نمایش آثار دفاع مقدس در شبکه آی‌فیلم/ نقد و بررسی «خاکستر و برف»

آثار شاخص سینماى دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس از شبکه آى فیلم به نمایش در مى‌آیند.

خبرگزاری فارس: نمایش آثار دفاع مقدس در شبکه آی‌فیلم/ نقد و بررسی «خاکستر و برف»
خبرگزاری فارس: نمایش آثار دفاع مقدس در شبکه آی‌فیلم/ نقد و بررسی «خاکستر و برف»

آثار شاخص سینمای دفاع مقدس در هفته دفاع مقدس از شبکه آی فیلم به نمایش در می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری فارس ، یکی از آثار منتخب برای کافه سینما فیلم سینمایی خاکستر و برف به نویسندگی و کارگردانی روح الله سهرابی ست که چه در زمان جشنواره فجر و چه در زمان اکران مورد تحسین منتقدین و برخی فیلمسازان صاحبنام کشور قرار گرفت. از جمله فیلمسازان مطرحی که طی یادداشتی به تحسین و تمجید خاکستروبرف پرداخت دکتراحمدرضامعتمدی کارگردان سرشناس سینماست که از این فیلم با عنوان یک اثر ارزشمند و متفاوت یاد کرده و می نویسد:

"بدون مقدمه باید بگویم در وانفسای سینمای امروز، گاه دیدن یک فیلمِ شریف با روایتی اثرگذار و ساختاری محکم، بسی مایه­ خوشحالی و امیدواری است. اما فارغ از وجوه اثربخشی، همین که یک فیلم به گونه­ای ساخته شود که قادر باشد نفسی تازه به جریان بی­رمقِ سینما بدمد، بسیار ارزشمند و ستودنی است. بویژه اینکه، صاحب آن اثر، یک فیلمساز جوانِ تازه ­نفس باشد.

در فیلم «خاکستر و برف»، با کارگردانی روبرو هستیم که خوشبختانه زبان سینما را به خوبی می‌­شناسد و عنصر مهم سینما را به عنوان فضاسازی توانسته است به خوبی رعایت کند. از انتخاب فضا گرفته تا نحوه­ی روایت ماجرا. چنان که برای طرح قصه، فضایی متفاوت در شهر ساحلی را انتخاب کرده و اتفاقات اصلی را در همین فضا روایت می­کند.

به عنوان نمونه اشاره به یکی از سکانس­های فیلم که دو تن از شخصیت­های اصلی فیلم که پس از سال­ها دوباره به هم رسیده­‌اند در اولین روز دیدار خود روی قایقی در حال غذا خوردن هستند که عمدِ موجود در این سکانس یعنی تعلیقِ درون سکانسی و معلق بودن شخصیت­ها کاملاً مشهود و تأثیرگذار است.

تعلیق­ها و فضاهایی از این دست در فیلم گویی اشاره به کسانی دارد که در شرایط خاصی گرفتار شده ­اند. آدم­هایی که نمی­دانند متعلق به چه فضا و طیفی هستند و در یک سردرگمی محض، دست و پا می­زنند. این آدم­ها که شاید خود ما جزوی از آنها باشیم نمی­دانیم انقلابی بمانیم یا خود را با همین معیارهایی که متأسفانه به عنوان مدرنیته آمد و مهم­ترین عنصرش "سرمایه‌­داری است، وفق دهیم؟!

افراد صاحبنظری چون حبیب احمدزاده، علی شاه حاتمی، رامتین شهبازی، محمدتقی فهیم، کیومرث پوراحمد و غیره نیز درباره خاکستروبرف گفتارها و یادداشتهای تحسین برانگیزی داشته اند. یکشنبه شب در برنامه کافه سینما که از شبکه آی فیلم پخش خواهد شد نوبت دکترامید روحانی ست تا رو در روی روح الله سهرابی درباره خاکسترو برف به عنوان یک اثر مهم در عرصه دفاع مقدس به گفتگو بنشیند و آن را نقد کند.