آخرین کتاب زنده‌یاد غلامرضا شکوهی منتشر شد

پنجه بر پیشانی، آخرین اثر زنده‌یاد غلامرضا شکوهی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر و در مراسم بزرگداشت این شاعر رونمایی شد.

زنده‌یاد غلامرضا شکوهی
زنده‌یاد غلامرضا شکوهی

«پنجه بر پیشانی»، آخرین اثر زنده‌یاد غلامرضا شکوهی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر و در مراسم بزرگداشت این شاعر رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، آخرین اثر از زنده‌یاد غلامرضا شکوهی، شاعر پیشکسوت، با عنوان «پنجه بر پیشانی» از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد. این اثر دربردارنده 80 غزل از شکوهی در موضوعات مختلف از جمله آئینی است. شکوهی علاوه بر تجربه در حوزه‌های مختلف شعری، همواره به عنوان یکی از آئینی‌سرایان توانا نیز مطرح است.

شعر شکوهی از نظر بسیاری از کارشناسان، نمونه موفق شعر خراسان است، اما با وجود این، شاعر تلاش دارد تا با استفاده از زبان امروزی، ویژگی‌های شعر امروز را نیز رعایت کند. نوآوری و استفاده از تصاویر و مفاهیم جدید، از دیگر ویژگی‌هایی است که در توصیف شعر شکوهی برشمرده می‌شود. توانایی و زبردستی او در تجربه‌های شاعرانه، سبب شده تا عده‌ای چنین معتقد باشند که محدود شمردن شکوهی در شعر آئینی جفا به اوست.

آخرین کتاب زنده‌یاد غلامرضا شکوهی منتشر شد

«پنجه بر پیشانی» شب گذشته، 22 شهریورماه، با حضور جمعی از شاعران در مشهد رونمایی شد. سروده ذیل با عنوان «تلخ» نمونه‌‌ای از اشعار او در این کتاب است:

به کامْ تلخ‌‏تر از خلق‏‌وخوی خود بودم

شکسته، مثل صدا، در گلوی خود بودم

همیشه فرش لگدکوب آفتاب شدم

که مثل سایه، کنار عدوی خود بودم

از آن به کوچه پژواکِ درّه پیچیدم

که مثل کوه، همه عمر، روی خود بودم

به حبسِ شیشه اگر چون گلاب خو کردم

شهید عاطفه رنگ و بوی خود بودم

اگر چو رود زدم دل به خانه دریا،

مدام در عطش جست‌وجوی خود بودم

به این امید که چون چشمه دل زلال کنم

همیشه آینه شست‏‌وشوی خود بودم

کسی به کوچه تنهایی‏ام نمی‏آمد

ندیم پنجره روبه‌روی خود بودم

انتهای پیام/