پای حرف مردم| چرا وقتی گوجه گران است صادر می‌کنید؟

مخاطبان خبرگزاری تسنیم به افزایش قیمت گوجه فرنگی واکنش نشان دادند؛ یکی از سوال‌های مهم مردم از مسئولان آن است در شرایطی که تولید این محصول کاهش و قیمت‌ها فزایش یافته است چرا اجازه صادرات می‌دهید، اما در زمان تولید بیش از اندازه صادرات نداریم.

پای حرف مردم| چرا وقتی گوجه گران است صادر می‌کنید؟

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درحالی که قیمت گوجه برای مصرف کنندگان تا چند هفته  قبل کاهش یافته بود قیمت این محصول در روزهای اخیر تا 14 هزار تومان افزایش یافته است.

بنابر این گزارش بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی قیمت هر کیلوگرم گوجه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به 6 تا 9 هزار تومان رسیده است و خرده فروشان می توانند این محصول را با حداکثر 30 درصد افزایش قیمت به فروش برسانند.

درباره دلایل افزایش قیمت 10 برابری این محصول باید اشاره داشت که تغییر فصل و کاهش تولید این محصول در فضای باز یکی از دلایل این افزایش قیمت است اما از طرفی نیز باید توجه داشت در شرایطی که تولید این محصول در کشور کاهش یافته است نباید اجازه صادرات این محصول را داد.

نقش نظارتی دولت در کنترل بازار در این شرایط بسیار مورد اهمیت است به طوری که در شرایطی که (هفته های قبل) تولید این محصول در کشور بسیار بیشتر از نیاز بازار بود راه های صادراتی این محصول به دیگر کشور ها به ویژه عراق بسته بود اما اکنون که  در بازار خود با مشکل مواجه هستیم این محصول ما به دیگر کشور ها صادر میشود.

قیمت گوجه تا دو هفته دیگر 2500 تومان می‌شود

چرا گوجه گران شد؟

گوجه ارزان می‌شود/ امسال، سال فراوانی میوه است

در ذیل مطلب میتوانید نظرات مردمی و مخاطبان خبرگزاری تسنیم درباره دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار را مشاهده کنید.

فردی با عنوان نیما هاشمی در این ارتباط گفته است: وقتی گوجه در بازار خودمان گران شده است چرا دولت اجازه می دهد که صادر شود اگر واقعا صادر کننده هستید در زمان فراوانی صادر می کردید.

محمد نیز در این ارتباط گفته است: هیچی گرون نمی شود خیالتون راحت این مواد هم شایعه است قیمت گوجه در نارمک مفت است از اونجا خرید کنید.

فردی با عنوان حسین گفته است :خوب می گوید دولت چه کاری کند بیاد گوجه بکارد، مگه چند روز می شود گوجه رو انبار کرد؟

شخصی نیز با عنوان مادر گفته است: حالا گوجه نخورید؛ الان فصل سرما است و گوجه مثل سم  ضرر دارد.

علی نیز در این‌باره گفته است: چرا گوجه گران شد؟ چون آجیل ارزان نشد چون سیب زمینی گران شد. چون نوبت لبنیات و گندم است.

اکبر نیز در واکنش به اظهارات مدیرعامل اتحادیه فروشندگان که گفته بود هر وانت نیسان سه تن بار می برد و گرانی بنزین در این حجم از کالا تاثیر زیادی ندارد گفت: نیسان سه تن نمی برد، این طوری یک ماهه تبدیل به گاری می شود.

فردی نیز با اسم همصدای باران گفته است: من در هفته چند مرتبه به عنوان ناهار گوجه با تخم مرغ می خوردم و با املت سیر میشدم الان رفتم سراغ سیب زمینی.

شخصی نیز به صورت ناشناس نوشته است: آیا صادرات گوجه به پاکستان باعث افزایش قیمت خیار شده الان قیمت خیار نیز گران است.

بنابراین گزارش شاهین نیز در این ارتباط نوشته است که قیمت کوجه در رباط کریم تهران پانزده هزار تومان است.

علی نیز گفت: هرساله گوجه در فصل سرما گران می شود در سالهای قبل همین روال بوده است.

فردی نیز گفته است که دولت قیمت گوجه رو نمی تواند کنترل کند حالا می خواهید قیمت دیگر کالا ها را کنترل کند.

شخصی نیز گفته است که هر کیلوگرم گوجه به پاکستان کیلویی 14 هزر تومان صادر می شود.

فرد دیگری نیز از وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرده و نوشته است: یک وزارتخانه عریض و طویل داریم که کارش ساماندهی کشاورزی است ولی هرساله شاهد کشت بی برنامه و ضرر کشاورزان و مصرف کنندگان هستیم.

انتهای پیام/