پیاده‌رو یا پارکینگ ادارات؟

"پیاده‌رو" محل عبور و مرور عابرین پیاده است که در شهر یاسوج تغییر کاربری داده شده و ماشین ها در آن پیاده روی می کنند! عابرین محترمی که قصد عبور و مرور دارند، پیاده‌رو را ترک نموده و با احتیاط در خیابان طی طریق کنند!

مدت هاست تردد در پیاده روهای شهر یاسوج برای بسیاری از شهروندان، مشکل آفرین شده و باعث شده که بسیاری از شهروندان از ابتدایی ترین حقوق خود که سهولت در رفت و آمد است، برخوردار نباشند و رعایت نکردن ضوابط لازم در این مورد نیز باعث شده کارکرد اصلی پیاده روها تبدیل به پارکینگ ادارات، دستگاهها و نهادهای دولتی شود.

پارک خودرو در پیاده روها که محل تردد مردم و عموم است همواره مردم یاسوج را با مشکل مواجه می کند که البته این مساله از سوی ادارات دولتی که باید الگویی برای سایر باشند بعید به نظر می رسد.

یکی از شهروندان یاسوجی ضمن گلایه از پارک خودرو در پیاده رو به خبرنگار ایسنا گفت: پارک خودرو در پیاده روهای سطح شهر یاسوج به امری عادی تبدیل شده است. توقف خودرو در پیاده روها، مقابل پل و ورودی درب منازل و حتی برخی مراکز دولتی امری است که در یاسوج انگار برای شهروندان عادی شده است.

شهروندی دیگر به خبرنگار ایسنا می گوید: ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی باید به این تخلف آشکار توجه داشته باشند و آنها در سطح شهر یاسوج نسبت به این عمل غیرقانونی بی تفاوت نباشند.

وی بیان می کند: برخی کسبه و بازاریان و حتی کارکنان بانک ها و دوایر دولتی، بخشی از فضای پیاده رو را به پارک خودروهای شخصی خود اختصاص می دهند که این کار از لحاظ قانونی مشکل دارد و باید متولیان امر در این زمینه چاره ای اساسی بیندیشند.

یک شهروند یاسوجی که در خیابان در حال عبور است به خبرنگار ایسنا گفت: یکی از علل تردد عابران پیاده از خیابانها، اشغال فضای پیاده رو توسط خودروهای پارک شده ای است که عبور عابران از پیاده رو را در بسیاری از مناطق این شهر غیر ممکن کرده است البته این کار چهره شهر را زشت نیز می کند.

وی بیان می کند: بیشتر پیاده روهای ادارات در یاسوج به محل پارک خودروها تبدیل شده است که اکثرا هم کارمندان ادارات و سازمانها هستند و این ادارات باید برای پارکینگ کارمندان خود چاره اندیشی کنند.

سرهنگ اسماعیل خوشوقت، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: متاسفانه استفاده برخی اداره‌ها و سازمانهای مرکز استان از خیابانها و پیاده روها برای پارک کردن خودروهای خود معضل بزرگی است که در استان بخصوص شهر یاسوج با آن روبرو هستیم.

وی بیان کرد: بعضی از ادارات از پیاده روها استفاده می کنند که با آنها برخورد می کنیم اما در هر صورت انتظار می رود که مسئولان بیشتر از مردم مطیع قانون باشند و ادارات نیز باید برای خودروهای کارکنان خود اقدام به احداث پارکینگ کنند. برخی از مشکلات ترافیکی موجود در سطح شهر به توقف خودروهای اداری در پیاده روها بر می گردد که نیاز است مسئولان مربوطه در این زمینه تدابیر لازم را بیندیشند.

محمدعلی جاوید، شهردار یاسوج نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: استفاده از پیاده رو به عنوان پارکینگ چه برای افراد حقیقی و چه اشخاص دولتی خلاف قانون است.

وی بیان کرد: استفاده از پیاده رو به عنوان پارکینگ سد معبر می شود و مصداق ماده 55قانون شهرداری هاست و قطعا افراد متخلف باید از طریق پلیس اعمال قانون شوند. با مشارکت بخش خصوصی 70هزار مترمربع پارکینگ در مرکز شهر یاسوج در حال احداث داریم که امیدواریم با بهره برداری از این فضاها مشکلات پارکینگ شهر حل شود.

سید محمدکاظم نظری، فرماندار بویراحمد نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: متاسفانه شهر یاسوج در زمینه واگذاری پیاده روها به کیوسک داران و دستفروشان زیاده روی شده است.

وی بیان کرد: طی چند روز اخیر که شاید در اواخر دوره کاری شهردار باشد، تعداد زیادی کیوسک جدیدی که ایجاد شده است و یا از قبل راه اندازی شده و اکنون به جای دیگر منتقل شده اند، لازم است در این زمینه تذکری داده شود اما به هر حال هرگونه تغییری در این زمینه باید با مجوز شورای ترافیک باشد تا برای مردم ایجاد مزاحمت نکند.

فرماندار بویراحمد در زمینه استفاده از پیاده رو برای پارک خودروها خاطرنشان کرد: پیاده روها حق عبور و مرور مردم هستند و نباید در چنین مواردی استفاده شوند. حتی گاهی مواقع مغازه داران از پیاده روها برای امورات شخصی مغازه خود استفاده می کنند که این کار خلاف قانون است و شهرداری موظف است با چنین مواردی برخورد و پیاده رو ها را آزاد کند.

وی ادامه داد: ادارات دولتی باید بیشتر قانون را کنند و موظف هستند برای خود پارکینگ تعریف کنند نه اینکه از پیاده روها برای پارکینگ وسایل نقیله خود استفاده کنند. ادارات و دستگاهها باید اگر جایی چنین رویه ای را در پیش گرفته اند آن را اصلاح کنند و با توجه به اعتباراتی که در اختیار دارند برای خودروهای خود پارکینگ تعریف کنند.

منبع: ایسنا

پیاده‌رو یا پارکینگ ادارات؟