گرمای خوزستان دومین قربانی خود را گرفت

اهواز - ایرنا - قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: گرمازدگی در 2 هفته اخیر، جان 2 کارگر را در خوزستان گرفت.

گرمای خوزستان دومین قربانی خود را گرفت
گرمای خوزستان دومین قربانی خود را گرفت

دکتر رمضان احدی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یک کارگر 55 ساله کارخانه آلومینیوم سازی مسجدسلیمان در ساعت چهار بعد از ظهر شنبه هفته جاری در هنگام کار کردن در اوج گرما به دلیل توقف عملکرد قلب و ریه جان خود را از دست داد چون تعریق زیاد و بالا رفتن دمای بدن در اثر گرما می تواند باعث ایست قلبی شود.

وی افزود: ماموران اورژانس این فرد را هنگام رساندن به بیمارستان از طریق ماشین شخصی تحویل گرفته و در طول مسیر عملیات احیا را انجام دادند اما فرد فاقد علائم حیاتی بود.

احدی ادامه داد: همکاران حوزه بهداشت و درمان اطلاعی از سابقه بیماری قلبی و عروقی کارگر فوت شده گزارش ندادند و پزشکی قانونی دلیل مرگ بیمار را توقف کارکرد قلب و ریوی در اوج گرما گزارش کرد.

قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: کارگاه عمرانی شرکت آلومینیوم سازی مسجد سلیمان استاندارد لازم طب کار و حفاظت فردی را ندارد ضمن اینکه زمان کاری ادارات و شرکت های تولیدی تا ساعت 13 باید رعایت شود که این شرکت این مورد را رعایت نکرده است.

وی بیان کرد: گرما عامل تشدید کننده در افراد با بیماری های زمینه ای و حتی افراد سالم است چون گرمای زیاد باعث بالا رفتن دمای بدن و تعریق شده و در نتیجه بدون بیماری زمینه ای نیز می تواند منجر به مرگ شود.

احدی اظهار کرد: همچنین یک کارگر 31 ساله در ساعت چهار بعد از ظهر 19 تیر امسال بر اثر گرمازدگی در یک کوره آجرپزی در حاشیه شهر کوت عبداله شهرستان کارون در جنوب اهواز فوت کرد.

قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اضافه کرد: از یکم تا نهم مرداد امسال 117 نفر گرمازده به مراکز درمانی مراجعه و سرپایی درمان شدند.

علائم گرمازدگی شامل افزایش دمای بدن، سردرد، سرگیجه، حال بد و بی اشتهایی، تشنگی شدید، تپش قلب، تند نفس کشیدن، تعریق شدید و پوست رنگ پریده و نمناک و انقباضات شدید عضلانی است.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان پیش از این خواسته بود تعطیلی کارگران در شرایطی که دمای هوا در خوزستان بالاست در شورای سلامت مطرح شود.

آقایار حسینی گفته بود: با توجه به اینکه فعالیت و کار کارگران در دمای بالا سلامت آنان را به خطر می اندازد لازم است موضوع تعطیل کردن کار کارگران در دمای بالا در شورای سلامت خوزستان مطرح شود.یکی از وظایف شورای سلامت و بهداشت در قالب بخش بهداشت محیط رسیدگی به وضعیت سلامت کارگران در محیط کار است که متاسفانه بهداشت در این زمینه به خوبی وارد عمل نشده و نظارتی در این حوزه ندارد.

دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان افزوده بود: تعطیلی کارگران در شرایطی که دمای هوای خوزستان به 50 درجه می رسد به ویژه برای کارگرانی که در زیر نور خورشید و هوای آزاد کار کرده و سلامت آنها در خطر است و دچار عوارض جدی می شوند،لازم است.

وی گفته بود: بر اساس ماده 41 قانون کارحقوق کارگران باید بر اساس مناطق مختلف و شرایط آب و هوایی تعیین شود که متاسفانه این ماده قانونی رعایت نمی شود.

وی افزوده بود: اجرای این طرح از تابستان پارسال در خوزستان آغاز شد که این مصوبه برای قشر کارگر اجرا نشده است.

گفتنی است در تیر پارسال نیز یک کارگر ساختمانی در اهواز بر اثر گرمای شدید دچار گرما زدگی شد و جان خود را از دست داد.

خوزستان از اواخر فصل بهار امسال با گرمای زودرس روبه رو شد به صورتی که در برخی روزها دمای هوا به 50 درجه سانتیگراد نیز رسید.

هشتم تیر دمای هوا در اهواز 53.7 درجه سانتیگراد اعلام شد که گفته شده گرمترین نقطه ایران و جهان در این روز بود.

بر اساس مصوبه ستاد بحران خوزستان در 22 خرداد، ساعت پایان کار ادارات و دستگاه های اجرایی خوزستان در روزهایی که دمای هوای استان به بالای 49 درجه می رسد، ساعت 13 است.