درگیری معترضان کره‌ای با پلیس بر سر تاد

به دنبال استقرار چهار واحد دیگر از موشک اندازهای سامانه پیشرفته تاد آمریکا در کره جنوبی، شماری از معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به دنبال استقرار چهار واحد دیگر از موشک اندازهای سامانه پیشرفته «تاد» آمریکا در کره جنوبی، شماری از معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر شدند.

خبرگزاری ایرنا: به دنبال استقرار چهار واحد دیگر از موشک اندازهای سامانه پیشرفته «تاد» آمریکا در کره جنوبی، شماری از معترضان با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر شدند.

کار استقرار این واحدها از بامداد روز گذشته (پنجشنبه) آغاز شد و به دنبال آن وزارت دفاع در بیانیه ای اعلام کرد که کار آرایش این سامانه تکمیل شده است.

پیش از این 2 واحد از موشک اندازهای مرتبط با این سامانه در روستای سیونگجو در 300 کیلومتری جنوب شرق شهر سئول پایتخت کره جنوبی مستقر شده بود.

گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی حاکی است که صدها نفر از اهالی منطقه و مردم معترض در دو روز گذشته دست به تجمع زده و حتی با پلیس درگیر شده اند.

درگیری زمانی رخ داد که نزدیک به 400 نفر از معترضانی که در محل استقرار تاد تجمع کرده بودند درصدد ورود به منطقه اصلی آرایش این سامامه بودند.

گزارش ها حاکی است که در درگیری میان نیروهای پلیس و ماموران امنیتی با مردم، شماری از روستاییان و معترضان زخمی شده اند.

«تاد» پیشرفته ترین سامانه موشکی آمریکاست که بر اساس توافق این کشور با کره جنوبی در تابستان سال گذشته در این کشور مستقر شده است.

چین به شدت به این اقدام اعتراض کرده و از آمریکا و کره جنوبی خواسته است با برچیدن این سامانه پر قدرت هر چه زودتر از تشدید تنش ها جلوگیری کنند.

وزارت دفاع کره جنوبی زمان دقیق عملیاتی شدن تاد را اعلام نکرده است.