باید ۲۴ بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اجرایی شود/در اجرای سیاست‌های کلی تولید ملی هنوز موفق نبوده ایم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در اجرای سیاست‌های کلی تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی هنوز موفق نبوده ایم.

باید ۲۴ بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اجرایی شوددر اجرای سیاست‌های کلی تولید ملی هنوز موفق نبوده ایم
باید ۲۴ بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اجرایی شوددر اجرای سیاست‌های کلی تولید ملی هنوز موفق نبوده ایم

به گزارش  خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در برنامه گفتگوی ویژه خبری با تشریح ابعاد وظایف اصلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و ساز و کار تعامل این نهاد با شورای نگهبان عنوان داشت: تعیین سیاستهای کلی نظام توسط ولی‌فقیه و با مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت می گیرد.

وی با بیان لزوم اهمیت تصمیم گیری و برنامه ریزی برای اجرایی شدن سند چشم انداز و برنامه های کوتاه مدت در توسعه همه جانبه کشور گفت: پافشاری بر روی اصول و حقوق مردم و دفاع از مظلومان که از ویژگی های انقلابی گری است، باید در سیاست‌های کلی رعایت شود.

ایروانی تاکید کرد: نباید از اجرای سیاست ها و یا بندهای آن غفلت کرد و باید همه این سیاست ها اجرایی شود؛ البته تبدیل سیاست های کلی به اجرا کمی سخت است و این (مشکل) در همه کشورها وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به به این که اگر وعده ای از سوی مسئولین داده می‌شود، باید در چهارچوب سیاست‌های کلی نظام باشد؛ افزود : وزیر اقتصاد در حوزه اقتصاد مقاومتی حرف های دقیق و درستی را در چهارچوب سیاست‌های کلی مطرح کرد.

وی با انتقاد از برخی ساز و کارها برای اجرایی شدن سیاستهای کلی گفت: در اجرای سیاست‌های تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی هنوز موفق نبوده ایم و نمونه آن هم انبوه واردات است اگر سیاست های کلی در چهارچوب به یک الگوی مشخص پیگیری شود به نتیجه می رسد.

ایروانی با بیان اینکه سیاست‌های کلی با صرف وقت زیاد و با کمک نخبگان تهیه و تدوین شده است ؛ یادآور شد: باید برای تبدیل این مصوبات به مقررات پیگیری های لازم صورت بگیرد و در حوزه اقتصاد مقاومتی هم باید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در قالب ۲۴ بند مطرح شده؛ اجرایی و عملیاتی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان لزوم توجه به حوزه کارآفرینی، گفت: سوال اینجاست که در توسعه کارآفرینی چه برنامه هایی برای اجرا وجود دارد و این موضوع حاوی پیام هایی است که مرتبط با توسعه این حوزه است.

در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از ساز و کار اجرایی شدن برخی از بندهای سیاست های کلی عنوان داشت : در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به جای آنکه منابع حاصل از درآمد آن در مناطق محروم سرمایه‌گذاری شود؛ صرف بودجه دولتی می‌شود.

وی افزود: متاسفانه صندوق توسعه ملی نیز صرف بودجه دولتی شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مرتب نقض می‌شود ؛ یادآور شد : در این حوزه یک نگاه کوتاه مدت داریم و نگاه بلندمدت نداریم.

توکلی با اشاره به رهنمودهای رهبری پیرامون سیاست‌های کلی نظام گفت: سیاست‌های کلی قابل اجرا و قابل دفاع است و اگر برخی سیاست های آن کارایی های لازم را ندارد ؛ باید وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح آن است.

خبر در حال تکمیل...