شدت ریزش کوه در شهرک باغمیشه/ خانه‌هایی که تخلیه شدند

شدت ریزش کوه در شهرک باغمیشه/ خانه‌هایی که تخلیه شدند

تبریز- ریزش کوه در خیابان شهید ولی پور، موجب تخلیه واحدهای مسکونی و نگرانی مردم از ریزش این کوه و تخریب منازل خود شده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- آناهیتا رحیمی: گرد و خاک بلند شده و نوارهای خطر زرد رنگ که منطقه وقوع حادثه را فرا گرفته و عوامل نیروی انتظامی سعی در دور کردن افراد از مقابل کوه  ریزش شده را دارند.  تمامی عوامل از جمله مدیریت بحران، نیروی انتظامی، آتش نشانی و شهرداری در محل حادثه حضور دارند و مردم نیز سراسیمه به خیابان آمده‌اند.

کوه ریزش کرده و گویا برخی از مردم به دلیل لرزشی که از ریزش کوه احساس کرده‌اند با خیال اینکه شاید زلزله‌ای رخ داده شب را صبح کرده‌اند اما گرد و خاک و صدای سنگ‌های غلتانی که از بالای کوه به زمین می‌ریزد خبر از ریزش کوه در شهرک باغمیشه دارد.

خبرنگار مهر برای اطلاع از آخرین وضعیت ریزش کوه در شهرک باغمیشه، سری به این منطقه زده است.

تخلیه منازل مسکونی در شهرک باغمیشه

مدیر کل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان می‌کند : امروز حوالی ساعت ۶ صبح، عوامل شهرداری ریزش کوه را مشاهده و بلافاصله با مشاهده وجود خطرات، منازل مسکونی مورد خطر را به طور کامل تخلیه کرده‌اند.

محمدباقر هنربر توضیح می‌دهد : تمامی عوامل از جمله نبروی انتظامی، مدیریت بحران، شهرداری، آتش نشانی و تمامی کارگروه‌ها در محل حادثه حضور دارند تا تدابیر لازم اتخاذ شود.

وی در رابطه با آخرین وضعیت ریزش کوه در شهرک باغمیشه که موجب مسدود شدن خیابان شهید ولی پور شده است به خبرنگار مهر می‌گوید : از کارگروه لغزش لایه‌های زمین، راه و شهرسازی و زمین شناسی دعوت به عمل آمده تا نظرات فنی خود را ارائه دهند و تمهیدات پیشگیرانه اتخاذ شود.

۵۰ واحد مسکونی تخلیه شده است

هنربر از تخلیه ۵۰ واحد مسکونی خبر داده و اضافه می‌کند : حدود ۵۰ واحد مسکونی تخلیه شده که در صورت وجود نظرات کارگروه ‌ها، بقیه منازل نیز تخلیه خواهد شد.

وی در پایان ادامه می‌دهد : کارشناسان زمین شناسی علت ریزش کوه را سستی و ناپایداری خاک اعلام کرده‌اند که هم چنان ادامه دارد؛ منطقه باغمیشه روی خط گسل قرار دارد و به دلیل تخصصی بودن بحث، نیاز به بررسی بیشتر بوده تا نتیجه نهایی اعلام شود.

بزمی یکی از ساکنان مجتمع ۹ واحدی در شهرک باغمیشه است که به دلیل وجود خطر، منازل را به طور کامل تخلیه کرده‌اند؛ این مجتمع ۹ واحدی در مقابل همان کوهی قرار دارد که ریزش می‌کند و هر لحظه ممکن است با خاک یکسان شود.

او به خبرنگار مهر می‌گوید : ۸ روزی می‌شود که این کوه ریزش می‌کند و مردم با ترس و وحشت رفت و آمد می‌کنند و گرد و خاک شدیدی نیز بلند می‌شود.

شب تا صبح نخوابیده‌ایم

ساکن این مجتمع در شهرک باغمیشه ادامه می‌دهد : از شب تا صبح نتوانسته‌ایم بخوابیم؛ کوه ریزش کرده و ما نیز نظاره گر آن بوده‌ایم و از صبح نیز ریزش کوه شدت گرفته و موجب مسدود شدن خیابان شهید ولی پور و قطعی برق و آب نیز شده است.

وی در پایان توضیح می‌دهد : تنها خواهشی که از مسئولان داریم این است که به این وضعیت حساس‌تر باشند؛ از صبح جلوی ماشین‌ و افراد را می‌گیرم تا زیر آوار نمانند.

مدیر عامل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید : این حادثه از حوالی ساعت ۷ صبح امروز رخ داده که موجب مسدود شدن مسیر خیابان شده است.

محمد قلیزاده ادامه می‌دهد : نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام و هم چنان در منطقه حضور دارند؛ تا به این لحظه گزارشی از صدمات جانی وجود ندارد و گزارشات تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد.

اهالی خیابان شهید ولی پور واقع در شهرک باغمیشه از دیشب که ریزش کوه شدیدتر شده است در ترس و وحشت به سر می‌برند و تمامی عوامل ذی ربط سعی در دور کردن افراد برای جلوگیری از تلفات جانی دارند.