خود بینی و خودخواهی از نشانه‌های بیماری روانی است

کارشناس حوزه تعلیم و تربیت با بیان اینکه اگر شخصی در هر مسئله‌ای تنها خود را در نظر بگیرند بر اساس غریضه خود عمل می‌کند گفت: چنین فردی اجازه داده است که غرائض، فطرت او را کنار بزند.

تراشیون
تراشیون

کارشناس حوزه تعلیم و تربیت با بیان اینکه اگر شخصی در هر مسئله‌ای تنها خود را در نظر بگیرند بر اساس غریضه خود عمل می‌کند گفت: چنین فردی اجازه داده است که غرائض، فطرت او را کنار بزند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام علیرضا تراشیون، کارشناس برنامه پرسمان تربیت کودک و نوجوان  رادیو معارف، در رابطه  با موضوع «علائم سلامت روانی » گفت:‌ یکی دیگر از ویژگی‌های افرادی که سلامت روان دارند این است که خود خواهی ندارند؛ یعنی فقط خود را در وقایع، اتفاقات و رفتارها نمی‌بینند، بلکه دیگران را نیز می‌بینند و به طورخاص‌تر اگر به مسئله بپردازیم می‌توان گفت چنین افرادی بیشتر به دنبال رضایت خداوند در رفتار و اعمال خود هستند.

وی با بیان اینکه افرادی که در هر مسئله‌ای تنها خود را در نظر نمی‌گیرند، بر اساس فطرت و نه غرایض خود عمل می‌کنند گفت: چنین افرادی می‌توانند غرائض خود را کنترل کنند و اجازه نمی‌دهند که غرائض باعث کنار زدن فطرت شود.  این از نشانه‌های بیماری روانی است که فرد در هر مضوعوی فقط منافع و خواسته‌های را در نظر بگیرد و نسبت به اطرافیان بی تفاوت باشد.

حجت‌الاسلام تراشیون در رابطه با نشانه‌ی دیگر افرادی که از سلامت روان برخوردارند گفت:‌رابطه آنها با اطرافیان یک رابطه‌ی سازنده است گفت: اگر شخصی با هر فردی در خانواده، دوستان و همکاران سر ناسازگاری دارد از سلامت روانی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه در بین فرزندان نیز مشاهده می‌شود برخی حالت شکل‌دهنده به بازی کودکان را دارند اما برخی از کودکان بازی سایر دوستانش را نیز به هم می‌ریزند گفت: اگر این رفتارها مستمر در فرزندانمان وجود داشته باشد مثلا 6 ماه به این صورت عمل کرد این جای نگرانی درباره سلامت روانی کودکمان دارد و باید منشأ این ناسازگاری را پیدا کرد.

حجت‌الاسلام تراشیون در رابطه با سومین نشانه فرزندانی که از سلامت روانی برخوردارند گفت:‌ نیازهای خود را از راه صحیح تأمیین می‌کنند. گاهی اوقات مشاهده می‌شود که فرزندان یک نیازی دارند می‌خواهد با دروغ نیاز خود را رفع کند یا بدون اجازه به یک چیزی دست‌انداری می‌کنند در حالی که فرزندانی که از سلامت روانی برخوردارند سعی می‌کنند برای رفع نیازهای خود از روش درست بهره بگیرند.

انتهای پیام/