پوستر سقوط در کوه مردگان رونمایی شد/مهلت ثبت نام در کارگاه‌های گروه تئاتر اودین تمدید شد

تئاتر در هفته جاری با اخبار و حواشی متعددی روبرو بوده که از جمله مهمترین آنها می‌توان به رونمایی از پوستر نمایش سقوط در کوه مردگان به نویسندگی و کارگردانی منیژه محامدی که در سالن سایه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود، اشاره کرد.

خبرگزاری میزان- تئاتر در هفته جاری با اخبار و حواشی متعددی روبرو بوده که از جمله مهمترین آنها می‌توان به رونمایی از پوستر نمایش «سقوط در کوه مورگان» به نویسندگی و کارگردانی «منیژه محامدی» که در سالن سایه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود، اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ، تئاتر در هفته جاری با اخبار و حواشی متعددی روبرو بوده که از جمله مهمترین آنها می‌توان به رونمایی از پوستر نمایش «سقوط در کوه مورگان» به نویسندگی و کارگردانی « منیژه محامدی » که در سالن سایه مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود، اشاره کرد.

انتشار فراخوان اولین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی استان بوشهر، اجرای «پرونده پلیکان» در رادیو نمایش، اجرای نمایش «جنایات قلب» در تالار سایه، اجرای نمایشی جدید در تماشاخانه سپند و پاسداشت ۵۰ سال فعالیت هنری بهرام ابراهیمی از دیگر اخبار مهم تئاتر در هفته جاری است.

  • بیشتر بخوانید:

  • برای مشاهده آخرین اخبار تئاتر طی هفته جاری اینجا کلیک کنید

https://theater.ir/cache/2/attach/201912/315082_2295308624_635_900.jpg

فراخوان «مهرواره شاهنامه خوانی و نقالی راویان مهر» منتشر شد

به همت گروه فرهنگی هنری آوای سخن مهر با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، فراخوان اولین «مهرواره شاهنامه خوانی و نقالی راویان مهر» در گروه سنی کودک و نوجوان منتشر شد.

گروه فرهنگی هنری آوای سخن مهر با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند به منظور پاسداشت زبان پارسی، حفظ و ثبت میراث کهن ادبیات حماسی ایران زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای بنیان هویت ملی با شعار شاهنامه خوانی فرصتی برای رشد فکری و فرهنگی و حماسی «اولین مهرواره شاهنامه خوانی و نقالی راویان مهر» را در گروه سنی کودک و نوجوان برگزار می‌کند و دبیر اجرایی جشنواره حوراتیلا است.

در متن فراخوان این مهرواره آمده است:

شاهنامه، تاریخ داستانی ایران و حاوی قصه های ملی ایرانیان است و بی تردید ژرفای زبان پارسی، مدیون معماری حکیمانه ابوالقاسم فردوسی در برپایی کاخی رفیع از نظم در زبان فارسی است که سرفراز بر تارک فرهنگ ایرانی و اسلامی می درخشد. فرهنگ و هنر هرکشور تجربیات تاریخی و اجتماعی و آمال و آرزوهای هر سرزمین را روشن می سازد. تجلی ذوق و استعداد هر قوم را می توان در دستاوردهای هنری و فرهنگی جستجو کرد.

احساسات ملی، وطن پرستی و دلبستگی و افتخار به ایرانی بودن یک هدف مشخص و عالی است که در سراسر شاهنامه مشهود است. در روزگار تنگ شدن عرصه بر فرهنگ ملی و قومی و در دوران کشاکش«تهاجمات فرهنگی» پرداختن به آیین و سنت یک ضرورت برای حفظ «هویت ملی» خواهد بود.

https://theater.ir/cache/2/attach/201912/315046_4151246292_850_568.jpg

آثار جشنواره سراسری تئاتر اتفاق مشخص شد

شورای انتخاب اولین جشنواره سراسری تئاتر کافه‌ای «اتفاق» ۷ نمایش را برای راه‌یابی به بخش مسابقه انتخاب کردند.

شورای انتخاب آثار اولین جشنواره سراسری تئاتر کافه‌ای اتفاق متشکل از ندا عقیقی، سروش کریمی نژاد و مهرداد مصطفوی پس از ارزیابی و بازبینی ۲۷ اثر رسیده، ۷ نمایش را برای راه‌یابی به بخش مسابقه اولین جشنواره سراسری تئاتر کافه‌ای اتفاق انتخاب کردند که به شرح زیر است:

یک. «سرنوشت از سرنوشت»، کارگردان: یسنا پورسینا
دو. «مشکلی نیست»، کارگردان: مهسا ولی‌زاده
سه. «کافه پولشری»، کارگردان: آیدین نیکو
چهار. «پُر قرارترین مردشهر»، کارگردان: شهاب مرندی
پنج. «خرده روایت‌های خصوصی از زندگی صنم و داوود»، کارگردان: محمد فخرایی
شش. «باغ‌وحش مش رجب»، کارگردان: ساشا کشوادی
هفت. «چند روایت تمام/ناتمام درباره‌ ما»، کارگردان: لیلاجلالیان و حمیدرضا حمیدی

ضمن تبریک به گروه‌های راه‌یافته به بخش مسابقه جشنواره، جلسه‌ای با کارگردانان و سرپرستان گروه‌ها برگزار خواهد شد که به‌زودی زمان آن نیز اعلام خواهد شد. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره ۰۹۰۲۳۹۵۲۶۴۵ تماس حاصل فرمایید.

اولین جشنواره سراسری تئاتر کافه‌ای اتفاق به دبیری دُنا تارُفی باهدف حمایت و ایجاد فرصت برای گروه‌های تئاتری و علاقه‌مندان به هنر تئاتر به‌ویژه جوانان، از ۱۲ تا ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ در تهران (کافه آ) برگزار خواهد شد.

Image result for ‫جشنواره تئاتر فجر سی و هشتم‬‎

مهلت ثبت نام در کارگاه‌های گروه تئاتر اودین تمدید شد

به دلیل استقبال و تقاضای هنرمندان و دانشجویان مهلت ثبت نام در کارگاه‌ها و مسترکلاس‌های گروه تئاتر اودین به سرپرستی یوجینیو باربا تا روز یکشنبه ۸ دی ماه تمدید شد.

علاقه مندان به ثبت نام در کارگاه‌های آموزشی و مسترکلاس‌های گروه تئاتر اودین که با حضور یوجینیو باربا همزمان با جشنواره در بهمن ماه برگزار می‌شود، می‌توانند تا هشتم دی ماه جاری با مراجعه به سایت این رویداد به نشانی fitf.theater.ir فرم مورد نظر را پر کرده و از شرایط ثبت نام، جزییات و عناوین کارگاه‌ها با خبر شوند.

همچنین شایان ذکر است پذیرفته شدگان نهایی جهت شرکت در این کلاس‌ها بعد از تکمیل فرم ثبت نام، از دو طریق رزومه‌ی متقاضیان و دعوت به مصاحبه‌ حضوری تا اواخر دی ماه انتخاب و اعلام خواهد شد.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.

https://zbcdn.cloud/files/cache/98553_a7bf0f4c-25e7-47b1-b8c0-8a284110e1e1.fa7444.jpeg

پوستر نمایش «سقوط در کوه مورگان» رونمایی شد

پوستر نمایش «سقوط در کوه مورگان» به نویسندگی آرتور میلر با ترجمه‌ منیژه محامدی و مریم غیورزاده و به کارگردانی منیژه محامدی با طراحی امسن جعفری رونمایی شد.

این طراح گرافیست در خصوص این پوستر چنین گفت : آنچه پسامدِ ایده‌پردازی و طراحی پوستر نمایش «سقوط در کوه مورگان» بود ـ فارغ از فراز و نشیب‌های پیش‌آمده برای طرح نخست که مقبول طبع تئاترشهر نیفتاد و بالطبع کنار گذاشته شد! ـ استفاده از اِلمان‌های کمیک و فضاسازی فانتزی است. طراحی کاراکترهای هایپررئال در چیدمانِ یک صفحه از کتابی مصور (Comic Book).

وی در ادامه افزود « در نهایت آنچه ماند انفجاری است که عنوان نمایش در آن جای گرفته؛ آن‌هم براساس رخداد محوری داستان که به انفجاری خانوادگی می‌ماند و با توجه به زوایای نامکشوفِ «لایمن» (شخصیت اصلی) که چندوجهی و پنهان‌کار است از کادر پوستر بیرون زد. استفاده از رنگ‌های گرم در طراحی تاکید بر فضای کمدی نمایش و جلبِ نظر بیننده است.

امسن جعفری طراح گرافیک در پایان چنین اذعان داشت : « به‌هرروی دو واژه‌ی فاخر و فرهیخته و استفاده‌ی مبهم از آن سال‌هاست بلای جان هنر این کشور شده است و هر آنچه در آن نگنجد ابتذال خوانده می‌شود. پرسش اینجاست که آرتور میلر (شخصیت و آثارش) با معیارهای گُنگ فرهیختگی ما همخوان است یا نه؟!».

محمد نادری، آیلار نوشهری، مهوش افشارپناه، نسترن پیکانو، فرناز رهنما، محمد اسکندری، نسترن باقرزاده بازیگران این اثر نمایشی هستند.

از دیگر عوامل می توان به سپیده سپهری (دستیار کارگردان)، مریم غیورزاده (مدیر اجرا )، ارشام مودبیان (مدیر تولید)، امیرحسین دوانی (طراح صحنه)، مریم غیورزاده (طراح لباس)، رضا خضرائی (طراح نور)، افسانه قلی زاده (طراح گریم)، امسن جعفری (طراح تیزر - آنتراکت استودیو)، ارشام مودبیان و کیارش اعتمادسیفی( موسیقی)، ایلیا شمس (حامی مجازی - تئاتر بازها )، شیرین جهانزاده (عکاس)، زهرا نصیر (دستیار لباس) ، علیرضا ملک محمودی (دستیار صحنه) اشاره کرد.

«سقوط در کوه مورگان » نوشته آرتور میلر با ترجمه ی منیژه محامدی و مریم غیور زاده و با کارگردانی منیژه محامدی اجرای خود را از ۴ دی ماه در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز کرده است و بلیت فروشی این نمایش هم اکنون در سامانه ی تیوال برای علاقه مندان آغاز شده است.

https://zbcdn.cloud/files/cache/20550_photo_2019-12-29_07-44-01.fa7444.jpg

پوستر تئاتر «پرواز عمود کبوتر دریایی دودی بر فراز آب‌های سرد و معتدل اقیانوس اطلس» رونمایی شد

«پرواز عمود کبوتر دریایی دودی بر فراز آب‌های سرد و معتدل اقیانوس اطلس» به نویسندگی پویاپیرحسینلو و کارگردانی سیما شیبانی نمایشی تعاملی است که در سال ۱۳۹۵ در مرکز مطالعات قشقایی برای هفت شب روی صحنه رفت و با استقبال بالای تماشاگران مواجه شد.

همچنین این تئاتر در سی‌وپنچمین جشنواره تآتر فجر کاندیدای جایزه متن و کارگردانی بخش دیگر‌گونه‌ها (آلترناتیو) شده بود.

در این نمایش ۳۰ شخصیت مختلف در نمایش حضور دارند،که ۲۴ نفر آن را تماشاگران تشکیل می‌دهند که هرکدام قبل از شروع نمایش نقش خود را انتخاب و بلیط مربوط به آن نقش را خریداری کرده‌اند. تماشاگران بر اساس نقشی که انتخاب می‌کنند یک پاسپورت دریافت کرده که در آن هویت‌ جدیدشان مشخص و توضیحاتی درباره شخصیت، پیشینه زندگی وذهم‌چنین اشخاصی که باید با آن‌ها در طول اجرا در ارتباط باشند مشخص شده است.

در طول اجرا براساس حرف‌ها، تعامل و واکنش‌های این افراد، نمایش ممکن است در بیش از ۱۵ مسیر مختلف حرکت کند. مسیرهایی که می‌تواند برای نمایش، پایان‌های متفاوتی را ایجاد کند.

علاوه بر این ۳۰ نفر، سایر تماشاگران، یا افرادی که علاقه‌مند به تعامل در اثر نباشند، می‌توانند در خواست پناهندگی بدهند. آن‌ها به جای پاسپورت، برگه موقت دریافت می‌کنند و در بخش متفاوتی از سالن نمایش خواهند نشست. این افراد ناظر جهان نمایشی هستند و تعاملی با اثر ندارند.

عوامل این تئاتر :نویسنده: پویا پیرحسینلو ، کارگردان: سیما شیبانی ، تهیه‌کننده: سیدمحمدمهدی حسینی‌پارسا
بازیگران به ترتیب ورود به صحنه: یحیی گلنسایی، مهدخت مولایی، نفیسه زارع، کیوان ساکت‌اف، داود پژمان‌فر، معصومه بیگی

گفتنی است پیش فروش بلیت های این تئاتر از ساعت ۱۲ امروز یک شنبه مورخ ۸ دی ماه بر روی سایت تیوال آغاز میگردد.

تئاتر «پرواز عمود کبوتر دریایی دودی بر فراز آب‌های سرد و معتدل اقیانوس اطلس» از ۱۵ دی ماه در تماشاخانه سپند به نشانی : تهران خیابان کریمخان، خیابان عضدی، خیابان سپند هر شب ساعت ۱۹ به روی صحنه خواهد رفت.