امکان جلوگیری از ابتلای نوزاد مادران باردار مبتلا به ایدز وجود دارد

معاون بهداشت با بیان اینکه باید بتوانیم درباره این بیماری در رسانه‌‌های همگانی با رعایت موازین و فرهنگ کشورمان، آموزش داده و اطلاع رسانی کنیم، گفت: اگر مادر بارداری را شناسایی کنیم و تحت درمان قرار دهیم نوزاد او دیگر مبتلا نمی‌‌شود‌.

امکان جلوگیری از ابتلای نوزاد مادران باردار مبتلا به ایدز وجود دارد

- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم ؛ دکتر علیرضا رئیسی در مراسم روز جهانی ایدز، با اشاره به برنامه 909090 سازمان بهداشت جهانی که افزایش 90 درصدی بیماریابی، پوشش 90 درصدی درمان این بیماران و سرکوب 90 درصدی ویروس در بیماران تحت درمان در این افراد را مورد تاکید قرار می‌‌دهد، اظهار کرد: ایران در 90 درصد اول یعنی بیماریابی به دلیل محدودیت‌‌های آموزشی و اطلاع رسانی، ضعیف بوده اما در دو 90 درصد دیگر عالی عمل کرده است.

وی افزود: برآورد می‌‌شود که 37.9 میلیون نفر در دنیا با ایدز زندگی می‌‌کنند و 79 درصدشان از بیماری‌‌شان آگاهند و 78 درصدشان به درمان دسترسی و 86 درصد افراد تحت درمان پاسخ ویرولوژیک مناسب داشته‌‌اند.

معاون بهداشت با بیان اینکه در دنیا برای مهار ایدز منابع زیادی هزینه شده است، تصریح کرد: منابع، از 4.8 بیلیون دلار در سال 2000 به 19 بیلیون دلار در سال 2019 رسیده است. بنابراین مرگ ناشی از این بیماری از 1.4 میلیون نفر در سال 2000 به 770 هزار نفر و موارد جدید نیز از 2.8 میلیون نفر به 1.7 میلیون نفر رسیده است که نشان از روند کاهشی بیماری دارد.

وی با بیان اینکه موارد جدید ابتلا در کل جهان 54 درصد است، تشریح کرد: این آمار در منطقه ما واقع در مدیترانه شرقی 95 درصد است. بنابراین ما در این منطقه وظیفه سنگینی داریم و باید برای ایمن‌‌سازی بیشتر به سراغ افراد در معرض آسیب‌‌های اجتماعی برویم که این کار هم وظیفه یک وزارتخانه به تنهایی نیست و باید همه دستگاه‌‌ها در آن مشارکت کنند.

رئیسی خاطرنشان کرد: پوشش درمان در منطقه "امرو" در مقایسه با دنیا پایین‌‌ترین سطح را داراست، به‌‌طوری‌‌که در دنیا زنان باردار مبتلا به HIV مثبت 28 درصد و در این منطقه 82 درصد است. درصد کلی افراد مبتلا نیز در دنیا 32 و در منطقه امرو 62 درصد است.

وی درباره آمار بیماری ایدز در ایران تصریح کرد: تخمین می‌‌زنیم که در ایران بالغ بر 60 هزار مورد بیمار ایدز زنده داریم ولی کل موارد ثبتی 40 هزار و 573 نفر هستند که 18 هزار و 938 مورد فوت شده‌‌اند و 21 هزار و 635 نفر در قید حیات هستند و 15 هزار و 646 نفر تحت درمان قرار دارند.

رئیسی ادامه داد: تا 6 ماهه اول سال 98 تعداد مبتلایان مرد 69 درصد و تعداد زنان مبتلا 31 درصد هستند. تعداد افرادی که از راه سرنگ مشترک مبتلا شده‌‌اند نیز 22 درصد و تعداد مبتلایان جنسی به 46 درصد رسیده است که نشان از پیشرفت ابتلا از این طریق است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به حادثه لردگان، خاطرنشان کرد: در طی سالها بیماریابی درباره ایدز احدی از بیماریابی خبر دار نمی‌‌شد. کارشناسان یک منطقه از بیماران منطقه دیگر به هیچ‌‌وجه خبر ندارند. حتی وزرا از وجود یک بیمار در مناطق مختلف آگاه نمی‌‌شدند، حال چگونه می‌‌شود که در قضیه لردگان و فلان روستای آن منطقه نه تنها تمام کشور که کل دنیا وجود بیمار در آنجا را می‌‌فهمند؟ آیا سیستم ما با این حد از محرمانگی که گفتم مشکل داشت یا اشکال در جای دیگری بود؟ آیا باید یک فردی که در خارج ساکن است برای ما نسخه بپیچد که چه کنیم؟ اینها سوالاتی است که با پاسخ به آنها ابعاد ماجرا روشن می‌‌شود.

رئیسی با اشاره به تابوهای آموزشی درباره ایدز تصریح کرد: حتما باید تابوهای آموزش و اطلاع رسانی برداشته شود وگرنه بیماریابی که مهمترین عامل ممانعت از انتقال بیماری است به سرانجام نمی‌‌رسد. البته قبول داریم که آموزش و اطلاع رسانی‌‌ها باید در چارچوب فرهنگ کشورمان باشد.

وی اضافه کرد: ما در زمینه بیماریابی و انگ زدایی از ایدز دچار ضعف شدید هستیم و هرگاه خواستیم اطلاع رسانی کرده یا مردم را آگاه تر کنیم با موانع سازمان‌‌ها و برخی افراد روبرو شده‌ایم. متاسفانه با تناقض‌‌های زیادی در این زمینه مواجهیم. وقتی بیماریابی را فعال می‌‌کنیم هیاهو می‌‌کنند که ایدز زیاد شد، بعد که بیمار را یافتیم هیاهو می‌‌کنند که چرا چند سال پیش این کار را نکردید؟ باید تکلیفمان روشن شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در بیماریابی حتما نیاز به رویکرد و برنامه‌‌های جدید داریم. بهترین و موثرترین گام برای جلوگیری از انتشار اچ آی وی "آگاهی بخشی" است. زیرا فرد آلوده در صورت شناسایی طول عمر طبیعی دارد و دیگر اصلاً انتقال‌‌دهنده نخواهد بود.

رییسی افزود: در حال حاضر در دنیا درمان های بسیار موثری پیدا شده است به نحوی که آنقدر ویروس در بیمار ضعیف می‌‌شود که می‌‌تواند تا سن امید به زندگی، همچون همه افراد، تا 75 سال عمر کند و شانس انتقال در این فرد به صفر می‌‌رسد.

وی نسبت به اظهار نظر افراد غیرمتخصص درباره راه‌‌های انتقال ایدز انتقاد و خاطرنشان کرد: مسئله انتقال ایدز به واسطه تست قند خون در لردگان بسیار غیرعلمی و غیردقیق مطرح شد، زیرا درصد ابتلای پزشکی که یک بیمار مبتلا به ایدز را درمان می‌‌کند در حالی که شکم او را کاملا شکافته باشد و با تیغ دست خود را هم ببُرد "تنها 37 صدم درصد است" تا چه رسد به تست قند خون که یک قطره خون را از دست فرد می‌‌گیرند و مورد آزمایش قرار می‌‌دهند.

رئیسی با تاکید بر ضرورت بیماریابی در افراد مبتلا به سل، تشریح کرد: ایدز به خودی خود کشنده نیست، اما اگر بیماری دیگری مانند سل به سراغ فرد مبتلا که بر اثر ایدز سیستم ایمنی بدنش ضعیف شده برود، می‌‌تواند منجر به مرگ فرد شود؛ به‌‌طوری‌‌که سل، عامل مرگ 1.3 میلیون نفر از مبتلایان به HIV در جهان است. 9 درصد موارد ایدز در دنیا، همزمان سل داشته‌‌اند و 49 درصد، از عفونت همزمان سل و ایدز خود مطلع نبوده‌‌اند. بنابراین هر کجا سل بود باید بیماریابی ایدز هم انجام شود و بالعکس.

وی با اشاره به برنامه های پیشگیری و کنترل ایدز در کشور، خبر داد: امسال، سال آخر چهارمین برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز است و پنجمین برنامه نیز در دست تدوین است. با وجود تحریم‌‌ها، 19 آزمایشگاه قطب برای تشخیص ایدز در کشور ایجاد شده است.

رئیسی امکان انجام شمارش CD4 در 41 مرکز، به‌‌کارگیری کلینی‌‌ های درمانی در مناطق محروم، وجود 10 دستگاه فعال جین اکسپرت برای تقویت مراقبت HIV را از برنامه‌‌های دیگر معاونت بهداشت در پیشگیری و کنترل ایدز برشمرد و گفت: پایش و ارزشیابی مداوم برنامه‌‌ها، ارتقای مستمر سیستم مدیریت داده‌‌ها و تدوین راهنماهای ویژه برای گروه‌‌های در معرض خطر نیز سالیانه در دست انجام است.

وی یادآور شد: در سیلی که 25 استان را مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داد؛ از 2037 مورد بیمار ایدز، بالغ بر 2019 نفر در طی ماه اول پس از سیل با حفظ کامل حریم خصوصی، تحت درمان قرار گرفتند.

معاون بهداشت ادغام خدمات ایدز در شبکه مراقبت‌‌های اولیه بهداشتی را افتخار منحصر بفرد ایران دانست و تصریح کرد: اگر مادر بارداری را شناسایی کنیم و تحت درمان قرار دهیم نوزاد او دیگر مبتلا نمی‌‌شود‌ که باارزش‌ترین کار ممکن است؛ تاکنون 865 هزار زن باردار را تست کرده‌‌ایم و 715 هزار زن را با رضایت خودشان تحت آزمایش اچ آی وی قرار داده‌‌ایم که موفق شدیم 77 مورد بیمار اچ آی وی کشف کنیم و از ابتلای فرزندانشان جلوگیری کنیم.

رئیسی در پایان بار دیگر بر تابوشکنی در امر آموزش و اطلاع‌رسانی درباره بیماری ایدز در رسانه‌های همگانی همچون صدا و سیما تاکید و تصریح کرد: این مسئله را هفته آینده در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای پشتیبانی بیشتر از بیماریابی اچ آی وی در سطح کشور، مطرح خواهیم کرد.

با این 3 اصل خود را در برابر ابتلا به "ایدز" واکسینه کنید/ عدم شناسایی یک‌سوم بیماران مبتلا به ایدز در کشور

ابتلا به "سفلیس" در آمریکا از "ایدز" پیشی گرفت/افزایش مرگ‌ومیر نوزادان مادران مبتلا به سفلیس

واکنش وزارت بهداشت به ادعای ابتلای برخی از ساکنان یک روستا به ایدز

ایدز در ایران دیگر کشنده نیست

"هپاتیت" از مالاریا، تب دنگ و ایدز بیشتر قربانی گرفته است

هشدار جدی نسبت به انجام خالکوبی و تاتو در آرایشگاه‌ها؛ از عفونت‌های پوستی تا ابتلا به هپاتیت و ایدز

انتهای پیام/