ریزگردها 172 نفر را روانه مراکز درمانی سیستان کرد

زاهدان - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان وبلوچستان گفت: افزایش غلظت ذرات معلق در هوا ناشی از توفان گرد و خاک از روز گذشته تاکنون 172 نفر از مردم منطقه سیستان را راهی مراکز درمانی و بیمارستان ها کرده است.

ریزگردها 172 نفر را روانه مراکز درمانی سیستان کرد
ریزگردها 172 نفر را روانه مراکز درمانی سیستان کرد

غلامرضا اربابی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 19 نفر از مجموع مراجعه کنندگان در این مدت به دلیل مشکلات تنفسی، ریوی، قلبی و چشمی به مراکز درمانی و بیمارستان های منطقه سیستان با توجه به شدت بیماری بستری شدند.

وی افزود: همچنین 153 نفر دیگر با توجه به جزیی بودن مشکلات سرپایی درمان و مرخص شدند.

وی اظهار داشت: تلاش اعضای ستاد بحران استان از جمله شرکت های آب و برق، نیروهای امدادی هلال احمر و مراکز بهداشتی به حداقل رساندن خسارات توفان در منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز است.

به گزارش ایرنا هر ساله وزش بادهای 120 روزه در سیستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز می شود و با نوسان تا اوایل مهر ادامه دارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستانهای شمال استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را امروز به سه برابر حد مجاز رساند.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 500 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.

علی ملاشاهی افزود: سرعت وزش باد نیز در این مدت در شمال استان به 86 کیلومتر بر ساعت رسید به طوری که شعاع دید افقی در زهک تا سه هزار متر و زابل تا چهار هزار متر کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تا اوایل هفته آینده در شمال استان وزش باد شدید و گرد و خاک به ویژه در صبح ها تداوم دارد به طوری که در نقاط مستعد توفان گرد و خاک، کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد انتظار می رود.

وی گفت: در این مدت نواحی مرکزی و جنوبی استان با افزایش غبار، باد و گرد و خاک با شدت کمتر رو به رو خواهند بود.

به گزارش ایرنا تردد نکردن غیرضروری به ویژه برای افراد آسیب پذیر در زمان غبار آلودشدن هوا در فضای باز، رعایت حداکثری مقررات رانندگی در هنگام توفان گرد و خاک، مدیریت حرکت ماسه و شن در حاشیه جاده ها و ریل ها و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانی از مهمترین توصیه های اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان به شهروندان در این مدت است.

سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.