همایش ملی خربزه در تربت جام برگزار شد

تربت حیدریه - ایرنا - دومین همایش ملی خربزه عصر چهارشنبه با حضور محققان، استادان و صاحبنظران دانشگاهی در تالار جامی این شهر برگزار شد.

همایش ملی خربزه در تربت جام برگزار شد
همایش ملی خربزه در تربت جام برگزار شد

این همایش یک روزه با محوریت مدیریت آبیاری و تغذیه، اصلاح نژاد و تولید بذر، مدیریت تولید، فیزیولوژی تولید، آفات و بیماری ها، علفهای هرز، اقتصاد و بازاریابی، اشتغال و فرهنگ، فرآوری های جانبی و محیط زیست برگزار شد.

از میان 100 عنوان مقاله رسیده به دبیرخانه این همایش، 40 عنوان برای ارائه برگزیده شده بود که 10 عنوان به صورت سخنرانی و مابقی در قالب پوستر ارائه شد.

فرماندار تربت جام با اشاره به برخی از قابلیت های این شهرستان در حوزه های مختلف گفت: با آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی، دیگر اقدامات بی برنامه جواب نمی دهد و ضروری است مراکز آموزش عالی براساس اصول و روش های نوین و علمی برای جامعه برنامه تدوین کنند.

علی رستمی افزود: برای سوددهی و بازاریابی درست، محصول خربزه باید به روش های علمی و نوین کشت شود ولی متاسفانه ما در حوزه اجرا الگوی خاصی نداریم بنا بر این کمترین سود از این محل عاید تولید کننده می شود که لازم است ضمن بازاریابی و تامین سلیقه مصرف کننده، این محصول را تولید و برای صادرات آن برنامه ریزی کنیم.

فرماندار تربت جام تاکید کرد: برای حفظ و رونق بازار این محصول و توسعه نقش آن در اقتصاد منطقه باید به سمت استقرار صنایع تبدیلی حرکت کنیم که نیازمند سرمایه گذاری در این حوزه هستیم.

* روی خربزه کار علمی نشده است

یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: آنچه که امروز از محصول خربزه داریم حاصل زحمات کشاورزان است که پشت به پشت این محصول را حفظ کرده اند و هیچ دانشمند و محققی تاکنون روی خربزه و برای ژنتیک و اصلاح نژاد آن کاری نکرده است.

پروفسورعبدالکریم کاشی افزود: منشاء خربزه فلات آفریقا و آسیا و مهد آن فلات ایران بوده است که مراحل تکامل را نیز در این سرزمین طی کرده است.

این استاد دانشگاه افزود: خربزه به لحاظ گیاه شناسی یک گونه پایه است و خودکنترلی ندارد به همین دلیل میوه درشت تولید می کند و طبیعت کویری دارد که با دمای 16 درجه سانتیگراد رشد می کند.

کاشی خاطرنشان کرد: خربزه در گذشته به صورت دیمی و سنتی کشت می شد که کشاورزان باید همچنان محصول خربزه را برای ما ایرانیان حفظ کرده و در راستای مصرف بهینه آب و تولید محصولی با قابلیت حمل و نقل بهتر و بیشتر تلاش کنند.

* خربزه، برند تربت جام

رئیس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری تربت جام و مسئول برگزاری همایش ملی خربزه گفت: خربزه برند این شهرستان در بخش کشاورزی است و این مجتمع در مسیر ماموریت خود باید نقش و سهم خود را برای تاثیرگذاری در این بخش ایفا کند.

محمدناصر مودودی افزود: تغییرات گسترده در حوزه کشاورزی، اقلیم و محیط زیست می طلبد تا نگاه خود را به کشت خربزه اصلاح کنیم زیرا روند فعلی تولید محصول خربزه در آینده نزدیک ما را با بحران خاک، آلودگی و کمبود آب مواجه خواهد کرد.

* تربت جام رتبه نخست تولید خربزه در کشور

مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: در کشور بیش از 80 هزار هکتار کشتزار خربزه داریم که 35 هزار هکتار آن در استان خراسان رضوی و 18هزار هکتار در تربت جام است و این شهرستان رتبه نخست کشور را در تولید این محصول دارد.

علی اصغر خوشخو افزود: خربزه ارزش غذایی بسیار بالا و نقش مهمی در سبد میوه ای خانوار داشته و قابلیت اقتصادی، سودآوری و اشتغالزایی بالایی دارد.

اجرای برنامه های فرهنگی و پخش نماهنگی در خصوص کاشت، داشت و برداشت محصول خربزه از دیگر بخش های این همایش بود.

شهرستان 280 هزار نفری تربت جام در 167 کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

5132