کشف چند گور جمعی در شمال مالی

الجزیره - ایرنا - هیات حافظ صلح سازمان ملل در مالی اعلام کرد که چند گور جمعی در شمال مالی که چندی پیش شاهد درگیری گروه های مختلف بوده، یافته است.

کشف چند گور جمعی در شمال مالی
کشف چند گور جمعی در شمال مالی

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا و به نقل از پایگاه خبری «الشروق» الجزایر، هیات حافظ صلح سازمان ملل در مالی در بیانیه ای اعلام کرد گروه های وابسته به این هیات چندین گور جمعی در شمال مالی کشف کرده اند اما در حال حاضر امکان شمارش اجساد موجود در آن وجود ندارد.

درگیری میان گروه های «طوارقی»در شمال مالی طی هفته های اخیر شدت یافته است به گونه ای که توافقنامه صلح سال 2015 میان این گروه ها با خطر جدی روبرو شده است.

طوارقی ها در سال 2012 به دلیل خلآ قدرت در شمال مالی دست به شورش زدند و این خود زمینه ای برای آغاز حملات تندروها در نقاط مختلف منطقه شد.

پس از آن نیروهای نظامی فرانسوی که زمانی این منطقه تحت استعمار آنان بود، برای مبارزه با شورشیان وارد مالی شدند اما هنوز نتوانسته اند صلح و آرامش را به این منطقه بازگردانند.

سازمان ملل اعلام کرده است که موارد زیادی نقض حقوق بشر در شمال مالی صورت گرفته است.

جمهوری مالی کشوری است محصور در خشکی در جنوب صحرای بزرگ آفریقا و در غرب. باماکو پایتخت آن در جنوب غربی این کشور قرار گرفته‌ است.

مالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و بیش از 15 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 10 درصد از آن‌ها در پایتخت ساکنند.

از ژانویه 2012 درگیری‌هایی در شمال مالی آغاز شد. 22 مارس 2012 گروهی از سربازان کنترل کاخ ریاست جمهوری را به‌دست گرفته و دولت مالی را منحل اعلام کردند و قانون اساسی آن را به حال تعلیق درآوردند. جدایی‌طلبان شمال مالی منطقه شمال را «اَزَواد» می‌نامند . در 6 آوریل 2012، شورشیان موسوم به «جنبش ملی برای آزادی ازواد» جدایی کشوری به نام ازواد را از مالی اعلام کردند.

مالی یک از مستعمرات قدیم فرانسه است و این کشور به دلیل وجود منابع طلا و اورانیوم در مالی به سادگی دست بردار این سرزمین نخواهد بود و القاعده هم چشم به منابع غنی طلا و اورانیوم دوخته است.

گزارش مشکل
گور جمعیسازمان ملل