salameno logo

اخبار روز دنیا از دریچه سلام نو

موج جدید آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا

آتش‌سوزی‌های متعدد در شمال و جنوب کالیفرنیا موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

خبرگزاری ایسنا: آتش‌سوزی‌های متعدد در شمال و جنوب کالیفرنیا موجب آواره شدن ده‌ها هزار نفر شده است.

در منطقه "سونوما" در شمال سانفرانسیسکو، تنها دقایقی بعد از اتصالی در یک دکل برق آتش‌ به کمک وزش بادهای شدید به سرعت زبانه کشید و گسترش یافت.

گزارش شده روز چهارشنبه ابتدا قسمتی از دکل فشار قوی برق در منطقه "کین‌سید" دچار آسیب شده و تنها چند دقیقه بعد از آن، آتش‌سوزی در این ناحیه آغاز شده است. همچنین حریق در این منطقه به کمک بادهای شدید به سرعت گسترش یافته است.

فرماندار کالیفرنیا - ایالتی که در اوج فصل آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها قرار گرفته - در منطقه سونوما در شمال و لس‌آنجلس در جنوب اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است.

اتصال در تاسیسات برق شرکت پی‌جی‌اندئی همچنین علت به راه افتادن مرگ‌بارترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا در سال گذشته شد که در پی آن ۸۵ نفر در شهر پارادایس جان باختند و این شهر در شمال کالیفرنیا به تلی از خاکستر بدل شد.

گوین نیوزام، فرماندار کالیفرنیا روز گذشته (جمعه) اعلام کرد: این شرکت که تامین‌کننده عمده گاز و برق در شمال کالیفرنیاست "به سادگی از وظایف خود بازمانده است".

او مسئولان شرکت پی‌جی‌اندئی را به سوءمدیریت متهم کرده است. با این وجود، این شرکت گفته هنوز متقاعد نشده که مشکل در دکل فشار قوی برق عامل شروع آتش‌سوزی در منطقه کین‌سید بوده است.

بیل جانسون، مدیرعامل پی‌جی‌اندئی به واشنگتن‌پست گفت: در این لحظه ما هنوز نمی‌دانیم که چه چیزی دقیقا روی داده است.

این شرکت می‌گوید از بیم به راه افتادن آتش به هنگام وزش بادهای شدید خطوط برق در این منطقه را از کار انداخته بوده اما دکل‌ها به هنگام آغاز آتش‌سوزی کین‌سید هنوز برق داشتند.

طبق آخرین گزارش‌ها در این منطقه، دست کم ۲۱ خانه سوخته‌اند و حدود ۲۰۰۰ سکنه ناچار به تخلیه فوری منازل خود شده‌اند.

همزمان از جنوب کالیفرنیا که پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکاست گزارش شده که با توجه به ادامه وزش بادهای شدید احتمالا آتش‌سوزی‌ها در طول دو روز آینده گسترش بیشتری خواهند یافت.

۱۳۰۰ آتش‌نشان هم اکنون در تلاش برای مهار این آتش هستند و هواپیماها تلاش می‌کنند با ریختن مواد مخصوص محدوده یا مسیر حرکت آتش را کنترل کنند.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی، سال گذشته حدود ۱۰۰ نفر در جریان ده‌ها آتش‌سوزی در نقاط مختلف کالیفرنیا جان باختند.