۵ هزار میلیارد تومان به بخش آموزش اختصاص یافت

۵ هزار میلیارد تومان به بخش آموزش اختصاص یافت

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس یکی از مصوبات این کمیسیون، پنج هزار میلیارد تومان به بخش آموزش برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار مهر ، هادی قوامی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی نشست خبری در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹، گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون، ۵ هزار میلیارد تومان به بخش آموزش اختصاص یافت که از این میزان ۳۷۵۰ میلیارد تومان به آموزش و پرورش برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، سرانه دانش‌آموزی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی اختصاص می‌یابد.

وی افزود: به موجب این مصوبه ۱۲۵۰ میلیارد تومان نیز به آموزش عالی، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، جهاد کشاورزی، پارک علم و فناوری، پژوهش‌های کاربردی و وزارت بهداشت برای بیمه سلامت تخصیص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: بر اساس یکی دیگر از مصوبات، اگر در سال ۹۹ افزایش صادرات فرآورده‌ها یا نرخ ارز و یا کاهش مصرف فرآورده‌ها را داشته باشیم، منابع حاصل از آن به یارانه نان و خرید تضمین گندم اختصاص می‌یابد و در یکی دیگر از مصوبات قرار شد که پاداش والدین شهدا نیز از این محل پرداخت شود.

قوامی ادامه داد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون، اجازه داده شد که از محل منابع مسکن مهر برگشتی به بانک‌ها مربوط به اقساط مسکن مهر، ۴ هزار تسهیلات ساخت مسکن بدون سپرده‌گذاری به بازنشستگانی که حداقل ۵ سال از بازنشستگی‌شان می‌گذرد و در ۱۰ سال گذشته، خود و همسرشان فاقد مسکن بودند، اختصاص یابد.

وی بیان کرد: در مصوبه‌ای دیگر مقرر شد که ۵۰۰۰ میلیارد ریال از محل منابع سپرده قرض‌الحسنه بانک‌ها برای توانمندسازی و پرداخت تسهیلات، توسعه تأسیسات خانگی و کارگشایی امور با پیشنهاد معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در اختیار متقاضیان روستایی قرار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق همه دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم، نهادهای عمومی غیردولتی، بنیادها و آستان‌های مقدس که به هر شکلی از اقشار آسیب‌پذیر حمایت می‌کنند مکلف شدند حمایت‌ها و کمک‌های خود را به تفکیک کد ملی فرد در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کنند.

قوامی اظهار داشت: همچنین اطلاعات این سامانه در اختیار تمام دستگاه‌ها قرار داده می‌شود تا بعد از ثبت اطلاعات، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امکان استعلام و استحقاق‌سنجی افراد دریافت کننده حمایت را در اختیار نهادهای حمایت‌کننده قرار دهد و اگر دستگاه‌های موضوع این بند هر گونه پرداختی بدون ثبت داشته باشند، در حکم تصرف در اموال عمومی است.

وی گفت: همچنین در مصوبه‌ای دیگر بانک‌ها و موسسات مالی موظف شدند که تسهیلات قرض‌الحسنه پرداختی را به تفکیک کد ملی در سامانه مذکور ثبت کنند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مکلف شد که امکان ثبت اطلاعات حمایت‌های انجام شده خود و استعلام استحقاق‌سنجی را برای نهادهای خیریه فراهم کند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس اضافه کرد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، صندوق کارآفرینی امید می‌تواند در توزیع اعتبارات تسهیلات پرداختی به پروژه‌های بخش گردشگری، عشایری و صنایع دستی نقش داشته باشد.

قوامی گفت: در مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق به سازمان تأمین اجتماعی اجازه داده شد که با هدف تسهیل وصول مطالبات خود تمام یا قسمتی از جریمه‌های قطعی شده تا پایان سال ۹۷ در قانون تأمین اجتماعی را بنا به درخواست کارفرما مورد بخشودگی قرار دهد.

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد مالیات بر خانه‌های خالی و خودروهای لوکس،  گفت: امیدواریم این مصوبه زمینه‌ای برای ارائه لایحه جامع مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد ادغام یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی، اظهار داشت: تکلیف مجلس به دولت این است که پردرآمدها را شناسایی و کسانی که استحقاق دریافت یارانه را ندارند، حذف کند.

قوامی تاکید کرد: دولت باید برای حذف یارانه سه دهک بالا تلاش کند تا بتوان از این طریق به هفت دهک دیگر، یارانه معیشتی و نقدی با مبلغ بیشتری پرداخت کند.

وی تصریح کرد: همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شد در سال ۹۹ نسبت به ساماندهی شبکه توزیع تجهیزات، ملزومات پزشکی و مواد غذایی اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ با اشاره به پایان فعالیت کمیسیون تلفیق بودجه، افزود: البته در مورد تبصره ۴ لایحه بودجه درباره برداشت از صندوق توسعه ملی نیاز به اذن مقام معظم رهبری داریم و مقرر شد که پس از اذن ایشان، این اعداد در سرجمع منابع بودجه لحاظ شود.

قوامی با بیان اینکه گزارش کمیسیون تلفیق در مورد بودجه سال آینده از هفته آینده چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد، گفت: بررسی لایحه بودجه از ۵ اسفند در صحن علنی مجلس انجام خواهد شد.