غلظت ذرات معلق در سیستان 14 برابر حد مجاز

زاهدان - ایرنا - کارشناس هواشناسی سیستان وبلوچستان گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار، میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستانهای شمالی استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را روز یکشنبه به افزون بر 14 برابر حد مجاز و پنج برابر حد بحرانی رساند.

غلظت ذرات معلق در سیستان 14 برابر  حد مجاز
غلظت ذرات معلق در سیستان 14 برابر حد مجاز

مصدق گودرزی فر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان امروز هزار و 121 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت 83 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 2 هزار متر و در زابل به هزار متر کاهش داده است.

وی افزود: باد شدید و گرد و خاکی که از روز پنجشنبه هفته گذشته در شمال استان آغاز شده تا اواسط وقت امروز تداوم دارد.

به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: افزایش ابر، احتمال رگبار خفیف و پراکنده گاهی همراه با رعد و برق در بعد ازظهر امروز در نواحی جنوبی استان دور از انتظار نیست.

وی بیان کرد: زاهدان در شبانه روز گذشته با حداقل 18 درجه سانتیگراد و دلگان و ایرانشهر با حداکثر 44 درجه بالای صفر به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط استان بودند.

سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.