بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند

بنا بر تخمین رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند در حالی که تاکنون کمتر از نیمی از این بیماران و فقط ۲۱ هزار و ۶۰۰ بیمار، شناسایی و ثبت شده‌اند.

روزنامه اعتماد: بنا بر تخمین رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، بیش از ۶۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند در حالی که تاکنون کمتر از نیمی از این بیماران و فقط ۲۱ هزار و ۶۰۰ بیمار، شناسایی و ثبت شده‌اند.

شناسایی نشدن این بیماران دو دلیل مهم دارد؛ انگ اجتماعی نسبت به ابتلا به اچ‌آی‌وی ایدز با وجود گذشت 33 سال از شناسایی این بیماری در کشور، هنوز در حدی پررنگ و سنگین است که افراد، حتی در صورت ارتکاب به رفتارهای پرخطر جنسی یا استفاده از مواد مخدر ترجیح می‌دهند ترس یا نگرانی از احتمال آلودگی به اچ‌آی‌وی ایدز را تحمل کنند، اما سنگینی بار ابتلا و برچسب خوردن در جامعه‌ای که گمان می‌کند سالم و پاک است را بر دوش نکشند.

دلیل دوم هم متوجه ضعف اطلاع‌رسانی‌هاست؛ تابوهای فرهنگی و اجتماعی که طی سه دهه گذشته به صورت خاموش اما بسیار قدرتمند، در سطحی بالاتر از توان اطلاع‌رسانی‌های علمی و آموزشی قرار داشته، باعث شده که جامعه عمومی، حتی در صورت ارتکاب به رفتارهای پرخطر جنسی یا مصرف مواد مخدر، اطلاع‌رسانی‌های پراکنده را نادیده گرفته و دانش قلیل خود را نسبت به دانسته‌ها و هشدارهای علمی متولیان حوزه سلامت ترجیح دهد. مجموعه این دو دلیل، عامل اصلی خودداری جامعه عمومی از مراجعه برای انجام آزمایش ایدز بوده و همین امتناع و پنهان ماندن بیش از دوسوم بیماران، به نگرانی جدی متولیان حوزه سلامت تبدیل شده است .

دیروز هم پروین افسرکازرونی با هشدار نسبت به اینکه بیش از دوسوم مبتلایان، پنهان مانده و شناسایی نشده‌اند، از فوت 18 هزار بیمار اچ‌آی‌وی ایدز ابراز نگرانی کرد و در توضیح روند شیوع بیماری در کشور گفت: «موج اول این بیماری از طریق فرآورده‌های خونی آلوده و در دهه 60 وارد کشور شد، موج دوم از طریق تزریق مشترک مواد مخدر شکل گرفت، اما موج سوم به دلیل رابطه جنسی پرخطر ایجاد شده است.»

علی‌اکبر حق‌دوست، رییس مرکز منطقه‌ای آموزش نظام مراقبت HIV هم با اشاره به اجرای تعهد بین‌المللی 90 – 90 – 90 که باید تا سال 2020 و مانند سایر کشورها اجرا شود، توضیح داد: « باید تا سال 2020 بتوانیم ۹۰ درصد افراد مبتلا را شناسایی کنیم، 90 درصد افراد شناسایی شده را تحت درمان قرار دهیم و در 90 درصد بیماران تحت درمان، ویروس ایدز در حدی تضعیف شود که قابل انتقال نباشد. در حال حاضر هم در اکثر کشورها، شیوع ایدز روند نزولی دارد اما در منطقه ما - مدیترانه شرقی - کاهش و کنترل شیوه بسیار کند است.»

سعید مدنی، پژوهشگر اجتماعی هم با اشاره به نقش پررنگ و مهم خانواده‌ها در حمایت روانی و اجتماعی از مبتلایان به ایدز ضمن اشاره به اینکه مبتلایان ایدز اغلب از جامعه طرد شده و موقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و حتی سکونت خود را از دست می‌دهند، یادآور شد: «این افراد از نظر حمایت عمومی و مراقبت‌های بهداشتی نیز مورد تبعیض قرار می‌گیرند و برخوردهای تحقیرآمیز و انگ زدن، شرایط را برای بیمار بدتر می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد با ابتلای عضوی از خانواده به ایدز، خانواده با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. خصومت و تعارض افزایش یافته و ممکن است حتی خود را کنار بکشند. درواقع با ورود بحران، واکنش‌های هیجانی باعث کاهش انسجام و انعطاف‌پذیری خانواده می‌شود. این در حالی است که خانواده با حمایت از بیمار می‌تواند در موفقیت درمان اثرگذار باشد تا او در کنار سایر اعضای خانواده کیفیت زندگی‌اش را ارتقا دهد. همچنین از انتقال عفونت نیز پیشگیری می‌شود.»

زهرا بیات، مدیر مرکز تحقیقات ایدز کشور و مسوول باشگاه یاران مثبت هم ضمن تاکید بر ضرورت پرهیز از برچسب زدن به مبتلایان اعلام کرد که تست ایدز رایگان و نتایج آن محرمانه است و هیچ آدرس و اسمی از فرد گرفته نمی‌شود. به محض مثبت بودن نتیجه آزمایش هم، خدمات درمان دارویی و مشاوره برای او آغاز می‌شود. ایدز یک بیماری مزمن است اما با درمان دارویی، می‌شود زندگی عادی و باکیفیت داشت به شرط آنکه فرد به استفاده از دارو و درمان پایبند باشد.»