اعتماد مردم به گاوصندوق های خانگی بیش از شبکه بانکی است

عضو کمیسیون برنامه مجلس تاکید دارد که اعتماد مردم به گاوصندوق های خانگی بیش از شبکه بانکی است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از حجم بالای نقدینگی و پراکندگی آن در کشور، گفت:سفته بازی و دلال بازی ناشی از حجم بالای نقدینگی است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مردم اعتمادی به شبکه بانکی در نتیجه تکرار سرنوشت موسسات مالی متخلف ندارند، افزود: نبود پول نقد در دست مردم در کشورهای پیشرفته و جمع کردن آن از سوی بانک ها یکی از مزایای است که توانسته رشد اقتصادی را برای آن ها رقم بزند.

تاکید بر ضرورت جمع آوری نقدینگی جامعه به شکل صحیح از سوی شبکه بانکی

وی با تاکید براینکه از نظام های بانکی کشور انتظار تعریف مکانیزم هایی برای جمع آوری نقدینگی جامعه می رود،تصریح کرد: در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نقدنیگی جامعه باید به تولید شوق داده شود تا به این ترتیب اقتصادی پویا رقم بخورد.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: انتظار داریم بانک مرکزی مکانیزمی را تعریف کند که مردم راغب به تحویل پول خود به دولت و حاکمیت شود و حاکمیت هم این نقدینگی ها را جمع کرده و با ارایه تضامین کافی در مسیر درست هزینه کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه برای جلوگیری از سفته بازی و دلالی باید سرمایه ها از دست مردم جمع شود، گفت: مردم باید خیالشان راحت باشد از اینکه پولشان را به حاکمیت تحویل می دهند.

وی با اشاره به سرنوشت موسسه مالی مجاز " کاسپین"، افزود: فعالیت موسسات مالی با برچسب دارای مجوز بودن از سوی بانک مرکزی و همچنین تبلیغ آن از رسانه ملی دلیل بر معتبر بودن آن موسسه است اما اگر همین موسسه با مشکل مواجه شود مردم اعتماد خود از شبکه بانکی را از دست می دهند.

بانک مرکزی بایدسپرده های مردم را تضمین و بیمه  کند

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: بانک مرکزی باید با تضمین و بیمه  سپرده های مردم در موسسات مالی که خود آن ها را تایید کرده مردم را راغب به سپرده گذاری کند تا در صورتی که آن موسسه با مشکلی مواجه شد راهکاری برای پاسخگویی به مردم باشد.

وی با بیان اینکه ورود بانک مرکزی برای جمع آوری پول های نقد مردم درست نیست، افزود: دولت باید با فعال  سازی بخش خصوصی جمع آوری وجوه مردم را مدیریت کند تا با ارایه تضامین کافی سرمایه ها به کمک اقتصاد کشور بیایند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: اگر دولت مدام در حال ایجاد بانک جدید باشد وارد بازار سرمایه شده و هدف خود را فراموش کرده است از این رو حضور موسسات و بخش خصوصی در این امر ضروری است.

دولت و حاکمیت نباید هنگام بروز مشکل برای موسسات مالی و اعتباری از خود سلب مسیولیت کند

وی با بیان اینکه دولت و حاکمیت نباید در موضوع بروز مشکل برای موسسات مالی و اعتباری از خود سلب مسیولیت کند، گفت: مردم پول خود را در ایران سپرده گذاری کرده اند از این رو دولت باید پاسخگو باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید موسسات نزد بانک مرکزی تضمین و سپرده داشته باشند، گفت: بانک مرکزی موظف است تضامینی را برای مردم ایجاد کند که اگر سرمایه آن ها دچار خسارت و خسران شد به نیابت از آن موسسه سرمایه مردم را بپردازد.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: بی توجهی به سپرده گذاری موسسات نزد بانک مرکزی منجر به این می شود که هر کسی به فکر ایجاد موسسه ای جدید باشد که این مصداق هرج و مرج اقتصادی است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه انتظار می رود بانک مرکزی احساس مسیولیت بیشتری کرده تا مردم با خیال راحت تری سپرده گذاری کنند، گفت: در سال های اخیر فروش گاوصندوق در کشور بیشتر شده که این نشان از ضعف اعتماد مردم به بانک ها و موسسات مالی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از بی توجهی بانک مرکزی به تبعات افزایش موسسات مالی و اعتباری دارای مشکل در کشور، افزود: مقصر وجود موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بانک مرکزی است که دیوار بی اعتمادی را ایجاد کرده است./