توزیع 675 ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

زاهدان - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: 675 عدد ماسک از 12 مرداد تاکنون میان مردم توفان زده شهرستان نیمروز در شمال استان توزیع شده است.

توزیع 675 ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان
توزیع 675 ماسک بین مردم توفان زده نیمروز سیستان و بلوچستان

رسول راشکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از دوشنبه هفته گذشته همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر در منطقه حاضر و خدمات رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: با توجه به تداوم وزش باد شدید همراه با گرد و خاک امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد.

به گفته رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی استان را در شبانه روز گذشته به حدود پنج برابر حد مجاز رساند.

علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 662 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.

وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت 83 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به چهار هزار متر و زابل پنج هزار متر کاهش داد.

وی افزود: باد شدید و گرد و خاکی که از روز دوشنبه در شمال استان آغاز شده همچنان تا اواخر وقت امروز تداوم دارد.

به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.