پشت پرده انتخاب زاهدی‌فر برای دیدار بزرگ هفته

انتخاب محمدحسین زاهدی‌فر به‌عنوان داور دیدار سپاهان و استقلال به همان اندازه عجیب بود که لیست داوران وسط هفته دوازدهم می‌توانست عجیب باشد.

فرهیختگان: انتخاب محمدحسین زاهدی‌فر به‌عنوان داور دیدار سپاهان و استقلال به همان اندازه عجیب بود که لیست داوران وسط هفته دوازدهم می‌توانست عجیب باشد. انتخاب داورانی مانند حسین زمانی، حمید حاج ملک، علی بای، مرتضی منصوریان و علی‌اصغر مومنی بعضا برای قضاوت دیدارهای حساس لیگ آن هم در هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول که حساسیت و هیجان رقابت‌ها به اوج خود می‌رسد از طرف کمیته داوران فدراسیون فوتبال کمی مبهم بود و مشخص نبود این داوران در حالی که خبری از داوران اسم و رسم‌دار در این هفته نبود، چطور در لیست قضاوت برای هفته‌ای مهم و پر از حساسیت قرار گرفته‌اند.

داوران بین‌المللی کجا بودند؟

در هفته‌ای که گذشت داوران مطرح و بین‌المللی فوتبال ایران نظیر برادران حیدری، موعود بنیادی‌فر و وحید کاظمی به همراه کمک داورانی نظیر منصوری و میرزایی برای حضور در سمینار سالانه داوری که هر ساله به میزبانی کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود در کشور مالزی حضور داشتند که اتفاقا علیرضا فغانی داور ایرانی مهاجرت کرده به استرالیا نیز در این سمینار حاضر شده و با همکاران سابق خود دیدار گرمی داشت. حسن اکرمی هم برای قضاوت مسابقات زیر 19 سال آسیا به خارج از کشور رفته بود.

دست خالی کمیته داوران برای بازی بزرگ

در همین راستا برای بازی بزرگ سپاهان و استقلال داوری انتخاب شد که استقلالی‌ها حساسیت زیادی روی وی داشتند؛ محمدحسین زاهدی‌فر داوری که قضاوت در دیدارهای ابتدایی فصل جاری را به خاطر مصدومیت از دست داده و اتفاقا بازگشتش با دیدار هفته دهم لیگ و بازی استقلال و نفت آبادان همراه شده بود که آبی‌ها در همین دیدار هم به گرفته نشدن دو پنالتی توسط داور انتقادهایی را مطرح کردند اما موضوع اصلی اعتراض بر می‌گشت به دیدار فصل گذشته سپاهان و استقلال در نقش جهان که اتفاقا در آن دیدار نیز زاهدی‌فر گل درست استقلال را مردود اعلام کرده و موجبات نارضایتی این تیم و هوادارانش را فراهم کرده بود.

با این حال و طبق آنچه به آن اشاره شد دست‌کمیته داوران برای انتخاب داور این دیدار حساس و مهم به اندازه‌ای خالی بود که جز چند انتخاب معدود و درنهایت انتخاب زاهدی‌فر چاره دیگری نداشت تا درنهایت قضاوت بازی مهم هفته و شاید نیم‌فصل اول به داور بلندقامت بوشهری برسد.

شاید بی‌تدبیری کمیته

داوران بین‌المللی کشورمان که هفته گذشته برای حضور در کلاس‌های پیشرفته داوری در خارج از ایران بودند روز گذشته و همزمان با بازی استقلال و سپاهان به ایران رسیدند و چه‌بسا اگر شاید یک روز تعویق در دیدار بزرگ هفته ایجاد می‌شد یا تدابیر دیگری اندیشیده می‌شد، داور دیگری در اندازه‌های بزرگی و حساسیت دیدار نقش جهان این دیدار را قضاوت می‌کرد.