دفن زباله روستایی در شهرستان بینالود محیط زیست مشهد را تهدید می کند

مشهد- ایرنا- فرماندار بینالود گفت: به دلیل بدهی روستاهای بینالود به سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد، احتمال قطع همکاری سازمان مزبور و دفن زباله در این روستاها وجود دارد که این امر موجب افزایش آلودگی زیست محیطی در مشهد خواهد شد.

دفن زباله روستایی در شهرستان بینالود محیط زیست مشهد را تهدید می کند
دفن زباله روستایی در شهرستان بینالود محیط زیست مشهد را تهدید می کند

سید حسن حسینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جمع آوری زباله های شهرستان بینالود توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد انجام می شود که با توجه به بدهی زیاد شهرستان بینالود به سازمان مزبور، احتمال قطع همکاری، عدم انتقال زباله و دفن زباله در داخل شهرستان بینالود وجود دارد.

وی با اشاره به هزینه 890 ریال برای انتقال هر کیلو زباله توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد (مپ) اظهار کرد: شهرهای طرقبه و شاندیر اخیرا بدهی خود را به اشکال مختلف از جمله تهاتر زمین به سازمان مدیریت پسماند پرداخت کرده اند اما روستاهای این شهرستان به دلیل نداشتن درآمد از پرداخت بدهی سنگین خود ناتوان هستند.

وی گفت: به عنوان مثال روستای ابرده سفلی 150 میلیون ریال به سازمان مپ بدهکار است و در صورت افزایش بدهی ها، روستاهای شهرستان بینالود از تحویل زباله به سازمان مزبور خودداری نموده و ناچار به دفن یا سوزاندن زباله در داخل روستاها هستند.

حسینی افزود: دفن زباله ها احتمال آلودگی زیست محیطی به ویژه منابع آب مشهد را افزایش می دهد و با توجه به اینکه شهرستان بینالود سرچشمه روان آبها و آبهای زیر سطحی مشهد است اقدام موثر در این زمینه توسط دست اندرکاران ضروری است.

وی به برخی توافقات با مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد اشاره و ابراز امیدواری کرد با ادامه مذاکرات مشکلات در این زمینه رفع شود.

وی همچنین به الحاق روستای حصار به شهر طرقبه اشاره کرد و گفت: این تصمیم به دلیل پیوستگی کالبدی این روستا با این شهر صورت گرفته و با این اقدام 2 هزار نفر به جمعیت طرقبه افزوده شد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای رفع مشکل پسماندها با فرماندار بینالود جلساتی داشته ایم و امیدواریم بتوانیم با تداوم مذاکرات این مشکل را رفع کنیم.

عبدالامیر بخشی زاده افزود: به دنبال اعمال تخفیف های قانونی در این زمینه هستیم اما اجرای این تصمیم مشروط به پرداخت بدهی دهداری های بینالود به مپ است.

وی مطالب مطرح شده مبنی بر چهار برابر بودن نرخ حمل زباله های بینالود نسبت به سایر مناطق شهرستان مشهد را رد کرد و گفت: این سازمان هم اکنون همه زباله های شهرستان از جمله روستاهای بخش مرکزی مشهد را نیز به ازای هر کیلو 890 ریال منتقل می کند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد افزود: در صورتی که دهیاریهای بینالود بتوانند زباله های خود را به محلهای دفن منتقل کنند، در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهند کرد.

شهرستان 70 هزار نفری بینالود دارای 2 شهر طرقبه و شاندیز است که 38 هزار نفر در این 2 شهر و بقیه در 40 روستای دارای دهیار این شهرستان زندگی می کنند.