توزیع 120 میلیون نسخه کتاب درسی برای دانش آموزان

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تدوین و توزیع 1150 عنوان کتاب درسی با تیراژ قریب 120 میلیون نسخه در سراسر کشور خبر داد.

توزیع 120 میلیون نسخه کتاب درسی برای دانش آموزان
توزیع 120 میلیون نسخه کتاب درسی برای دانش آموزان

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تدوین و توزیع 1150 عنوان کتاب درسی با تیراژ قریب 120 میلیون نسخه در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محی الدین بهرام محمدیان در دیدار با آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به فرازی از بیانات ایشان در سال گذشته که تالیف کتاب درسی را یکی از مصادیق جهاد اکبر توصیف کردند، افزود: بیانات حضرتعالی در درس خارج بر ما تکلیف کرد که خدمت رسیده و فرایند تدوین کتاب های درسی را که از 6 سال پیش آغاز شده به استحضار برسانیم.

وی تصریح کرد: فرایند تدوین کتب درسی در چهارچوب سیاست های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی صورت می گیرد.

وی بیان کرد: سازمان پژوهش 1150 عنوان کتاب درسی با تیراژ قریب 120 میلیون نسخه برای دانش آموزان از پایه اول ابتدایی تا  پایان دوره متوسطه نظری و فنی و حرفه ای تولید و توزیع کرده است.

محمدیان خاطرنشان کرد: چند سالی است که تالیف کتاب های درسی را  براساس برنامه تحولی آموزش و پرورش آغاز کرده و در این رابطه هر سال دو پایه تحصیلی با رویکرد برنامه درسی ملی است، تدوین  می شود.

وی افزود: شکوفایی فطرت را در پنج عنصر تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق خلاصه کردیم که در چهار عرصه ارتباطی با «خدا»، با «خلق»، با «خلقت» با «خود» که اینجا تعبیر خلقت را از شما به عاریت گرفتیم، در 11 حوزه یادگیری، شامل حوزه تفکر و حکمت، قرآن و معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی، ریاضیات، علوم تجربی، بهداشت سلامت و تربیت بدنی، فرهنگ و هنر، کار و فناوری، آداب و مهارت زندگی و خانواده و آموزش زبان‌های خارجی متبلور می‌شود که هدف غایی تربیت، دست یابی به مراتبی از حیات طیبه است.

محمدیان با بی سابقه خواندن چنین رویدادی در تاریخ آموزش و پرورش ایران یادآور شد: در کتاب های گذشته نوشته بودند؛ "ابر آمد، باران بارید، گیاه سبز شد" و...، اما علت فاعلی آن همواره مغفول واقع می شد، درنتیجه دانش آموز نیز با همان تفکر تربیت می شد. اما در کتاب های جدید التالیف توجه دانش آموزان را به علت فاعلی و علت غایی جلب کرده ایم که این توفیق با استعانت از قرآن کریم حاصل شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مجموعه ای مستند از تغییرات ایجاد شده در راستای تحکیم و تقویت ارزش های دینی و مذهبی دانش آموزان در راستای سند تحول و برنامه درسی ملی در 9 مجلد تقدیم آیت الله العظمی مکارم شیرازی شد.