انتخاب همسر مناسب از ارکان ثبات و آرامش زندگی است

انتخاب همسر مناسب از ارکان ثبات و آرامش زندگی است

معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اهمیت انتخاب همسر مناسب در ثبات زندگی مشترک گفت: جمال و ثروت در گذر زمان دچار تغییر می شوند و پایدار نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام محمدمهدی صالحی در مراسم افتتاحیه دهمین کاروان طرح ملی «همسفر تا بهشت» در حرم مطهر رضوی، ضمن قرائت پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به زوج‌های دانشجو، از آرامش به عنوان یکی از پایه‌های محوری زندگی مشترک یاد و اظهار کرد: در زندگی مدرن امروز که با رشد تکنولوژی و رفاه اجتماعی توأم شده، برخی به اشتباه تعریف آرامش را در میزان آسایش و رفاه اجتماعی و معیشتی افراد می‌دانند.

وی افزود: این در حالیست که مقایسه گذشته و امروز بشر نشان می‌دهد که به رغم کمبودهای مادی بسیار در سالیان قبل، مردمان آرامش بیشتر و روانپریشی کمتری داشته‌اند.

حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه در دین مبین اسلام، عوامل مختلفی به عنوان اسباب آرامش انسان معرفی شده است، تصریح کرد: از مهمترین این عوامل یاد خداوند و گره زدن عالمِ وجود به پایدارترین موجود هستی است که در آیه شریفه‌ی «الا بذکرالله تطمئن القلوب» هم به آن اشاره می‌شود، لذا می‌توان گفت آرامش با هر عاملی غیر از یاد خدا، تخدیرکننده و مقطعی است که تنها انسان را به خود مشغول ساخته و هرگز او را به آرامش دائمی نمی‌رساند.

وی با اشاره به آیه ۲۱ سوره مبارکه روم، برخورداری از شریک زندگی مناسب را از دیگر عوامل کسب آرامش پایدار در زندگی برشمرد و گفت: اگر برخی افراد پس از ازدواج احساس می‌کنند که زمینه چنین آرامشی برای آنان مهیا نیست و بلکه زندگی مشترک، گریزگاهی شده است که میلی به تداوم آن ندارند، باید در صدد مدیریت زندگی مشترک و ارتباطات موجود در آن از طریق کسب مهارت‌ها و آگاهی‌های لازم باشند.

رئیس ستاد ازدواج دانشجویی با اشاره به بخش نخست آیه ۲۱ سوره روم که می‌فرماید: «و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا …»، خاطرنشان کرد: اسلام بر خلقت یکسان زن و مرد و عدم برتری آنان نسبت به یکدیگر تاکید دارد؛ گرچه قطعاً تفاوت‌های روانشناختی دارند و همین تفاوت هاست که زن و مرد را به لحاظ شخصیتی مکمل یکدیگر می‌سازد.

وی با بیان اینکه یکی از نیازهای مهم زوجین بویژه در آغاز زندگی مشترک، شناخت همین ویژگی‌ها و بنیان‌های روانی جهت تسهیل ارتباطات و تعاملات شأن است، افزود: توجه به حُسن درونی افراد و سیرت نیکوی آنان از مهمترین فاکتورهای تعاملی همسران به شمار می‌رود.

حجت الاسلام صالحی ادامه داد: جمال و ثروت و معیارهایی از این قبیل در گذر زمان دچار تغییر می‌شوند و پایدار نیستند، لذا افرادی که مبنای گزینش همسر و ارتباط با او را چنین معیارهایی قرار می‌دهند در گذر زمان پایه‌های زندگی شأن سست خواهد شد و چه بسا جذب ارتباطاتی خارج از چارچوب ازدواج یا خانواده شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه وجود مودت در زندگی مشترک بیش از محبت اهمیت دارد، گفت: همسرانی که نسبت به یکدیگر مودت یعنی محبت از صمیم قلب دارند نه تنها محبتشان با مرور زمان کم نمی‌شود بلکه عهد آنان برای با هم بودن در جهان آخرت را نیز تضمین می‌کند. همچنین همسران با مودت، به یکدیگر خیانت نمی‌کنند و همواره نسبت به یکدیگر متعهد و مسئولیت پذیر خواهند بود.