از کجا بدانیم فیسبوک چه اطلاعاتی از ما دارد

فیسبوک در تلاش است تا یک شناخت جامع و دقیق از شما داشته باشد. برای این کار نیز به اطلاعات شخصی شما نیاز دارد. سوال اصلی این است که کدام اطلاعات و چقدر؟

از کجا بدانیم فیسبوک چه اطلاعاتی از ما دارد
از کجا بدانیم فیسبوک چه اطلاعاتی از ما دارد

فیسبوک در تلاش است تا یک شناخت جامع و دقیق از شما داشته باشد. برای این کار نیز به اطلاعات شخصی شما نیاز دارد. سوال اصلی این است که کدام اطلاعات و چقدر؟

با دو میلیون کاربر فعال ماهیانه، فیسبوک می‌تواند یک سوم جمعیت جهان را تحت نظر داشته باشد. چه جزو ۱.۳۲ میلیارد کاربری باشید که هر روز به این شبکه سر می‌زنند و چه هر ازچند گاهی وارد اکانت خود شوید تا از آخرین اتفاقات و اخبار دوستان‌تان باخبر شوید، بهتر است بدانید که این شرکت چه چیز‌هایی در مورد شما می‌داند.

استفاده اصلی فیسبوک از اطلاعات شخصی شما در درجه اول برای این است که بتواند تبلیغات مرتبط و مناسب به خودتان را برای‌تان نمایش دهد. شاید برخی این کار را نادرست و تجاوز به حریم خصوصی بدانند، اما برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که با اطلاعات خصوصی‌شان هزینه خدمات رایگان شرکت را پرداخت می‌کنند.

شما جزو هر کدام از این دو دسته هم که باشید، باز هم دانستن این که چه اطلاعاتی از شما در دست شرکت است، ضروری است. با دانستن مواردی که خواهیم گفت، می‌توانید کنترلی نسبی روی استفاده فیسبوک از اطلاعات خود داشته باشید.

البته اگر خواهان این هستید که از اطلاعات‌تان استفاده تجاری نشود و در اختیار هیچ سازمانی قرار نگیرد، بهترین و تنها روش پیش‌رو این است که اکانت خود را به طور کامل حذف کنید.

تنظیمات تبلیغات را چک کنید

وقتی برای اولین بار در فیسبوک ثبت‌نام کرده و اکانت جدید باز می‌کنید، اطلاعات پایه‌ای مانند نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل را وارد می‌کنید. سایت هم‌چنین از شما می‌خواهد که موقعیت محل زندگی، شغل، دوستان و آشنایان، و تحصیلات خود را نیز وارد کنید.

اما همه این‌ها یک سری اطلاعات پیش‌پا افتاده هستند. با شروع فعالیت در این شبکه اجتماعی، فیسبوک رفتار‌های شما را تحت‌نظر گرفته و اطلاعات به مراتب بیشتر و مهم‌تری را از شما به دست می‌آورد.

یکی از راه‌های سریع برای دیدن این‌که فیسبوک چه چیز‌هایی از شما می‌داند - و محدود کردن دسترسی به آن‌ها - این است که به صفحه تنظیمات تبلیغات (ad preferences ) بروید. با کلیک بر روی لینکی که درون پارانتز قرار داده‌ایم می‌توانید به صفحه مورد نظر بروید. اگر نمی‌خواهید از لینک استفاده کنید، کافیست وارد اکانت خود شده و روی آیکون فلش که در سمت راست منوی ناوبری موجود است، کلیک کنید؛ از منویی که باز می‌شود تنظیمات (settings) را انتخاب کنید و سپس تبلیغات (ads) را.

این‌جا می‌توانید اطلاعاتی را که به فیسبوک داده‌اید مشاهده کرده و تعیین کنید که فیسبوک مجاز به استفاده از کدام‌ها نباشد.

برای مثال روی Your information یا اطلاعات شما کلیک کنید تا ببینید وضعیت تاهل و شغل خود را با فیسبوک به اشتراک گذاشته‌اید یا نه.

گزینه Your intrests یا علاقه‌مندی های شما را هم اگر انتخاب کنید خواهید دید که بر اساس فعالیت‌ها و رفتار‌های شما در این شبکه اجتماعی (و حتی وب‌گردی در وبسایت‌های دیگر)، لیستی از علاقه‌مندی‌هایتان تهیه شده است.

از همین صفحه می‌توانید تعیین کنید که آیا فیسبوک مجاز به استفاده از این اطلاعات برای تبلیغات و مقاصد تجاری باشد یا نباشد.

برای این کار لازم نیست که اطلاعات‌تان را به کلی حذف کنید. شما می‌توانید در عین به اشتراک گذاری اطلاعات‌تان (مانند وضعیت تاهل)، فیسبوک را از استفاده تجاری از آن منع کنید. اگر هم بیش‌از حد نگران هستید، چاره‌ای جز حذف کردن ندارید.

حتی اگر فیسبوک اطلاعات شما را به شرکت‌های دیگر نفروشد، همچنان احتمال دارد که به جمع‌آوری آن بپردازد. این شرکت برای بهبود تجربه کاربری خود و هدفمند کردن هرچه بیشتر تبلیغاتش، اطلاعات شما را - از مدل گوشی‌تان گرفته تا اپلیکیشن‌هایی که زیاد استفاده می‌کنید - مورد استفاده و تجزیه تحلیل قرار می‌دهد.

می‌توانید برخی از این اطلاعات را از صفحه پروفایل خود کاملا حذف کنید. کافیست در صفحه اصلی پروفایل خود روی نام‌تان کلیک کرده و گزینه Edit Profile را انتخاب کنید.

قطعا قادر نخواهید بود همه چیز را حذف کنید، اما حداقل می‌توانید اطلاعات تحصیلی و شغلی خود را پاک کرده و صفحاتی که لایک کرده‌اید را آنلایک کنید.

facebook
facebook

با استفاده از سرویس‌های شخص ثالث جستجو کنید

شما هیچ گاه به طور دقیق و ریز‌به‌ریز نخواهید دانست فیسبوک چه اطلاعاتی از شما دارد. الگوریتم‌های سری و محرمانه این شرکت بسته به نوع فعالیت و رفتار‌های شما، در مورد‌تان حدس و گمان‌هایی می‌زنند.

البته وقتی می‌گوییم سری و محرمانه، به این معنی نیست که هیچ کس به هیچ‌وجه نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. برخی ابزار‌های شخص ثالث هستند که با دسترسی به لاگ فعالیت‌های اخیر شما می‌توانند نشان دهند که فیسبوک چه اطلاعاتی را از آن‌ها به دست آورده است.

Data Selfie که یک افزونه کروم است، می‌تواند فعالیت‌های شما را رصد کرده و نشان دهد فیسبوک بر اساس همان رفتار‌ها چه اطلاعاتی را از شما به دست آورده است. لازم به ذکر است که اطلاعات این افزونه غالبا تئوریک بوده و به طور حتمی نشان دهنده آن‌چه در فیسبوک اتفاق افتاده نیستند.

برای به‌دست آوردن اطلاعات بیش‌تر و جامع‌تر در مورد اکانت خود، به وبسایت Stalkscan بروید. وقتی در بالای صفحه، آدرس URL پروفایل فیسبوک خود را وارد می‌کنید، وبسایت به طور خود‌کار تمام اطلاعاتی را که ممکن است فیسبوک از شما جمع‌آوری کند را لیست می‌کند. از هتل‌ها و رستوران‌هایی که رفته‌اید تا ویدیو‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید و یا ویدیو‌ها و آهنگ‌هایی که لایک کرده‌اید.

همین کار را می‌توانید با استفاده از وبسایت Intel Techniques نیز انجام دهید. وقتی وارد سایت شدید، در سمت چپ صفحه روی گزینه Facebook کلیک کرده و آدرس URL اکانت خود را وارد کنید. این بار هم لینکی از تک تک فعالیت‌های شما برایتان نمایش داده خواهد شد که با کلیک روی هرکدام خواهید توانست به صفحه مربوط به آن هدایت شوید.

متاسفانه وبسایت‌هایی مانند این‌ها، فقط اطلاعات سطحی و ظاهری مربوط به فعالیت‌های شما را در اختیار‌تان می‌گذارند و الگوریتم‌های مشابه آن‌چه که فیسبوک دارد را در اختیار ندارند. به عنوان مثال فیسبوک الگوریتم‌های فوق‌العاده پیش‌رفته‌ای دارد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند با دقت بسیار بالایی فید خبری شما از چیز‌هایی که بهشان علاقه دارید پرکند .

facebook
facebook

علاوه‌بر این، فیسبوک الگوریتم‌هایی دارد که با استفاده از آن‌ها کاربران را بسته به سلیقه‌ها و مشخصات‌شان به گروه‌ها و دسته‌های مختلف تقسیم بندی‌ می‌کند تا تبلیغ کننده‌ها بتوانند جامعه هدف خود را بهینه‌تر انتخاب کنند.

سال گذشته واشنگتن پست لیستی از ۹۸ فاکتور مختلف را منتشر کرد که فیسبوک بر اساس آن‌ها تقسیم بندی‌های خود را انجام می‌دهد. این موارد شامل اطلاعات به دست آمده از شرکت‌های دیگر نیز می‌شود.

غیرفعال کردن موقعیت و رصد وب‌گردی

به غیر‌از اطلاعاتی که خودتان مستقیما به فیسبوک می‌دهید و اطلاعات رفتاری شما در این شبکه اجتماعی، نوع سومی از اطلاعات هم هست که فیسبوک جمع‌آوری می‌کند و برایش ارزش بالایی دارد. اطلاعات موقعیت مکانی و وب‌گردی شما در وبسایت‌های دیگر.

اجازه دادن به فیسبوک برای در اختیار داشتن موقعیت مکانی شما می‌تواند مفید باشد. با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات مربوط به رستوران‌ها، مغازه‌ها و نمایشگاه‌های نزدیک به خود را به‌دست آورید و همچنین دوستان‌تان را که در حوالی شما هستند پیدا کنید. همچنین فیسبوک می‌تواند مکان‌های مورد علاقه شما را شناسایی کند تا بر اساس آن تبلیغات مفید‌تر و به‌درد‌بخور‌تری برایتان نمایش دهد.

اجازه دادن به فیسبوک برای در اختیار داشتن موقعیت مکانی شما می تواند مفید باشد

قطعا می‌توانید حدس بزنید که چرا فیسبوک علاقه دارد موقعیت مکانی کاربران را بداند: تبلیغات بهتر. اگر شما وارد برخی وبسایت‌های بخصوص شوید، بلافاصله فیسبوک خبردار خواهد شد و از نوع رفتار شما در آن وبسایت اطلاعات زیادی جمع‌آوری خواهد کرد. این شرکت همچنین اطلاعات وب‌گردی و یا مکانی شما را به آژانس‌های تخصصی تبلیغات می‌فرستد تا آن‌را تحلیل کرده و نتایج قابل استفاده و به‌دردبخور‌تری از آن‌ها استخراج کنند.

به طور دقیق و قطعی نمی‌توان گفت که شرکت‌های تبلیغاتی چه اطلاعاتی را از شما جمع‌آوری کرده و در نهایت آن‌ها را تبدیل به چه اطلاعات دیگری می‌کنند. تنها کاری که ‌می‌توانید بکنید رفتن به همان صفحه تنظیمات تبلیغات است که در‌بالا اشاره کردیم.

برای این‌که جلوی استفاده فیسبوک از اطلاعات مکانی و وب‌گردی خود را بگیرید، در صفحه تنظیمات تبلیغات گزینه Ad Settings را باز کرده و اولین گزینه از بالا را (Ads based on your use of websites and aps) غیر‌فعال کنید.

این روز‌ها فیسبوک در توضیح دادن این‌که چه نوع اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند، توضیحات خوبی ارائه می‌دهد، اما با این وجود قادر نخواهید بود تمام اطلاعات خود را از دسترس این شبکه اجتماعی خارج کنید - زیرا هنگام ثبت نام و ایجاد اکانت، با شرایط و اساسنامه فیسبوک موافقط کرده‌اید.

تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از اطلاعات جمع‌آوری شده آگاه شوید و حواستان باشد چه چیز‌هایی را مستقیم و غیر مستقیم به اشتراک می‌گذارید.