قرارگاه‌های سایبری فعال علیه ایران به روایت سردار جلالی

دشمن ظرفیت هایی همچون قرارگاه سایبری ناتو در کشور استونی، قرارگاه عملیات شناختی در آلبانی که توسط منافقین کنترل می شود، مرکز عملیاتی اعتدال عربستان و مرکزی که توسط سلطنت طلبان در یکی از کشورهای همسایه شکل گرفته را علیه ما به کار گرفته است.

سردار جلالی
 قرارگاه‌های سایبری فعال علیه ایران به روایت سردار جلالی

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز ، اولین مجمع فعالان بسیجی و جهادی دفاع سایبری کشور با حضور سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، جواد جاویدنیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و جمعی از مدیران سازمان پدافند غیرعامل کشور و تنی چند از فعالان بسیجی و جهادی حوزه دفاع سایبری در سالن شهید طهرانی مقدم سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار شد.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در این مجمع با بیان اینکه کشور ما امروز در یک درگیری سینه به سینه و نزدیک با استکبار قرار دارد، اظهار داشت: در این جنگ با یک مثلث، غربی، عربی، عبری روبه رو هستیم که علیه کشور ما اقدامات خصمانه انجام می دهند.

انهدام پهپاد فوق پیشرفته آمریکا تمام معادلات دشمن را برهم زد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه آمریکا به دنبال این بود که این تهدیدات را گام به گام پیش ببرد به طوری که با یکدیگر هم پوشانی و هم افزایی داشته باشند، گفت: دشمن ابتدا با لشکرکشی به منطقه به دنبال ایجاد شبح جنگ بر سر کشور ما و ایجاد رعب و وحشت بود. در کنار آن با استفاده از ابزارهای اقتصادی سعی در ایجاد فشار بیشتری بر کشور را داشت تا این دو در کنار هم سبب ایجاد گسست اجتماعی و نارضایتی شود و همبستگی ملی ما بر هم بخورد. اما تمام این استراتژی ها با هدف قرار گرفتن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آمریکا توسط پدافند هوایی ایران با بن بست مواجه شد.

سردار جلالی در این خصوص توضیح داد: دشمن دلخوش به این بود که ما در پدافند هوایی دچار ضعف هستیم و به خیال خود بالای ۳۰ هزار پا را محل جولان خود تصور می کرد اما با این اقدام تمام گزینه هایش ناکارآمد شد.

راهبرد آمریکا برای معرفی ایران به عنوان یک مهاجم آنارشیست در فضای سایبری
سردار جلالی با اشاره به لایه جنگ سایبری علیه ایران نیز تصریح کرد: سالها آمریکا تلاش می کرد در همه حمله های سایبری انگشت اتهام را به سوی ما نشانه برود و ایران را یک مهاجم آنارشیست سایبری به دنیا معرفی کند. اما بعد از ناکام ماندنش در لایه های مختلف، رسما جنگ سایبری را علیه ایران اعلام کرد و حتی حوزه های هدف حمله همچون دریایی، حمل و نقل و انرژی را معرفی کرد.

وی با بیان اینکه حوزه دیگر حملات سایبری دشمن، عرصه جنگ مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی بود، تاکید کرد: در این لایه، افکار عمومی به عنوان حیاتی ترین دارایی کشور، توسط شبکه های مجازی، شکل گیری، هدایت و به کارگیری می شود. نمونه این حربه را در حوادث اخیر شاهد بودیم که در صورت عدم مدیریت افکار عمومی با چه تهدیداتی روبه رو خواهیم شد.

شناسایی ۵ لایه تهدید جدی بر بستر فضای سایبری
سردار جلالی با بیان اینکه با توجه به آنچه گفته شد ما براساس تفکر بسیجی باید با انواع تهدیدات و روش مقابله با آن آشنا باشیم، گفت: تهدیدات حوزه سایبری حداقل در ۵ عرصه دسته بندی می شود. حملات سایبری زیرساختی، حملات سایبری در حوزه نظامی، جنگ سایبری ادراکی- شناختی، جنگ سایبری در حوزه شبکه های اجتماعی و جنگ سایبری الکترومغناطیسی.

وی ادامه داد: آنچه باید در حوزه تهدیدات سایبری به آن توجه کرد این است که با توجه به گسترش فضای مجازی ترکیبی از تهدیدات و فرصتها در این حوزه وجود دارد. ما باید تهدیدات را بشناسیم و با آن مقابله کنیم و از فرصت­ها نیز استفاده کنیم. البته نکته حائز اهمیت این است که در این عرصه، نوع تهدیدات از سوی شبکه های اجتماعی خارج پایه با توجه به نقاط ضعف ما تغییر می کند یعنی اگر ما درگیر مشکلات اقتصادی هستیم این جنگ ها بر روی شرایط معیشتی مردم و ایجاد نارضایتی متمرکز می شود. این وضعیت نیز فقط مختص ما نیست. اکنون آنچه در لبنان و عراق اتفاق می افتد همین سوءاستفاده از شبکه های اجتماعی برای تحریک افکار عمومی و برهم زدن نظم جامعه است.

در صیانت از افکار عمومی دچار ولنگاری هستیم
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: حال با این شرایط که دشمن چندین قرارگاه ثابت برای حملات سایبری دارد و برای آن طرح ریزی کرده و برای شرایط خاص نقشه کشیده است و از همه ظرفیتها بهره می برد، ما دچار یک وادادگی و ولنگاری در صیانت از افکار عمومی جامعه هستیم. گفته میشود حدود ۴۰ میلیون از افراد این کشور عضو شبکه های اجتماعی خارج پایه هستند که تقریبا همه جمعیت فعال کشور است. یعنی ما افکار عمومی کشورمان را دودستی تقدیم بیگانگان کرده ایم تا هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند.

سردار جلالی با اشاره به اجرای بد طرح اصلاح قیمت انرژی نیز گفت: معتقدم با توجه به اینکه ما تجربه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها را داشتیم باید با توجه به شرایط جامعه این تصمیم به شیوه مناسب تری و با اقناع افکار عمومی اجرا می شد تا شرایط بعد آن رقم نمی خورد؛ این طرح به حدی بد اجرا شد که برخی معتقدند احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد که البته وزارت اطلاعات باید درخصوص آن به جمع بندی رسیده و اعلام نظر کند.

شبکه های اجتماعی خارج پایه مدیریت می شد، لزومی به قطع اینترنت نبود
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه عدم مدیریت درست شبکه های اجتماعی سبب شد تا برای مدیریت اغتشاشات، شورای امنیت کشور مجبور به قطع اینترنت شود، ادامه داد: اگر وضعیت شبکه­‌های اجتماعی خارج پایه را مدیریت می کردیم لازم نبود مانند عصر حجر اینترنت کشور قطع شود.

وی در خصوص برخی ادعاها مبنی بر اینکه در شرایط اخیر شبکه ملی اطلاعات آزمون خود را خوب پس داده است، افزود: آنچه در شرایط اخیر شاهد آن بودیم آزمون شبکه ملی اطلاعات نبود چون این شبکه زمانی می تواند آزمون پس دهد که از خارج کشور اینترنت قطع شود و آنگاه کارکردهای حیاتی خود را حفظ کند و بتواند نیازهای جامعه را در این بخش بدون هیچ مشکلی مرتفع کند نه اینکه به صورت انتخابی اینترنت برای برخی بخش ها وصل باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل قوا بارها تاکید کرده اند که در فضای مجازی، سیاسی و اقتصادی دشمن آرایش جنگی گرفته است، خاطرنشان کرد: این توصیه به چه معنی است؟ آنچه ما از آرایش دشمن در فضای مجازی می دانیم چیست؟

۴ قرارگاه سایبری فعال دشمن علیه ایران
وی ادامه داد: اکنون دشمن ظرفیت هایی همچون قرارگاه سایبری ناتو در کشور استونی، قرارگاه عملیات شناختی در آلبانی که توسط منافقین کنترل می شود، مرکز عملیاتی اعتدال عربستان و مرکزی که توسط سلطنت طلبان در یکی از کشورهای همسایه شکل گرفته را علیه ما به کار گرفته است. این همان آرایشی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده است و ما نیز برای مقابله با آن ساختاری چندلایه را در سازمان پدافند غیرعامل کشور شکل داده ایم.

استفاده از ظرفیت های مردمی برای نظام عملیاتی دفاع سایبری
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه برای یک آرایش کارآمد در حوزه دفاع سایبری نیازمند یک نظام عملیاتی هستیم، گفت: ما نظام عملیاتی پدافند سایبری را طراحی کرده ایم و در ستاد کل به تصویب رسانده­ایم که با امضای سرلشکر باقری ابلاغ شده است. این نظام مفهوم سایبری را مشخص می کند. این ساختار یک بخش حاکمیتی دارد که ایجاد شده است و یک بخش کار نیز استفاده از ظرفیت شرکت ها و بخش خصوصی است که ما در قالب حوزه بسیج باید از ظرفیت های آن استفاده کنیم، برای آن طرح ریزی داشته باشیم و در سامانه منظمی کارکردهای آن را دنبال کنیم.

ایلنا