پاسخی به رضا پهلوی!

متن یادداشتی با عنوان پاسخی به آقای رضا پهلوی! نوشته‌ی فردی بی نام در سایت ملیون ایران که مخالف جمهوری اسلامی است، در پی می‌آید: تاسف باره که آقای رضا پهلوی از یکسو ادعا می‌کند که طرفدار آزادی است، و از سوی دیگر، در مصاحبه اش با آیت الله بی بی سی، بدون هیچ سند … نوشته پاسخی به رضا پهلوی! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

رضا پهلوی

متن یادداشتی با عنوان «پاسخی به آقای رضا پهلوی!» نوشته‌ی فردی بی نام در سایت «ملیون ایران» که مخالف جمهوری اسلامی است، در پی می‌آید:

تاسف باره که آقای رضا پهلوی از یکسو ادعا می‌کند که طرفدار آزادی است، و از سوی دیگر، در مصاحبه اش با آیت الله بی بی سی، بدون هیچ سند سیاسی و منطقی، مدعی می‌شود که همه جوانان برخلاف والدینشان با توجه به مطالعه و بدون تعصب، اینک طرفدار شاه فقید و او هستند! راستی کی یک رای گیری و نظرسنجی آزادانه برگزار شد؟! او در همین مصاحبه با آیت الله بی بی سی چنین می‌گوید: در زمان حکومت پدرم آزادی بسیار زیاد وجود داشت، زن و مرد با هم کاملا برابر بودند ووو!

خب جناب پهلوی! اگر بقول شما برابری زن و مرد وجود داشت و شما هم ظاهرا خیلی طرفدار این برابری هستید، پس چرا خواهر بزرگ شما شهناز جانشین شاه پدرتان نیست و حق ندارد باشد؟! آیا بزعم شما و خاندان مدرن و متمدن پهلوی برابری زن و مرد اینست؟ راستی اگر انقلاب نمی‌شد و شما روزی پادشاه می‌شدید دخترتان حق داشت طبق سنت برابری خواهانه خودتان و پدر ارجمندتان بر تخت قدرت تکیه زد؟ دیگر اینکه، اگر آزادی سیاسی وجود داشت چرا زندانهای ایران پر از زندانی سیاسی بود؟ چرا خبرنگار کریم پور شیرازی را عمه خانم، اشرف پهلوی با نفت به آتش کشید و کشت؟ چرا دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه دولت قانونی دکتر مصدق، به دستور پدرتان در تب و بیماری اعدام شد؟

چند کتاب مارکسیستی یا جمهوریخواهی در زمان رژیم پهلوی مجوز انتشار گرفت؟ آیا می‌توانید فقط یک نمونه نام ببرید؟ فقط یک روزنامه‌ی منتقد نام ببرید؟ چرا روشنفکران بزرگی همانند بیژن جزنی را ساواک در زندان اوین به‌دستور پدر جان ترور کرد؟ چرا شاعری چون احمد شاملو را دولت آزاد پهلوی به زندان افکند؟! چرا نویسنده‌ای به نام خسرو گلسرخی را ساواک آنقدر شکنجه کرد که خون ادرار می‌کرد؟ چرا اصلا ساواک وجود داشت؟

اگر آزادی سیاسی در زمان پدر شما وجود داشت چرا همه احزاب را شخصا پدر شما آقای محمدرضا ممنوعه اعلام کرد و گفت هیچ حزب دیگری حتی درباری‌های طرفدار ایران نوین، از جمله نخست وزیر وقت آقای امیرعباس هویدا نمی‌تواند فعالیت کند و همه‌ی احزاب و اتحادیه‌ها را ممنوع کرده بود؟ من در حیرتم آیا واقعا این تعریف شما از آزادیست؟! آیا دکتر علی شریعتی فارغ التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه، به عنوان یک منتقد دانشگاهی، مستحق ۱۸ ماه انفرادی توسط نهاد زیر نظر پدرتان بود؟ آیا طعم تلخ زندان انفرادی را چشیده‌اید؟ آیا اینان حق اظهار نظر درباره‌ی وطنشان را نداشتند و فقط شاه بابا حق داشت؟! چرا؟

آقای رضا پهلوی، من شخصا آرزو می‌کردم بعداز چهل سال زندگی کردن در اروپا و آمریکا، حداقل یکبار در انتقاد از پدرتان حرفی می‌زدید و اعتماد افرادی مانند مرا کمی به خود جلب می‌کردید، ولی با این دو مصاحبه اخیرتان می‌بینم که اینگونه نبوده و نیست. ای کاش در مصاحبه‌ی قبلی با آیت الله بی بی سی، ضمن انتقاد درستی که شما به چپاولگران کردید درباره‌ی خاندان و خانواده‌ی خودتان هم به‌خاطر میلیاردها دلار جواهری که از ثروت دسترنج زحمتکشان ایران به غارت بردید و تا حدی که عمه محترمتان خانم اشرف پهلوی با نیمی از آن غارت‌ها توانست یک جزیره‌ی کامل بخرد و در آن به تبهکاری‌هایش از جمله قاچاق بین المللی مواد مخدر ادامه دهد، یک ذره هم از آنهمه چپاول خانواده‌ی خودتان انتقاد می‌کردید!

شما جوری از غارت مردم حرف می‌زنید که گویا اطلاع ندارید که پدر بزرگوار شما جناب محمدرضا شاه ۵٢ سال پیش کل هزینه‌ی درست کردن و به‌راه انداختن مترو زیرزمینی سوئد را به‌خاطر عیش و عشرت پرستی‌اش به ملکه‌ی سوئد هدیه کرد در حالیکه به‌طور نمونه شاعر ارجمند ایران و پدر شعر نو نیما یوشیج که برای ملاقات بستگانش به مازندران رفته بود، به‌دلیل ذات الریه و ساخته نبودن یک جاده خاکی از یوش به شهر دیر می‌رسد و چندی بعد می‌میرد. راستی آقای شازده! می‌شود قدری درباره‌ی منابع مالی‌تان و شغلتان توضیح دهید؟

جناب پهلوی، کشته شدن سه تن از دانشجویان نخبه‌ی ایران را به‌دستور پدر آزادیخواه و متمدنتان در روز ١۶ آذر با گلوله را هم جزو پرونده‌ی درخشان آزادیخواهی پدر ارجمندتان می‌گذارید؟ اسناد منتشر شده‌ی سازمان سیا امریکا چی؟ جزو کارنامه‌ی درخشان پهلوی و بیسوادی مخالفین پدر ارجمندتان می‌گذارید؟

من هیچ حساسیتی روی شما یا هر فرد دیگری ندارم. هر کس اکثریت آرای مردم را در یک شرایط آزاد بیاورد، برای یک بازه‌ی مشخص، طبق قانون، کشور را اداره خواهد کرد حتی اگر مورد پسند ما نباشد. آری [موافق نبودن با وضع موجود] به معنای بازگشت خیمه و خرگاه شاهی نیست. تاریخ بخوانید!

تاریخ به عقب برنمی‌گردد. حتی سلطان ظاهرشاه نیز نتوانست افغانستان را دوباره تصاحب کند! عصر حکومت موروثی گذشته است! در میان ۸۰ میلیون ایرانی، آنقدر نخبه‌ی تحصیلکرده و سیاستمدار ملی گرا هست که بتواند اعتماد ایرانیان را جلب کند!