مرگ معمایی مرد میوه‌فروش

درگیری بین راننده وانت و ماموران سد معبر شهرداری قم، به مرگ مرموز راننده ختم شد. مرگی که به‌گفته دوستان و همکاران این میوه‌فروش به دست ماموران سد معبر صورت گرفته؛ اما با این‌حال، شهرداری قم دخالت ماموران سد معبر را در مرگ این میوه‌فروش تأیید نکرده و اعلام کرده که او دو ساعت بعد از درگیری حالش بد شده و بر اثر برخورد با جدول جان باخته است.

به گزارش شهروند، با این‌حال، عده‌ای از مردم منطقه به دلیل این برخورد و مرگ راننده وانت، در بلوار شاهد قم تجمع کردند. این درحالی است که دادستان قم نیز از تشکیل پرونده قضائی برای این درگیری خبر داد و اعلام کرد که چند نفر از ماموران شهرداری به دادسرا احضار شده‌اند.

مرگ مرموز

ساعت ١٩:٣٠ روز شنبه این حادثه رخ داد. ماموران سد معبر شهرداری قم به یک راننده وانت میوه‌فروش به دلیل سد معبر تذکر دادند. تذکری که منجر به واکنش راننده وانت شد. این مرد میوه‌فروش بعد از درگیری با ماموران سد معبر، شیشه خودرو خود را شکست. داد و فریادها آغاز شده بود و مردم هم جمع شده بودند. در فیلمی که از این درگیری منتشر شده، راننده وانت مرتب با مشت به شیشه خودرواش می‌کوبد و درنهایت نیز شیشه را می‌شکند، اما چیز دیگری در این فیلم مشخص نیست تا این‌که درنهایت پس از گذشت مدتی خبر می‌رسد که مرد میوه‌فروش جان باخته است. مرگی معمایی که حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت. گفته می‌شود که پس از درگیری سر راننده وانت به جدول کنار خیابان برخورد می‌کند که با حضور اورژانس به بیمارستان الزهرا منتقل می‌شود. با وجود این، راننده پس از ۲ساعت فوت می‌کند.

هیچ برخورد فیزیکی با این راننده صورت نگرفت

پس از این حادثه بلافاصله شهرداری قم نسبت به آن واکنش نشان داد و هرگونه دخالت ماموران سد معبر در مرگ این راننده را تکذیب کرد. حمیدرضا عابدی خرسند، مدیرکل روابط عمومی شهرداری قم در این‌باره به «شهروند» گفت: «ساعت١٩:٣٠روز شنبه ماموران سد معبر شهرداری قم به یک راننده وانت میوه‌فروش به‌خاطر سد معبر تذکر می‌دهند که منجر به واکنش وی می‌شود و راننده وانت اقدام به شکستن شیشه خودرو خود می‌کند. پس از گرفتن تعهد بدون هیچ مشکلی راننده وانت از محل دور می‌شود، اما پس از مدتی حال این راننده بد شده و سرش به جدول کنار خیابان برخورد می‌کند که با حضور اورژانس به بیمارستان الزهرا منتقل می‌شود و پس از ٢ ساعت فوت می‌کند.»

عابدی ادامه داد: «ماموران ما هیچ دخالتی در مرگ این فرد نداشتند. حتی در فیلم‌ها هم کاملا مشخص است که هیچ یک از ماموران ضد و خوردی با راننده وانت ندارند و تنها به خاطر انجام وظیفه به او تذکر معمولی دادند. راننده وانت به علت سکته قلبی جان باخته است و تشکیل پرونده قضائی در این رابطه نیز یک امر عادی است، چراکه یک انسان جان باخته و باید تمام زوایای آن برای پلیس و دستگاه قضائی آشکار شود. اما تنها چیزی که مسلم است، این است که ماموران ما هیچ دخالتی در مرگ این مرد نداشته‌اند. مراجع قضائی و پزشکی قانونی درحال بررسی موضوع هستند و نتیجه قطعی در ارتباط با علت مرگ راننده به‌زودی مشخص می‌شود.»

برادرم را کتک زدند

این درحالی است که برادر قربانی در گفت‌وگویی کوتاه در یک فیلم اعلام کرد که ماموران سد معبر برادرش را بشدت کتک زده‌اند. او در این فیلم گفت: «ماموران با برادرم خیلی بد صحبت کردند. حتی او را کتک زدند و برادرم سرش به جدول خورد تا این‌که چند دقیقه بعد دیدم او افتاد و از حال رفت.»

شاهدان ماجرا

یکی دیگر از شاهدان این درگیری به «شهروند» گفت: «در قم معمولا دستفروشان خیلی بیشتر از جاهای دیگر دیده می‌شوند. در خیابان‌ها پر است از دستفروش؛ همه آنها هم از برخورد بد ماموران سد معبر شکایت دارند. از این درگیری‌ها در این‌جا زیاد دیده شده است. من خودم با چشم ندیدم که مرحوم عباسی با ضربه ماموران سد معبر کشته شود، ولی وقتی با آنها درگیر شد، ناگهان چند دقیقه بعد متوجه مرگ او شدیم. با این حال به ‌نظر من برخورد با او اصلا درست نبود. حتی اگر آنها دخالتی در مرگ هم نداشتند، ولی برخورد خوبی با مرحوم نداشتند.»

محمد محمدی از همسایه‌های مرحوم عباسی و شاهد ماجرا با بیان این‌که مرحوم مظفر عباسی نان‌آور سه فرزند بود در این‌باره به «تسنیم» گفت: «مرحوم عباسی وانت میوه‌فروشی برای امرار معاش خانواده خود داشت که مقابل خانه خود اقدام به فروش میوه می‌کرد و مردم هر روز به او مراجعه می‌کردند، هیچ مزاحمتی هم برای همسایه‌ها نداشت. حدود ساعت ١٩ ماموران شهرداری به وی تذکر دادند و از او خواستند که خودرو را به پارکینگ منتقل کنند. از سروصداهای این مشاجره‌ها متوجه شدم که اگر خودروی وی را به سمت پارکینگ ببرند، حدودا ٦ ماه درگیر خواهد بود. مرحوم عباسی فقط برای انتقال وانت خود به پارکینگ تقلا می‌کرد و دایم می‌گفت قسط دارم، گرفتارم، آبروی من در خطر است، همه سرمایه من همین وانت است که یک‌میلیون تومان بار دارم. ماموران شهرداری اعلام کردند خودرو را می‌بریم؛ اما بار را تحویل بگیر. با وجود این مرحوم عباسی گفت که اگر خودرو برود، بارم هم از بین خواهد رفت. مرحوم عباسی مدام اصرار داشت که اگر لازم است تعهد می‌دهم، با بالا گرفتن بحث‌ها همسایه‌ها، کسبه و پدر وی وساطت کردند اما ماموران سد معبر شهرداری کوتاه نیامدند. یکی از ماموران شهرداری کوتاه نیامد و برای انتقال وانت به پارکینگ مصر بود.»

وی با تأکید بر این‌که هر چه همه برای تغییر نظر مامور شهرداری التماس کردیم، فایده نداشت، گفت: «درنهایت جرثقیل برای بوکسل وانت آوردند اما با مقاومت مرحوم عباسی مواجه شدند که رفت بالای خودرو و فریاد می‌زد، چرا نمی‌گذارید کاسبی کنم؟ یک مامور شهرداری به او گفت تعهد بدهید در این صورت خودرو را نمی‌بریم. همین که رفت آن طرف خیابان با تصور این‌که قائله تمام شده، ما هم از آنها دور شدیم، اما مجدد سروصدایی شنیدیم که متوجه شدیم برادر مرحوم عباسی با ماموران شهرداری درگیر شده است.»

این شاهد عینی با بیان این‌که ندیدم چه اتفاقی افتاد اما وقتی برگشتم دیدم مرحوم عباسی مقابل منزل خودش افتاده است، ادامه داد: «در این لحظه دیدم که برادر مرحوم عباسی با مامور شهرداری درگیر است. اورژانس خیلی سریع بالای سر مرحوم عباسی رسید، تلاش زیادی کردند اما درنهایت موفق نشدند و مرحوم عباسی فوت کرد.»

احتمال علت سکته قلبی دستفروش

در ادامه صدیقی آخا، مدیرکل پزشکی قانونی استان قم نیز با اشاره به این‌که در بررسی‌های اولیه آثار ضرب و جرح ناشی از نزاع دیده نشده است، اعلام کرد: «به ‌نظر می‌رسد به دنبال نزاع لفظی، احتمالا علت مرگ سکته قلبی بوده باشد.»

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم همچنین ادامه داد: «نمونه‌برداری‌های لازم انجام و نتیجه قطعی پس از وصول نتیجه آزمایشات اعلام می‌شود.»

تشکیل پرونده قضائی

در همین رابطه مهدی کاهه، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان قم به میزان گفت: در پی انتشار این خبر موضوع جهت بررسی در دستور کار قرار گرفت. در این رابطه پرونده قضائی تشکیل شد و ۵ نفر از ماموران شهرداری احضار و بازجویی شدند. همچنین بازپرس ویژه قتل از همان لحظات اولیه حادثه در محل حضور یافته و در حال بررسی جزییات و عوامل دخیل در فوت این دستفروش است. بر اساس بازرسی و تحقیق از شاهدان عینی و همچنین بررسی مستندات، موضوع قتل عمد در این حادثه مطرح نیست.»

گزارش مشکل
مرگمعمامیوه فروش