ریسک کسب و کار اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی را به حداقل برسانید

می‌خواهید بدانید از چه وقتی تب راه‌اندازی کسب و کارآنلاین واقعا بالا رفت؟ از کی در ایران مردم عادی هم سراغ کسب درآمد اینترنتی رفتند؟ دقیقا از وقتی که تلگرام و اینستاگرام پر مخاطب شد. درست است که موج اول را سایت‌ها راه انداختند ولی موج بعدی که خیلی بزرگتر بود در شبکه های اجتماعی راه افتاد

شبکه‌های اجتماعی باعث شدند، پدر و مادرها و کاسب‌هایی که اصلا علاقه‌ای به اینترنت نداشتند، پایشان به اینترنت باز شود. بعد هم دیدند که می‌شود از طریق کانال زدن و پیچ ساختن برای کسب و کار مشتری پیدا کرد. اینجا دیگر کسی که وبمستر است یا با دنیای اینترنت سر و کار دارد، با یک ایده‌ی جدید و جالب کسب و کار آنلاین راه‌اندازی نمی‌کند. اینجا مردمی که حداقل دانش اینترنت را دارند، کسب و کار خودشان را انلاین می‌کنند. آن هم با کمترین هزینه.

خب حالا این خوبه یا بد؟ البته که خیلی خوبه ولی اگر راه و رسم این بازی را بدانیم و از آن مهم‌تر ریسک کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی را به حداقل برسانیم.

باید پایه‌ی کسب و کار ما سایت باشد

چند سال پیش ناگهان تلگرام در ایران بسته شد. خبری بد برای عموم مردم و یک فاجعه برای افرادی که پایه کسب و کارشان در تلگرام بود. چه کنیم که درگیر چنین مشکل بدی نشویم؟ خیلی ساده برای کسب و کارمان یک سایت داشته باشیم و مخاطب را به سمت سایت هدایت کنیم. اینطوری از مشکلات عمده‌ی کسب و کارهایی که فقط در شبکه‌های اجتماعی هستند در امان می‌مانیم.

در این صورت اگر قوانین کشوری در مورد یک شبکه‌ی اجتماعی تغییر کرد ما دیگر چندان دچار مشکل نمی‌شویم. مخاطبین می‌توانند ما را پیدا کنند و راه جدیدی برای دنبال کردن ما داشته باشند.

مزیت‌های داشتن سایت

مهم‌تر از همه، سایت برای شماست و تنها شما و رفتار شما و کسب و کارتان است که در پیگیری‌های قانونی ملاک قرار می‌گیرد. احتمال بسته شدن یک سایت ( در صورتی که از قوانین به درستی پیروی کند) بسیار کمتر از یک شبکه‌ی اجتماعی در ایران است.

مورد دوم اینکه کنترل شما در شبکه‌های اجتماعی روی کسب و کارتان بسیار محدود است. برای مثال در اینستاگرام شما وابسته به الگوریتم‌ها و تغییرات اینستاگرام هستید که این خیلی بد است. در حالی که سایت برای خودتان است و حق دارید در مورد هر بخش آن خودتان تصمیم بگیرید.

مورد سوم اینکه شما وابسته به امکانات محدود شبکه‌های اجتماعی نیستید. شما می‌توانید در سایت هر گونه که می‌خواهید چینش صفحه، قالب و المان‌ها را تغییر دهید. هر روز یک امکان جدید به کسب و کار خود اضافه کنید و از این طریق فروشتان را افزایش دهید.

نمی‌گویم که اگر الان پیج اینستاگرام دارید، دنبال آموزش حذف اکانت اینستاگرام باشید. اتفاقا شبکه‌های اجتماعی فرصتی بی نظیر هستند اما مسئله این است که در کنار آن‌ها باید حتما سایت هم داشته باشید.

یاد بگیرید که چطور از شبکه‌های اجتماعی کسب درآمد کنید

به جز داشتن سایت، باید برای داشتن یک کسب و کار فوق‌العاده در شبکه‌های اجتماعی به صورت کامل و درست آموزش ببینید. مخصوصا که هر تغییر کوچک در کسب و کار می‌تواند روی درآمد ما تاثیرگذار باشد. برای یادگیری محتوای با ارزش زیادی در سطح وب وجود دارد مثلا در مقاله کسب درآمد از تلگرام می‌توانید یادبگیرید که چطور یک کسب و کار پربازده در تلگرام ایجاد کنید. این فرصت فوق‌العاده است، پس حتما شروع کنید.