دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب پایان یافت

قم - ایرنا - آیین اختتامیه دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب (اشراق) با حضور شخصیت های برجسته حوزوی و ادبی کشور و طلبه های حوزه علمیه عصر چهارشنبه در سالن همایش غدیر برگزار شد.

دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب پایان یافت
دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب پایان یافت

به گزارش ایرنا، دبیر دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب (اشراق) در این مراسم گفت: بیش از یک هزار و 600 اثر به دومین دوره این جشنواره رسید.

حجت الاسلام سید احمد بطحایی افزود: در حوزه تاریخ شفاهی ظرفیت های توانمندی داریم، هر چند در این چند دهه اخیر تاریخ مکتوب مغفول مانده و مورد توجه قرار نگرفته و این درحالی است که تاریخ مکتوب از لحاظ ثبت و ماندگاری فوق العاده ماناتر و داری ارزش و قدمت بیشتری می باشد.

رئیس انجمن خاطره و داستان مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: برای تقویت فرهنگ مکتوبِ تبلیغی حوزه، دومین دوره جشنواره های داستان و خاطره اشراق با هم تجمیع شدند.

وی با اشاره به رشد کمی و کیفی اثرهای رسیده تصریح کرد: مهم تر از این مساله، به وجود آمدن یک جریان، میان مبلغان بود که خاطره های سفر خود را درباره سبک زندگی مناطق مختلف و نحوه تبلیغ مکتوب و مانا کنند.

بطحایی ابراز امیدواری کرد که با همت طلاب و مبلغان، نوشتن خاطره ها به صورت مکتوب به یک فرهنگ در جامعه به ویژه میان طلبه ها و مبلغ های حوزه های علمیه سراسر کشور تبدیل بشود.

* شرکت بیش از 200 اثر در بخش بین الملل

مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی العالمیه نیز در رابطه با بخش بین الملل این جشنواره توضیحاتی ارائه داد و گفت: در این بخش بیش از 200 اثر از 27 ملیت به این جشنواره رسید که 50 اثر از 18 ملیت توانستند به بخش نهایی راه یابند و در نهایت 15 اثر به عنوان اثر برگزیده معرفی شدند.

حجت الاسلام حسین مرادی دولت آبادی اظهار کرد: تاکنون از 132 کشور جهان از جامعه المصطفی العالمیه فارغ التحصیل داشته ایم و در حال حاضر نیز از بیش از 100 کشور دنیا در این مرکز مشغول تحصیل می باشند.

* باید تجربه های تبلیغ را مُدَوَّن کرد

حجت الاسلام محمدرضا زائری یکی از پژوهشگران تبلیغ و رسانه نیز در این مراسم تاکید کرد: اگر ما داستان خود را ننویسیم، دیگران برای ما آن گونه که می خواهند می نویسند.

وی با بیان این که تبلیغ دین باید مسیر و مجرای خود را بیابد، خاطرنشان کرد: لازمه تحقق این مساله؛ نوشتن، گفتن و انتقال تجربه است.

وی با بیان این که باید تجربه های تبلیغ را مدون کرد و به سایر مبلغان انتقال داد، تصریح کرد: یکی از ایرادهای بزرگ شیعیان در مقابل دیگر ادیان و مذاهب این است که کارهای ما بیشتر جنبه فردی دارد، در حالی که جنبه جمعی آنها بیشتر است.

زائری اظهار کرد: امروز نگاه مردم به روحانیت، نگاه مردم به اسلام است و چه بخواهیم و چه نخواهیم، تصویر روحانیت در ذهن مردم تعیین کننده و مهم است.

وی با بیان این که واقعیت این تصویر را ما می سازیم، اظهار کرد: تصویر روحانیت را خود روحانیت می سازد و ثبت این خاطره ها سبب می شود که این تصویر درست ثبت شود.

وی با اشاره به مظلومیت طلبه ها تاکید کرد: باید واقعیت زندگی طلبه ها را به جامعه گفت و تلقی جامعه را نسبت به روحانیت اصلاح کرد.

زائری برگزاری این جشنواره را از برنامه های مرتبط به ماموریت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه برشمرد و گفت: امروزه جمهوری اسلامی ایران بنیاد تمدن نوین اسلامی را می نویسد و جلودار این تغییری که در نظام عالم در حال شکلگیری می باشد، روحانیت است و تصویری که مردم از طلاب دارند در شکلگیری این تمدن تاثیرگذار است.

** حجت الاسلام علی سرلک یکی از مبلغان نیز با بیان چند تجربه از کار تبلیغی خود گفت: خاطره نویسی از شئون مهم رشد معنوی است که اگر به آن روی بیاوریم از برکات معنوی آن بهره می بریم.

** هم چنین مرتضی سرهنگی یکی از نویسندگان کشور در این آیین با بیان این که انسان امروز می خواهد که کسی با او حرف بزند نه این که کسی برای او حرف بزند، گفت: ما دو معلم داریم، یکی معلم مدرسه می باشد و معلم دیگر کتاب هایی است که می خوانیم.

وی خاطره نویسی را یک فرصت برای روحانیت دانست و با بیان این که خاطره ها و زندگی نامه ها برای ما «درس آموز» هستند، خاطرنشان کرد: اگر چیزی نوشته نشود، انگار وجود نداشته است.

** محمد حسنی رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز در این مراسم از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره تقدیر و سپاسگزاری کرد.

زهرا کاردانی یکی از برگزیدگان جشنواره مذکور، بخشی از سفرنامه تبلیغی خود را در این مراسم خواند.

در این آیین از کتاب های «از لس آنجلس تا پنجره فولاد» و «سی و دَه» رونمایی و اعلام شد که کتاب های «آسمان نزدیک است»، «پایتخت درد»، «تبلیغ در سرزمین عجایب» و «جهانی در میم» به زودی به بازار نشر عرضه می شوند و هم چنین در این مراسم از برگزیدگان این جشنواره در دو بخش بین الملل و داخلی تجلیل شد.

دومین جشنواره بین المللی داستان و خاطره طلاب (اشراق) از بخش های خاطره های تبلیغی، سفرنامه های تبلیغی، ثبت رویداد و پیشامدهای جالب توجه در روند فعالیت های تبلیغی، خاطره صوتی، خاطره تصویری، داستان کوتاه و رمان تشکیل شده بود.

این جشنواره از سوی مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با همکاری معاونت این دفتر و جامعه المصطفی العالمیه برگزار شد و بیش از یک هزار و 600 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این جشنواره؛ در قم می توانند با تلفن 371160 با پیش شماره 025 تماس بگیرند و یا به دبیرخانه این جشنواره به نشانی قم، خیابان شهدا، کوچه 21، فرعی اول سمت چپ، پلاک 50 و یا به نشانی اینترنتی www.eshragh.ir مراجعه کنند.