمایز کرده است؛ کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی مطرح هستند و در این راستا تلاش می‌کنند.

منوچهری اضافه کرد: در حال حاضر برنامه‌هایی با گروه‌های مختلف ازجمله اهالی قلم و فرهنگوران، دانشجویان، دانش آموزان، کودک و نوجوان، بانوان، کودکان کار، افراد کم توان و معلول، عشایر، روستاییان، افراد با آسیب‌های اجتماعی، نوسوادان و … در کتابخانه های عمومی آغاز شده و به صورت مستمر دنبال می‌شود. حاصل آن تعامل و حضور اکثریت افراد جامعه در کتابخانه های عمومی است.

زیربناهای کتابخانه ای در شیراز افزایش یابد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس با اشاره به اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب برای شیراز هدف مشترک دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان است، اضافه کرد: کسب این عنوان بسیار اهمیت دارد ولی باید در نظر داشت که شیراز شهری است که در دنیا با نمادهای فرهنگی اش شناخته شده است و باید زیرساخت‌های فزهنگی آن بهبود یابد.

وی به نیازهای کتابخانه ای در شهر شیراز اشاره و تصریح کرد: از نظر زیرساخت‌های کتابخانه ای شهر شیراز در وضعیت استاندارد نیست و لازم است که هرچه زودتر وضعیت کتابخانه مرکزی شیراز تعیین تکلیف شود.

منوچهری، ساخت کتابخانه های استاندارد را دیگر نیاز شهر دانست و گفت: کتابخانه های عمومی برنامه‌های گوناگون را پایه گذاری و اجرا کرده است اما در حال حاضر فضای کافی در شهر شیراز برای پروراندن این طرح‌ها نیست، غرب شیراز و نقطه پرجمعیت شهر کتابخانه عمومی ندارد همچنین بیشتر کتابخانه های عمومی این شهر با متراژ کم و فضای محدود است و ارائه خدمات اولیه به کاربران دشوار است.

وی یادآوری کرد: ساخت فضاهای کتابخانه ای استاندارد در شیراز با همکاری فرمانداری و شهرداری شیراز همچنین خیرین باید در دستور کار و اولویت قرار گیرد.

فعالیت‌های کتابخوانی در اوز تداوم داشته است

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه با اشاره به اینکه شهر اوز امسال نیز همچون دوره‌های گذشته به مراحل نهایی جشنواره رسیده است، گفت: اوز تاکنون عناوین شهر خلاق ادبی و شهر دوستدار کودک را کسب کرده است و این مرهون تداوم و استمرار برنامه‌های کتابخوانی و همراهی و همدلی مردم و مسئولان این شهر در حوزه کتاب و توسعه کتابخانه های عمومی است.

منوچهری با اشاره به همراهی خیرین و مشارکت‌های مردمی در شهر اوز، گفت: مشارکت‌های مردمی و نقش خیرین در توسعه زیرساخت‌های فرهنگی شهر و کتابخانه ها ی عمومی و خصوصی از پتانسیل‌های شهر اوز است به طوری که سه کتابخانه عمومی «اندیشه»، «بانو صفیه خضری» و «ام الخیر» در شهر اوز با همت خیرین ساخته و تکمیل شده است.

منوچهری تاکید کرد: اجرای طرح‌هایی برای تسهیل دسترسی شهروندان به کتاب، پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری، توسعه فرهنگ کتابخوانی به صورت گسترده، فعالیت‌های مستمر در حوزه کودک و مادر در اوز همسو کردن فعالیت‌های مذهبی، هنری، اجتماعی و ورزشی، مشارکت عمومی در طرح‌های کتابخوانی و حمایت خیرین از جمله دلایل موفقیت این شهر در جشنواره کتاب محور بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران توسط دبیرخانه این رویداد مشخص شدند، در این میان ۱۲ شهر از استان فارس در این رویداد به مرحله نیمه نهایی راه یافتند که در این میان شش شهر شیراز، اوز، مرودشت، جهرم، فسا و اردکان به ۳۸ شهر نهایی انتخابی راه یافته بودند.