تغییر در رنگ ادرار را جدی بگیرید/ به میزان کافی آب بنوشید

در روز‌های پایانی ماه مبارک رمضان، مصرف آب و مایعات را در طول روز به ۲ تا ۳ لیتر برسانید و اگر در رنگ ادرار خود تغییری مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در رنگ ادرار را جدی بگیرید/ به میزان کافی آب بنوشید

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ فرزاد علامه متخصص اورولوژی و مجاری ادراری با اشاره به اینکه کسانی که هیچ گونه سابقه سنگ کلیه در خود و خانواده شان ندارند منعی برای روزه گرفتن برایشان وجود ندارد، افزود: هیچ ترسی برای تشکیل سنگ وجود ندارد و برای جلوگیری از ایجاد سنگ در کلیه هم لازم نیست اقدامی بکنند.

وی ادامه داد: حتی برای کسانی که در خانواده آنها سابقه سنگ کلیه وجود دارد و خودشان تا به حال مبتلا به این بیماری نشده اند، مشکلی برای روزه داری وجود ندارد ولی این افراد بهتر است که مصرف مایعات را در افطار و سحر بیشتر کنند و درمان‌های دارویی را باید در کنار روزه داری داشته باشند.

این متخصص اورولوژی و مجاری ادراری در رادیوسلامت بیان کرد: افرادی که داخل کلیه خود سنگ دارند برای روزه داری بهتر است به پزشک مراجعه کنند و پزشک با در نظر گرفتن وضعیت بیمار در این باره تصمیم می‌گیرد.

وی درباره اینکه در ماه رمضان اگر فردی رنگ ادرارش بسیار تیره و حتی نارنجی شود، راه حل چیست؟ گفت: به طور طبیعی کلیه‌های ما قدرت تغلیظ بالایی دارند و هرقدر میزان آب مصرفی کم شود کلیه‌ها می‌توانند ادرار را غلیظ و پر رنگ‌تر کنند تا هرچه بیشتر بتوانند آب را در بدن حفظ کنند و مانع دفع آب شوند.

علامه تاکید کرد: بنابراین بسته به میزان آبی که مصرف می‌کنیم رنگ ادرار تغییر می‌کند و اگر میزان آب، بسیار کم شود رنگ ادرار به سمت زرد پررنگ و نارنجی خواهد رفت که مکانیزم طبیعی بدن است، ولی اگر رنگ خونی در ادرار دیده و رگه‌های خون و لخته خون مشاهده گردد، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

وی یادآور شد: در صورتی غلظت ادرار می‌شود رنگ ادرار را به سمت طبیعی شدن برد، ولی اگر با مصرف آب، این رنگ تغییر نکرد افراد باید به پزشک مراجعه کنند.