اصلی‌ترین موضوع سلامت مردم است/هیچ مورد مبتلا به ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده/جای هیچ نگرانی وجود ندارد

ایلنا: جلسه بررسی راهکار‌های پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با این ویروس عصر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

در جلسه بررسی راهکار‌های پیشگیری از ورود کرونا مطرح شد؛

اصلی‌ترین موضوع سلامت مردم است/هیچ مورد مبتلا به ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده/جای هیچ نگرانی وجود ندارد

جلسه بررسی راهکار‌های پیشگیری از ورود ویروس کرونا و مقابله با این ویروس عصر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین موضوع سلامت مردم است و هیچ مصلحت دیگری را نمی‌توان نسبت به این موضوع ارجحیت داد، گفت: دولت موضوع حفظ سلامت مردم را وظیفه‌ای قانونی و ملی برای خود می‌داند که به‌هیچ عنوان قابل چشم‌پوشی نیست و مردم کشور اطمینان داشته باشند که دولت در این‌گونه شرایط با جدیت در صحنه حضور دارد و با تمام توان اقدامات لازم را برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به کشور انجام خواهد داد.

معاون اول رییس‌جمهور با قدردانی از دولت چین به‌خاطر انجام تمهیدات و کنترل‌های لازم برای جلوگیری از انتشار این ویروس، اظهارداشت: چین شریک نخست تجاری ایران است و روابط صمیمانه‌ای میان دو کشور وجود دارد و ایران آمادگی دارد کمک‌های مورد نیاز در حوزه پیشگیری و درمان را به این کشور ارائه دهد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه همه استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها باید برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به کشور در آماده‌باش کامل باشند که لازم است وزیر کشور در این خصوص دستورات لازم را به تمام استان‌های کشور بخصوص استان‌های مرزی ابلاغ کند.

وزیر بهداشت نیز در این جلسه گزارشی از آخرین بررسی‌های صورت گرفته ارائه و تاکید کرد: تا این لحظه هیچ مورد مبتلا به ویروس کرونا در کشور مشاهده نشده است.

نمکی با بیان اینکه در تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی و مبادی وروردی به کشور تیم‌های پزشکی حضور دارند، گفت: از موضوع سلامت مردم به هیچ عنوان عقب‌نشینی نخواهیم کرد و هماهنگی‌های لازم با تمام استان‌ها انجام شده و آمادگی کافی برای انجام آزمایش‌های تشخیصی و شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

وی افزود: تمام اتباع چین که در صنایع مختلف در ایران فعالیت دارند و نیز افرادی که با ملیت چینی به عنوان توریست به ایران سفر کرده‌اند، شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته‌اند که خوشبختانه جای هیچ نگرانی درباره آلودگی این افراد به ویروس کرونا وجود ندارد.

وزیر راه‌وشهرسازی نیز در این جلسه گزارشی از تعداد پروازهای مستقیم میان ایران و چین و شرکت‌های هواپیمایی فعال در این مسیر ارائه کرد و افزود: تمهیدات لازم برای انتقال دانشجویان ایرانی که در شهر ووهان چین حضور دارند با هماهنگی وزارت‌بهداشت انجام خواهد شد و نگرانی برای بازگشت اتباع ما از چین وجود ندارد.

در این‌ جلسه که وزرای کشور، میراث فرهنگی، سخنگوی دولت و نمایندگان سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز حضور داشتند پس از بحث تبادل نظر تصمیماتی برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به کشور اتخاذ شد.

در این نشست مقرر شد وزارت بهداشت آمادگی کامل را برای مقابله با ویروس کرونا و اقدامات لازم برای پیشگیری از ورود این ویروس به کشور داشته باشد.

همچنین مقرر شد وزیر کشور با هماهنگی وزارت بهداشت دستورات لازم را برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، به استانداران و فرمانداران سراسر کشور بخصوص استانداران مرزی ابلاغ کند.

تعلیق پروازهای مستقیم از تهران به چین و برعکس برای دوره محدود از دیگر مصوبات این جلسه بود که مقرر شد وزیر راه و شهرسازی این موضوع را پیگیری کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین ماموریت یافت تمهیدات لازم را با هماهنگی وزارت‌بهداشت و وزارت‌خارجه برای انتقال دانشجویان ایرانی ساکن در شهر ووهان چین انجام دهد.

در این نشست همچنین مقرر شد وزارت امور خارجه کشورمان طی اطلاعیه‌ای از شهروندان ایرانی بخواهد که تا اطلاع ثانوی سفر خود به کشور چین را به تعویق یبندازند.

همچنین وزارت بهداشت ماموریت یافت اطلاع‌رسانی درباره ویروس کرونا را بر عهده بگیرد و مقرر شد تمام اظهارنظرها و اطلاع رسانی‌ها با هماهنگی این وزارت خانه انجام شود.

لینک کپی شد