سیاست‌های معامله گرانه ترامپ در قبال کشورهای عرب خلیج فارس؛ نفس‌های آخر کمپین فشار حداکثری

یک تحلیلگر ارشد مسائل خلیج فارس در بررسی سیاست خارجه دولت آمریکا در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به این نتیجه می‌رسد که این رویکرد نتیجه‌ای معکوس برای واشنگتن و متحدان منطقه‌ای این کشور داشته است.

خبرگزاری میزان- یک تحلیلگر ارشد مسائل خلیج فارس در بررسی سیاست خارجه دولت آمریکا در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به این نتیجه می‌رسد که این رویکرد نتیجه‌ای معکوس برای واشنگتن و متحدان منطقه‌ای این کشور داشته است.

بومرنگ سیاست‌های معامله گرانه ترامپ در خلیج فارس؛ نفس‌های آخر کمپین فشار حداکثری به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان ؛ «جیمز دورسی»، محقق سیاست بین الملل در دانشگاه «نانیانگ سنگاپور»، در یادداشتی به بررسی تغییر در رویکرد سیاست خارجی کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس و به ویژه عربستان پرداخته و تاکید می‌کند این اقدام نقطه پایانی بر کمپین فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران خواهد بود.

دورسی در یادداشتی که در پایگاه «لوبلاگ» منتشر شد، اقدامات اخیر ریاض را در عرصه خارجی مورد واکاوی قرار داده و دو عامل عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه تاسیسات نفتی «آرامکو» در ماه سپتامبر، عدم حمایت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا از کشور‌های عربی خلیج فارس در تنش‌های اخیر این منطقه برخلاف ادعا‌های مطرح شده و رفتار معامله گرانه دونالد ترامپ با امنیت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که بی اعتمادی به واشنگتن را تشدید کرد، دلیل اصلی تغییر رویکرد عربستان می‌خواند که نتیجه‎اش تضعیف بیش از پیش کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران خواهد بود.


این تحلیلگر سیاسی در ادامه به اقدامات ریاض در راستای برون رفت از دشواری‌های منطقه‌ای اشاره می‌کند که عبارتند از:


الف) درخواست میانجیگری از پاکستان و عمان برای حل و فصل مشکلات با ایران و یمن


ب) کاهش حملات هوایی علیه یمن. به اذعان «مارتین گریفیتس»، نماینده سازمان ملل در امور یمن، شمار حملات هوایی ائتلاف سعودی به این کشور در ۲ هفته اخیر حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.


ج) کاهش تنش‌ها با یمن، قطر و ایران


د) تغییرات در کابینه با هدف مهندسی پایان جنگ یمن


ه) اتخاذ سیاست خارجی محتاطانه و دفاعی‌تر


و) تلاش برای گرفتن ریاست نشست آتی گروه ۲۰ با هدف ترمیم چهره کشور که در جنگ ۵ ساله علیه یمن و در موضوع قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد سعودی و نیز موج گسترده دستگیری مخالفان به شکل گسترده‌ای تخریب شده است.


در ادامه یادداشت آمده است، به رغم لفاظی‌های وزاری خارجه عربستان و امارات، اقدامات دو کشور از وزش باد در مسیر کاهش تنش در همه بحران‌های خلیج فارس حکایت دارد.


امارات نیز تلاش دارد از این قافله عقب نماند. از این رو اقدام به خارج کردن نیرو‌های خود از یمن کرده و مقامات خود را برای مذاکره در مورد امنیت دریایی به ایران اعزام کرد.


دورسی پیش بینی می‌کند با جدی‌تر شدن روند صلح در یمن و ادامه مسیر گفت‎وگو در خلیج فارس و نیز دیگر تلاش‌ها برای کاهش تنش در منطقه، کمپین فشار حداکثری آمریکا نیز با شکست کامل مواجه شود.