مشروح اولین جلسه دادگاه فلاح اشتری و ۱۱ متهم اخلال در نظام ارزی کشور

ایلنا: در ادامه دادگا‌ه‌های مفاسد اقتصادی، نخستین جلسه دادگاه ۱۲ نفر از اخلالگران در نظام ارز کشور در شعبه اول دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد…

مشروح اولین جلسه دادگاه فلاح اشتری و ۱۱ متهم اخلال در نظام ارزی کشور

در ادامه دادگا‌ه‌های مفاسد اقتصادی، نخستین جلسه دادگاه ۱۲ نفر از اخلالگران در نظام ارز کشور در شعبه اول دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در ابتدای جلسه قاضی موحد ضمن اعلام رسمیت جلسه دادگاه گفت: حمیدرضا مرادی، محمد نائینی تهرانی، امیرخسرو علایی، سعید علی زاده، مرتضی فلاح اشتری، علی اصغر علیزاده، پویا کریمی، علی اکبر سلطان علیان، رکسانا سپهری زاده، شیوا شاهین فر، شرکت تضامنی لیلا میرزایی با نمایندگی لیلا میرزایی و شرکت میعاد سازان با نمایندگی سید هادی حسینی متهمان این پرونده هستند.

در ادامه جلسه دادگاه «امیرحسین علایی‌آرانی» نماینده دادستان با اشاره به متهمان پرونده گفت: حمیدرضا مرادی فرزند هدایت متهم ردیف اول محمد نائینی تهرانی فرزند ابراهیم متهم ردیف دوم امیرخسرو علایی فرزند میر عطاءالله متهم ردیف سوم و سعید علیزاده فرزند علی متهم ردیف چهارم همگی متهم به مشارکت در اختلال نظام ارزی به صورت عمده از طریق خرید و فروش ارز دولتی در بازار آزاد به میزان ۱۱ میلیون دلار و کسب منفعت به میزان بیش از ۶۱ میلیارد تومان هستند.

وی ادامه داد: مرتضی فلاح اشتری فرزند احمد به اتهام معاونت در اخلال نظام ارزی و تسهیل وقوع جرم و در اختیار قرار دادن حساب خود و جابجایی وجوه شرکت میعاد سازان و مشارکت در اخلال نظام ارزی از طریق خرید و فروش غیر قانونی ارز به میزان ۲۳۸ میلیون دلار و کسب دو میلیارد تومان منفعت متهم است.

نماینده دادستان با اشاره به متهم ردیف ششم گفت: علی‌اصغر علیزاده فرزند علی به اتهام معاونت در اخلال نظام ارزی از طریق تسهیل وقوع جرم و جابجایی وجوه و حساب سازی برای شرکت میعاد سازان مهر کیش، متهم ردیف هفتم پویا کریمی فرزند علی به اتهام معاونت در اخلال نظام ارزی تسهیل وقوع جرم و فروش ارز دولتی و جابجایی وجوه فروش حاصل از ارز متهمان ردیف اول تا چهارم، متهم ردیف هفت علی اکبر سلطان علیان فرزند علی که خود وکیل دادگستری است به اتهام معاونت در اخلال نظام ارزی تهیه مقدمات جرم از طریق شناسایی بانک های عامل معرفی متهمان به این بانک ها تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

علایی ادامه داد: رکسانا سپهری زاده فرزند محمدرضا متهم ردیف هشتم پرونده به اتهام معاونت در اخلال عمده نظام ارزی و تهیه مقدمات جرم و ایجاد تغییرات در شرکت‌های صوری خریداری شده، متهم ردیف نهم شیوا شاهین‌فرد فرزند غلامرضا به اتهام معاونت در اخلال عمده نظام ارزی تهیه مقدمات جرم و معرفی خود به عنوان مدیرعامل شرکت شهاب سپید و امضای دسته چک و تحویل آنها به متهمان در این پرونده حضور دارند.

نماینده دادستان با اشاره به اتهام متهمان و حقوقی پرونده اظهار کرد شرکت تضامنی لیلا میرزایی با نمایندگی لیلا میرزایی به اتهام مشارکت در اخلال نظام ارزی توسط متهم فلاح اشتری به میزان ۲۰۸ ۳۸ میلیون دلار و چسب منفعت به میزان ۲ میلیارد تومان و شرکت میعاد سازان مهر کیش با نمایندگی هادی حسینی به اتهام مشارکت در اخلال نظام ارزی در این پرونده حضور دارند.

اعلایی نماینده دادستان گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز در سال ۹۷ بسیاری از شرکت‌ها از جمله شرکت لیلا میرزایی و میعادسازان کیش، با ادعای واردات نخ اخذ ارز کرده‌اند اما اهلیت کافی نداشته‌اند. مبلغ ۱۱ میلیون دلار در رابطه با شرکت میعادسازان دریافت کرده و از طریق شرکت‌های کاغذی ارز را در بازار آزاد فروخته‌اند.

وی ادامه داد: نقش متهم اصلی(حمیدرضا مرادی) پیدا کردن بانک‌های عامل بوده است. او با همکاری سعید علیزاده برای دریافت ارز دولتی یک شرکت فاقد فعالیت را پیدا می‌کند و اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و اساسنامه آن را تغییر می‌دهد و حساب‌سازی‌هایی برای این دو شرکت انجام می‌دهد تا آنها را فعال نشان دهد.

علایی گفت: متهم ردیف دوم (نائینی تهرانی) مدیرعامل اسمی شرکت میعادسازان بوده است. پس از دستگیری متهمین او مدتها متواری بود و سپس بازداشت شد.

نماینده دادستان درباره متهم ردیف سوم بیان داشت: نقش او ثبت سفارش و اخذ ارز بوده است. متهم علیزاده در خارج از کشور خریدار ارز شرکت میعادسازان بود.

وی افزود: متهم علی اکبر سلطان علیان، وکیل دادگستری است و با تعدادی از بانک‌های سمنان آشنایی داشته است. متهمین بعد از مراجعه به شعب بانک در سمنان نام او را می‌بردند.

به گفته اعلایی: آنچه مسلم است آقای مرادی با تشکیل یک شبکه سازمان یافته از طریق خرید و فروش ارز دولتی در بازار آزاد و تغییر شرکت‌های صوری، پرداخت رشوه، حساب‌سازی و... به شبکه بانکی مراجه کرده است. او مدعی تمایل به واردات کالا شده و وجوه ارزی دولت را به تاراج برده است و با مبلغ ۳۰ میلیون دلار موجب اخلال عمده گردیده است. زمان تامین ارز برای شرکت میعادسازان در اردیبهشت ۹۷ و به مبلغ ۴۹۵ هزار یورو بوده  و قیمت ارز در بازار آزاد مبنای منفعت حاصله قرار گرفته است.

در ادامه نماینده دادستان گفت: به استحضار می‌رساند دستگاه قضا و دادسرای عمومی و انقلاب به منظور رعایت انصاف به شرحی که گذشت قیمت ارز در بازار آزاد را مشخص و در همان روز تامین ارز توسط متهمان مبنای محاسبه قرار داده است و با توجه به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد طی روزهایی که ارز دریافت شده است کریمی و در صورت مشخص شدن روز فروش ارز در بازار آزاد، قطعاً مبلغ منفعت کسب شده بالاتر از مبلغ مذکور و بالاتر از ۹۰ میلیارد تومان می باشد آن قابل محاسبه است اما دادسرا از آن صرف نظر کرده است.

علایی با اشاره به ادله‌های کشف آثار جرم گفت: نخستین ادله گزارش اولیه وزارت اطلاعات مبنی بر شناسایی شبکه دریافت و فروش غیرقانونی ارز بوده است. ادله دیگر گزارش وزارت اطلاعات در رابطه با میزان ارز دریافتی شرکت میعاد سازان مهر کیش و سایر شرکتهای وابسته بوده است.

علایی ادامه داد: گزارش دیگر گزارش پلیس آگاهی استان سمنان در ارتباط با گزارش وزارت اطلاعات پیرامون نحوه فعالیت های شرکتهای مرادی و همچنین گزارش دیگر، گزارش وزارت اطلاعات مبنی بر تحقیقات انجام شده از تعداد متهمین و گزارشات مکشوفه از آنها بوده است.

نماینده دادستان با اشاره به گزارش وزارت اطلاعات در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ گفت: طبق این گزارش ردیابی مالی صورت گرفته نشان می‌دهد واریز کلان به شرکت میعاد سازان توسط برادر مرتضی فلاح اشتری صورت گرفته است و این واریز جهت تامین ارز ریالی توسط باند مرادی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس ردیابی مالی صورت گرفته حجم واریزی ها به شرکت میعاد سازان و شهاب سپید خلیج فارس بابت آبان اینترنشنال بوده است و شرکت آبان اینترنشنال نیز متعلق به سعید علیزاده بوده است.

نماینده دادستان ادله دیگر کشف آثار جرم را اقرار آقای حمیدرضا مرادی در خصوص نحوه گردش حساب و ارز عنوان کرد.

نماینده دادستان با اشاره به ادیت پروفرم ها اظهار کرد: خانم سمیه محمدی کارمند مرتضی فلاح اشتری درباره پروفرما می‌گوید که چندین مرتبه برای شرکت میعاد سازان فرم‌ها را ادیت کرده و اطلاعات شرکت های خارجی را پاک کرده و مهر و سربرگ را از مرتضی فلاح اشتری دریافت می‌کرده است.

وی ادامه داد: حسب اظهارات خانم محمدی او بیشتر اطلاعات را از سعید علیزاده که در دبی بوده دریافت می‌کرده و مهر و سربرگ شرکت های خارجی را علیزاده برای محمدی می فرستاده پیش فاکتور ها باید توسط شرکت‌های خارجی تکمیل و در اختیار شرکتی که قصد واردات داشته قرار می‌گرفته اما این افراد فرم های خام شرکت‌های خارجی را در اختیار داشتند و خودشان اطلاعات داخل پروفرم ها را می‌نوشتند.

علایی تصریح کرد مرتضی فلاح اشتری مدیر شرکت دی بی آی بوده و حواله ها را از آلمان دریافت می‌کرده و پیش فاکتور ها را علیزاده به حساب میعاد سازان فرستاده است.

نماینده دادستان اعلام ادامه داد: علاوه و پروفیلهای تشکیل شده توسط خانم محمدی فرمهای دیگری توسط این باند ایجاد شده و حسب اظهارات خانم سهرابی که کارمند شرکت بازرگانی خاتم بوده فرم های شرکت های خارجی از طریق ایمیل و واتساپ برای شرکت بازرگانی خاتم فرستاده می شده و طبق خواسته نایینی تنظیم شده‌اند.

وی با اشاره به شرکت ارژن پای یکیش اظهار کرد: شرکت ارژن پایه  کیش یکی  دیگر از شرکت‌های متهم بوده  آنها در حال انجام کار برای تاسیس آن بود که توسط دستگاه قضا شناسایی شده‌اند و رضاعلی کرم داوودی را هم به عنوان مدیر این شرکت قرار دادند.

علوی تصریح کرد مرادی رئیس همه و همه از مرادی تبعیت می‌کردند نائینی به مرادی حساب پس می‌داده و علایی هم از مرادی حرف شنوی داشته است.

در ادامه دادگاه قاضی موحد گفت: آقایان مرادی، نائینی و اعلایی در جلسه علنی غیررسانه‌ای تفهیم اتهام شده‌ و دفاعیات آنها اخذ شده است. در این جلسه صحبت سه تن از مطلعین را اخذ می‌کنیم.

قاضی از مطلع پرونده(سیدهادی حسینی) خواست تا در جایگاه حاضر شود.

حسینی، مطلع پرونده گفت: من از میردشت استان گلستان هستم. من آبدارچی شرکت بودم و پیش آقای مرادی کار می‌کردم.

حسینی درباره چگونگی تاسیس شرکت‌ها بیان داشت: ۴/۵ سال با آقای مرادی همکار بودم، او رئیس من بود. قبل از تاسیس شرکت در فرمانیه املاک داشت. با آقای نائینی در کیش آشنا شدم و آقای اعلایی هم با مرادی در املاک همکاری می‌کردند.

مطلع پرونده درباره تاسیس شرکت میعادسازان توضیح داد: مرادی به من گفت می‌خواهیم شرکت تاسیس کنیم و به نفر احتیاج داریم. من ۴ نفر از اعضای خانواده‌ام را به این شرکت بردم. به من گفت اگر بخواهی به خارج از کشور بروی باید پول در حسابت باشد. می‌خواست من را به آلمان بفرستد تا پناهندگی بگیرم.

مطلع پرونده با بیان اینکه از شرکت خبر نداشتم، گفت: تمام کارهای مرادی تلفنی بود من حتی یک نفر را در دفتر ندیدم. ایشان ۳_۴ شرکت در کیش داشتند و دفترها خالی و فقط برای تایید بانک‌ها بودند. به من پیشنهاد خروج از کشور را دادند تا من را رد کنند تا اگر خواستند کسی را بگیرند،جریانات را به گردن من بیندازند.

وی افزود: مرادی در راس همه کارها بود. جلوی ماموران خودتان تهدید کرد که مرا به زندان می‌اندازد. اعضای خانواده‌ام عضو سه شرکت شدند.

قاضی پرسید: پول هم گرفتید؟

مطلع حسینی پاسخ داد: پول نگرفتم. تنها مبلغ ۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان به من داد و گفت لازمت می‌شود. مرادی تا توانست از ما کپی برابر اصل گرفت.

قاضی موحد پرسید: چرا می‌خواست شما را از کشور خارج کند؟

مطلع پاسخ داد: به من پیشنهاد خروج از کشور را داد. می‌خواست من را فراری دهد که جرم‌هایش را گردن نگیرد و مسئولیت‌ها را گردن ما بیندازد.

ادامه دارد...

لینک کپی شد