آثار تاریخی تحت حفاظت تفاهم نامه های دو کشور هستند

آثار تاریخی تحت حفاظت تفاهم نامه های دو کشور هستند

سفیر پادشاهی اسپانیا در ایران گفت: آثار تاریخی و فرهنگی هر کشوری تابع تفاهم نامه های حفاظت است.

به گزارش خبرنگار مهر نشست خبری نمایشگاه آثار باستان شناسی موزه آلیکانته ظهر روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه در موزه ملی ایران برگزار شد.

در این برنامه ادواردو لوپز بوسکتس سفیر پادشاهی اسپانیا در ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره تاثیر اتفاقات سیاسی بر توقیف اموال فرهنگی و تاریخی گفت: معمولا این نوع آثار تاریخی در چارچوب تفاهم نامه ها قرار دارند و حفاظت بین المللی می شوند. آثاری که از یک کشور خارج می‌شود تابع حفاظت های قراردادهای فرهنگی هستند. حتی آثاری که از ایران خارج شدند و به اسپانیا آمدند با موفقیت به ایران برگشت داده شدند ولی برخی مشکلات وجود دارد که مختص به ایران نیست. کشورهای دیگر هم درگیر آن هستند. برخی از آشیای قدیمی سالها قبل به کشورهای مختلف منتقل شده اند. بعید است این آثار به مبداء برگردد. مانند آثاری که در بریتانیا وجود دارد. بعید است این آثار به یونان ارسال شود.

درباره نمایشگاه آثار تاریخی ایران در اسپانیا نیز باید گفت: این آثار در چارچوب توافقات به درستی محافظت شدند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نداشت.

در ادامه سفیر اسپانیا در ایران بیان کرد: اهمیت تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بسیار زیاد بوده است. روابط دوجانبه ایران با اسپانیا در سطح خوبی قرار دارد. این همکاری ها در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. میراث فرهنگی به سایر ملل نشان داده می‌شود این یک عنصر فرهنگی و اصلی است و توریسم فرهنگی اصلی ترین حوزه آن بشمار می اید.

وی گفت: معمولا گرایش ملی در حوزه تبادلات فرهنگی درباره برگزاری نمایشگاه عکس است. چون بحث جابجایی بودن مسافت ها را ندارد. حتی به صورت مجازی می توان این امر را محقق کرد اما جابجایی قطعات ارزشمند میراث فرهنگی بسیار سخت است. موسسه «مارک» بیشترین فعالیتش در آلیکانته است و در این کار ما را همراهی کرد.

وی گفت: یک دانش ویژه ای در حوزه گردشگری شهر آلیکانته وجود دارد. این آمادگی هست که از سوی این منطقه تبادلات فرهنگی با سایر کشورها انجام شود. در ماه دسامبر کنفرانس هایی برگزار می‌شود که موضوع اصلی آن تمرکز بر تجارب آلیکانته بر پویاسازی جامعه است و می تواند این تجربیات با ایران به اشتراک گذاشته شود.

سفیر پادشاهی اسپانیا در ایران همچنین بیان کرد: گردشگران اسپانیایی معمولا در فصل های بهار و اول پائیز به ایران می آیند. شناخت میراث فرهنگی ایران تاثیر زیادی بر فعالیت های گردشگری داشته است. بیشتر گردشگران به اصفهان، یزد، کاشان و شیرازی می روند. این نمایشگاهها می توان تاثیر زیادی روی گردشگران اسپانیایی داشته باشد.

در ادامه جوزف آلبرت کورتس مدیرعامل بنیاد مارک و رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته گفت: واکنش مردم و بازدید کنندگاها به نمایشگاه آثار تاریخی ایران در اسپانیا مثبت بوده است. پیش بینی شد که هر کسی با هر توانایی از این نمایشگاه دیدن کند و فعالیت های جانبی نیز برای آن برگزار شود و بیشتر مردم با فرهنگ ایرانی آشنا شوند.

وی گفت: کنفرانس هایی با حضور متخصصان درباره ایران برپا شد. هفته فیلم و فستیوال فیلم ایرانی را داشتیم تا ظرفیت سینمای ایران نیز به نمایش گذاشته شود. به مناسبت جشن های نوروز و باهمکاری سفارت ایران در اسپانیا، گروههای موسیقی سنتی برنامه اجرا کردند. انتظار داریم که این اتفاق نیز برای نمایشگاه اسپانیا در ایران نیز بیافتد.

وی گفت: من تصور می کنم اسپانیا چهارمین کشور اروپایی است که به ایران گردشگر می فرستد و سالانه این تعداد دو برابر می‌شود.