همه اعضای برجام به جز آمریکا اکنون خواهان حل اختلاف‌ها هستند/ مقابله با دلار برای اینستکس دشوار است/ نمی‌‌توان با ترامپ توافق جدیدی منعقد کرد

ایلنا: استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا تاکید کرد که تداوم تحریم‌ها منجر می‌شود که ایران انگیزه‌ای برای تعهد به برجام نداشته باشد در حالیکه همه اعضای برجام به…

استاد دانشگاه آیووای آمریکا در گفت‌وگو با ایلنا:

همه اعضای برجام به جز آمریکا خواهان حل اختلاف‌ها هستند/ مقابله با دلار برای اینستکس دشوار است/ نمی‌‌توان با ترامپ توافق جدیدی منعقد کرد

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکا تاکید کرد که تداوم تحریم‌ها منجر می‌شود که ایران انگیزه‌ای برای تعهد به برجام نداشته باشد در حالیکه همه اعضای برجام به جز آمریکا اکنون خواهان حل اختلاف‌ها هستند.

برایان واربی «Brian Warby» استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکاست. وی دارای دکترای تخصصی در علوم سیاسی است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون تنش میان ایران و آمریکا بیان کرده است.

در شرایط تحریم ایران انگیزه‌ای برای تعهد به برجام ندارد

سایر اعضای  برجام  نمی‌توانند ببیند که ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد

برایان واربی در ابتدا در مورد مکانیزم حل اختلاف گفت: فکر می‌کنم با خروج ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، تصور اینکه یک مکانیزم حل اختلاف چگونه می‌تواند به یک راه حل قابل قبول برای حل مشکلات برسد، دشوار است. ایران اگر هنوز تحت شرایط تحریم باشد، انگیزه‌ای برای تعهد به برجام ندارد، اما سایر اعضای  برجام  نمی‌توانند ببیند که ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد.

ایران درهای مذاکره را باز نگاه داشته است

همه اعضای برجام به جز آمریکا اکنون خواهان حل اختلاف‌ها هستند

وی در ادامه گفت فعال شدن مکانیزم حل اختلاف به تنش بیشتر منجر خواهد شد. از طرفی هم معتقدم که رهبری ایران حسن نیت نشان داده است تا از این طریق بتواند درهای مذاکره‌های آینده را باز نگه دارد. به نظر من همه اعضای برجام به جز آمریکا اکنون خواهان حل اختلاف‌ها هستند.

عدم صدور ویزا برای ظریف نقض منشور سازمان ملل است

واربی در ادامه با انتقاد از عدم صدور ویزا برای ظریف جهت حضور در سازمان ملل گفت: به طور قطع این اقدام به نظر می‌رسد که نقض منشور سازمان ملل است. دولت ترامپ هیچ توضیحی یا توجیهی برای این اقدام ندارد.

تنش‌ها می‌تواند منجر به فاجعه در منطقه شود

این استاد دانشگاه با ابراز نگرانی از تشدید تنش‌ها در منطقه گفت: این تنش‌ها می‌تواند باعث فاجعه شود سقوط هواپیمای اوکراینی یکی از این اتفاقات بود. تنش‌ها در منطقه منجر به این سانحه شد و باید گفت هر دو طرف در این فاجعه مقصرند.

مقابله با دلار برای اینستکس دشوار است

بسیاری از شرکت‌ها حضور در اینستکس را ریسک بزرگی می‌دانند

وی در باره اینستکس نیز گفت: بهتر است بگوییم که چرا اروپا اینستکس را فعال نکرده است، ساختن ساختار جدید برای تجارت فرایندی آسان نخواهد بود. از سویی دلار همچنان یک ارز جهانی  پایدار، شناخته شده ، قابل اعتماد و در دسترس است. اینستکس ناشناخته و آزمایش نشده است و برای بسیاری از شرکت‌ها حضور در اینستکس یک خطر و ریسک بزرگ است به همین جهت هم اجرایی نشدن اینستکس موجب دشواری برای ایران شده است.

با ترامپ نمی‌شود توافق جدیدی منعقد کرد

ترامپ همه پیشرفت‌های دوران اوباما را نابود کرد

این استاد دانشگاه در مورد توافق جدید با ترامپ گفت: به نظر نمی‌رسد بشود با ترامپ توافق کرد اما ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است. اگر فکر کند می‌تواند هواداران خود را متقاعد کند که او در مورد توافق بسیار بهتر از اوباما است، ممکن است به دنبال آن باشد، اما فکر می‌کنم این خیلی بعید است.

وی در ادامه در مورد راه حل کاهش تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفت: فکر می‌کنم تنش غیرضروری است. اختلاف‌های تاریخی بین کشورها وجود دارد، اما ما باید بتوانیم بر آنها غلبه کنیم. ما در زمان اوباما پیشرفت کردیم اما ترامپ همه پیشرفت‌های دوران اوباما را نابود کرده است. اگر هر دو طرف منطقی و در آرامش تصمیم بگیرند که مشکلات را حل کنند، فکر می‌کنم با مصالحه می‌توانیم برخی از مشکلات را حل کنیم.

لینک کپی شد

گزارش مشکل
اینستکسترامپاستاد