واکنش اتحادیه اروپا به نتیجه همه پرسی ترکیه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا متوقف نشده و اتحادیه اروپا به نتیجه همه‌پرسی در این کشور احترام می‌گذارد.

خبرگزاری فارس: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که گفت وگوها برای پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا متوقف نشده است و اگر آنکارا بتواند شرایط مورد نیاز را تامین کند در این صورت وی می‌خواهد به این مذاکره بپیوندد.

بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، آلمان از اتحادیه اروپا خواسته است تا این مذاکرات را متوقف نکند و اعلام کرده که این کشور در منافع کشورهای اروپایی نقش کلیدی دارد و آنکارا تنها شریک سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیست.

موگرینی همچنین گفت که در پی دیدار باز و آزاد با وزرای خارجه (اروپایی) از بودن ترکیه خوشحال است اما برخی از موارد باید روشن شوند.

این سیاستمدار اروپایی افزود: «روند پذیرش در اتحادیه اروپا ادامه دارد و تعلیق نشده و پایان هم نیافته است ما در حال حاضر بر روی هیچ مورد جدیدی کار نمی‌کنیم.»

مواردی مانند حقوق‌بشر، دموکراسی و آزادی از جمله مسایلی هستند که اروپا می خواهد ترکیه به آنها توجه داشته باشد.

موگرینی همچنین گفت که اتحادیه اروپا به نتیجه همه پرسی در ترکیه احترام می‌گذارد.

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان پیش از این گفته بود که دولت این کشور به شدت با توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مخالف است و چنین اقدامی واکنشی کاملا غلط (به رفتار ترکیه) است.

با این حال «سباستین کورتس» وزیر خارجه اتریش چندین بار تاکید کرده بود که این مذاکرات با ترکیه باید متوقف شود.