۱۳۶۵ پروژه عمرانی در آذربایجان شرقی به بهره برداری می‌ رسد

۱۳۶۵ پروژه عمرانی در آذربایجان شرقی به بهره برداری می‌ رسد

تبریز - استاندار آذربایجان شرقی از به بهره برداری رسیدن هزار و ۳۶۵ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان همزمان با دهه فجر در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا پورمحمدی، ظهر امروز در تشریح پروژه‌های قابل افتتاح استان در دهه فجر، اظهار داشت: از مجموع پروژه‌هایی که در دهه فجر در استان به بهره برداری می‌رسد، ۷۸۸ پروژه در مناطق شهری و ۵۷۷ پروژه در مناطق روستایی اجرا شده و ۱۱۵ پروژه نیز جزو پروژه‌های ملی است.

وی افزود: ۱۱۲ پروژه از پروژه‌های دهه فجر با اعتبار ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان توسط شهرداری‌ها و ۳۷۷ پروژه با اعتبار ۷۰ میلیارد تومان توسط دهیاری‌های استان اجرایی شده است.

پورمحمدی با اشاره به ارزش پروژه‌های عمرانی و اقتصادی خاطرنشان کرد: از مجموع این پروژه‌ها، ۲۲۸ پروژه به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان، اقتصادی و هزار و ۱۳۷ پروژه به ارزش ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، عمرانی است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین راه‌اندازی ۴۵ سایت مخابراتی، آبرسانی به ۱۷ روستا و گازرسانی به ۹۵ روستا، نوسازی ۸ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن روستایی، خط انتقال اتیلن از میاندوآب به تبریز، افتتاح ۴۰ مدرسه و ۲۲ مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی، آبیاری نوین در ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی، بهسازی راه دسترسی ۲۰ روستا، ۳ قطعه از بزرگراه خواجه- ورزقان، یک قطعه از بزرگراه صوفیان- شبستر و تعدادی از ایستگاه‌های باقی مانده خط یک متروی تبریز را از جمله مهم‌ترین پروژه‌های قابل افتتاح استان در دهه فجر امسال برشمرد.

وی تصریح کرد: عملیات اجرایی ۶۲ پروژه نیز با اعتبار پیش بینی‌شده ۴۴۵ میلیارد تومان همزمان با دهه فجر در استان آذربایجان شرقی آغاز خواهد شد.

جذب ۱۹ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: میزان صادرات غیرنفتی استان امسال از رقم ۲.۵ میلیون دلار فراتر رفته و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۳ درصدی نشان می‌دهد.

داود بهبودی افزود: آذربایجان شرقی امسال با جذب ۱۹ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین از تشکیل ۸ جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، ۴ جلسه دبیرخانه اقتصاد مقاومتی منطقه ۲ کشور و ۹ جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: پروژه‌های ۱۶ گانه اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی در سامانه نیپای استانی ثبت شده و پیگیری، بازدید، نظارت و پایش عملکرد و پیشرفت پروژه‌ها از طریق همین سامانه دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری گفت: پروژه دهکده توریستی و تفریحی و هتل ۵ ستاره سیمرغ - سد امند ۶۵ درصد پیشرفت، پروژه ایجاد شهرک و بازارچه صنایع دستی قزلجه میدان ۱۵ درصد پیشرفت و هر کدام از پروژه‌های مجتمع چندمنظوره هتل هلیا، مجتمع گردشگری مرکز جهانی تابلو فرش سردرود و ناحیه صنعتی کیف و کفش ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

به گفته بهبودی، احداث بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی کودکان مردانی آذر نیز ۹۵ درصد پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به عملکرد ۹ ماهه دومین سند تدبیر توسعه استان ابراز داشت: در سند تدبیر توسعه استان آذربایجان شرقی، ۱۴ هسته کلیدی شامل ۶۸ پروژه به تدریج مورد پایش و ارزیابی قرار می‌گیرند.