نحوه اخطار دارنده برات در صورت عدم پرداخت وجه سند مشخص شد

براساس فصل دوم کتاب لایحه تجارت نحوه اخطار دارنده برات در صورت عدم پرداخت وجه سند مشخص شد.

۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳

کد خبر : ۷۱۴۹۱۲۲

گروه : سیاسی » مجلس

براساس فصل دوم کتاب لایحه تجارت نحوه اخطار دارنده برات در صورت عدم پرداخت وجه سند مشخص شد.

نحوه اخطار دارنده برات در صورت عدم پرداخت وجه سند مشخص شد به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، نمایندگان درجلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه تجارت ماده ۳۸۵ را به تصویب رساندند.

به موجب آن برات‌دهنده، ظهرنویس یا ضامن آن‌ها می‌تواند به موجب شرط «بدون واخواست» یا هر اصطلاح معادل دیگری که در برات قید و امضاء می‌شود، دارنده را از انجام واخواست نکول یا عدم پرداخت برای اعمال حق رجوع معاف کند. این شرط دارنده را از وظیفه ارائه برات ظرف مهلت مقرر یا ارسال اخطار معاف نمی‌کند. اثبات عدم رعایت این مهلت به عهده شخصی است که می‌خواهد به این ایراد در مقابل دارنده استناد کند.

اگر این شرط به وسیله برات‌دهنده نوشته شده‌باشد، آثار آن متوجه کلیه اشخاصی است که برات را امضاء کرده‌اند، اما اگر این شرط به وسیله یکی از ظهرنویس‌ها یا ضامنان درج شده باشد، آثار آن فقط در مورد همان ظهرنویس یا ضامن جاری است.

اگر علی‌رغم درج شرط مذکور به وسیله برات‌دهنده، دارنده برات واخواست کند، باید هزینه‌های مربوط را نیز متحمل شود. چنانچه این شرط از جانب ظهرنویس یا ضامن درج شده باشد، در صورت انجام واخواست هزینه‌های مربوط را می‌توان از تمام امضاءکنندگان برات وصول کرد.

همچنین ماده ۳۸۴ این لایحه نیز جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.