گزارش| واکنش ترکیه به تداوم روابط آمریکا و ی.پ.گ

دعوت از الهام احمد از سران کردهای سوریه به کنگره آمریکا و وزارت دفاع این کشور، واکنش تند رسانه‌های ترکیه را به دنبال آورد.

گزارش| واکنش ترکیه به تداوم روابط آمریکا و ی.پ.گ

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، با آن که عملیات نظامی ترکیه موسوم به چشمه صلح در شمال سوریه و در شرق فرات پایان یافته و آتش‌بس حکمفرما شده است، اما آنکارا هنوز هم دغدغه‌هایی دارد که در رسانه‌های ترکیه می‌توان چندین نمونه و مصداق روشن آن را مشاهده کرد.

یکی از این نمونه‌ها، واکنش مقامات سیاسی امنیتی ترکیه و رسانه‌های این کشور به تداوم روابط آمریکا و ی.پ.گ. و  دیگر نهادهای اقماری پ.ک.ک. در شمال سوریه است، در همین راستا، دعوت از الهام احمد از سران کردهای سوریه به کنگره آمریکا و وزارت دفاع این کشور، واکنش تند رسانه‌های ترکیه را به‌دنبال آورد.

سناتورهایی که کوتاه نمی‌آیند
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماجرای حمله ترکیه به شرق فرات، در مورد حمایت آمریکا از کردهای سوریه مواضع متناقضی اتخاذ کرد. او یک بار ترکیه را به تحریم اقتصادی و از بین رفتن کامل اقتصاد این کشور تهدید می‌کرد و بار دیگر می‌گفت از آنجایی که کردها در جنگ جهانی دوم به آمریکا کمک نکرده‌اند، لذا نباید به آنها کمک شود.

اما برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی، نظیر لیندسی گراهام از مواضع ترامپ انتقاد و اعلام کردند که آمریکا نباید متفقین محلی یعنی کردهای سوریه را رها کند.
حمایت سناتورهای آمریکایی از کردهای سوریه، بر تصمیمات و اقدامات ترکیه و رویدادهایی که به‌روی ارض واقع مشاهده شدند تأثیر چندانی نگذاشت و ترکیه به اهداف خود دست یافت.
در تداوم همکاری‌های دیپلماتیک بین آنکارا و واشنگتن و همچنین بین آنکارا و مسکو، گروه‌های مسلح تحت امر پ.ک.ک. در شمال سوریه، بخش وسیعی از جغرافیای شرق فرات را رها کردند و به‌عبارتی حمایت‌های آمریکا برای آنها، فقط در حد انتشار چند پیام توییتری باقی ماند.

با این حال شواهد نشان می‌دهد که مقامات کردهای سوری تحت امر پ.ک.ک. از این پیام‌ها نیز خشنود و دلخوش هستند و تمایل دارند به ارتباط خود با بخشی از سناتورها و مقامات آمریکایی ادامه دهند.

البته این ارتباط فقط در حد افراد و چهره‌های مستقل نیست و در روزهای اخیر شاهد آن بودیم که خانم الهام احمد رئیس مجلس دموکراتیک سوریه، در کنگره آمریکا و همچنین در پنتاگون، مورد استقبال قرار گرفت.
رسانه‌های ترکیه امروز و روز گذشته به سفر الهام محمد به آمریکا و دیدار او با مقامات کنگره و پنتاگون واکنش تندی نشان داده آن را به‌عنوان حمایت آمریکا از تروریسم تلقی کردند.

دلایل خشم ترکیه از دیدار الهام احمد و پنتاگون
چنین به‌نظر می‌رسد که یکی از دلایل مهم واکنش‌های تند مقامات ترکیه نسبت به سفر الهام احمد به آمریکا و دیدار با مقامات کنگره و وزارت دفاع این کشور، این است که آنکارا هراس دارد که این دیدار زمینه‌ساز صدور ویزای آمریکایی باشد برای شاهین کوبانی، فردی که دونالد ترامپ از او به‌عنوان ژنرال مظلوم کوبانی یاد کرده است اما ترکیه نام شاهین کوبانی را با اولویت قرمز در لیست تروریست‌های تحت تعقیب قرار داده است.

گزارش| عملیات ترکیه و برجسته‌شدن نام "مظلوم کوبانی"

آیا پای نفت در میان است؟
شواهد نشان می‌دهد که تیم دیپلماسی و امنیتی ترامپ هنوز هم در مورد سوریه بلاتکلیف است و استراتژی روشنی برای تداوم یا عدم تداوم حضور نظامی در این کشور ندارد.
برخی از رسانه‌های ترکیه به‌نقل از منابع امنیتی این کشور اعلام کردند که آمریکا می‌خواهد با گروه معدودی از افراد ی.پ.گ. در مناطق نفتی سوریه حضور داشته باشد و بتواند در آینده از این کارت استفاده کند.
البته علاوه بر مسئله نفت سوریه، موضوع رقابت با روسیه نیز برای آمریکا مهم است و سناتورهای جمهوریخواه به ترامپ توصیه کرده‌اند که به‌یک‌باره و به‌شکل کامل، کردها را رها نکند تا در رقابت با مسکو، ابزارهایی در اختیار داشته باشد.

اما مهمترین چالش در این بحث این است که کردهای سوریه حالا به‌خلاف گذشته قدرت چندانی در دست ندارند و بخش قابل توجهی از جغرافیای قلمروی خود را از دست داده و ناچار شده‌اند که در تعامل با حکومت مرکزی سوریه و همچنین ارتباط با روسیه، آتش‌بس و شرایط جدید را قبول کنند و در واقع، از میزان قدرت و کارآیی پیشین، برخوردار نیستند.

انتهای پیام/+