تلاش آمریکا برای سوء استفاده از نگرانی‌ها درباره طرح کمربند و جاده چین

آمریکا قصد دارد از نگرانی های فزاینده در آسیا در مورد خطرات و هزینه‌های طرح کمربند و جاده چین با رونمایی از یک طرح صدور گواهینامه به نفع خود استفاده کند.

تلاش آمریکا برای سوء استفاده از نگرانی‌ها درباره طرح کمربند و جاده چین

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، آمریکا قصد دارد از نگرانی های فزاینده در آسیا در مورد خطرات و هزینه‌های طرح کمربند و جاده چین با رونمایی از یک طرح صدور گواهینامه به نفع خود استفاده کند. این طرح استانداردهای بین المللی برای پروژه های زیرساختی بزرگ صادر می کند.

شبکه بلودات به رهبری آمریکا  پروژه هایی را بررسی می کند و به آن ها گواهینامه می دهد که توسعه  پایدار و شفاف مالی در آسیا و سراسر جهان ایجاد کنند.

نام شبکه بلودات به معنای «نقطه آبی» از نامی گرفته شده که کارل ساگان فضانورد پس از مشاهده زمین از فضا بر این کره خاکی گذاشت و آن را «نقطه آبی کمرنگ» نامید. این شبکه در ابتدا توسط شرکت سرمایه گذاری خصوصی خارجی و با همکاری بانک همکاری بین الملل ژاپن و وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا رهبری می‌شود.

این طرح ابتدا توسط OPIC،  آژانس آمریکایی تشویق کننده سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور در مجمع تجارت ایندو پسفیک با حمایت آمریکا معرفی شد.

این سازمان دهندگان کمیته ای تشکیل می‌دهند تا از سایر کشورها، شرکت‌های خصوصی و گروههای اجتماعی دعوت کنند.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا گفت:« هر نقطه آبی یعنی نقطه ای امن بر روی نقشه برای فعالیت شرکت‌ها در صورت تمایل به پروژه‌های پایدار زیرساختی. هدف در این جا نشان دادن جدیت در پایدار بودن پروژه‌هاست».

این طرح به دنبال انتقادهایی به وجود آمد که ادعا می کردند برخی پروژه های طرح کمربند و جاده مثل پروژه‌های سریلانکا، میانمار و لائوس با بدهی دامهایی برای کشورها پهن کرده‌اند یا نمی توانند به استانداردهای بین‌المللی در مورد شفافیت حقوق کارگران محلی و استانداردهای محیط زیستی برسند.

ولی مشخص نیست که این طرح با حمایت واشنگتن چگونه می تواند جلوی توسعه طرح کمربند و جاده را بگیرد. سازمان دهندگان ادعا می‌کنند این طرح سرمایه گذاری خصوصی را تسهیل می‌کند ولی هیچ عملکرد وام‌دهی ندارد برعکس طرح کمربند و جاده بر اساس میلیاردها دلار وام از بانک ها و شرکت های دولتی چین پایه گذاری شده است.

نقش آمریکا در اجلاس آسه آن کاملا مشخص بود. عدم حضور دونالد ترامپ در این اجلاس کاملا مورد توجه قرار گرفت و چندین کشور جنوب شرق آسیا هم مقامات رده پایین خود را به اجلاس آسه آن-آمریکا فرستادند که از نظر واشنگتن نوعی تلافی بود.

طبق  شاخص قدرت سالیانه آسیا که توسط موسسه لویی در سیدنی منتشر می شود و تاثیر  کشورها بر روابط اقتصادی، توانایی های نظامی و سایر شرکا را ارزیابی می کند، آمریکا همچنان قدرت برتر در آسیا است ولی این قدرت در 2019 با افزایش سلطه چین کاهش یافته است. آمریکا همچنان اهمیت خود را در آسیا دارد ولی نقش اولیه اقتصادی آن کاهش یافته و چین در تجارت از آن پیشی گرفته است.

عراق به طرح کمربند و جاده چین می پیوندد

زمزمه پایان جنگ تجاری 16 ماهه چین و آمریکا

انتهای پیام/194