شکایت سازمان حج و زیارت از خانواده رکن آبادی/ هیچ معامله‌ای با خون شهدا نشده است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: خواستار ارائه مدرک از سوی خانواده رکن آبادی در خصوص ادعای مطرح شده هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: خواستار ارائه مدرک از سوی خانواده رکن آبادی در خصوص ادعای مطرح شده هستیم.

شکایت سازمان حج و زیارت از خانواده رکن آبادی/ هیچ معامله‌ای با خون شهدا نشده است به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال حج آرامی برگزار شد و هماهنگی و همکاری‌های خوبی برای اجرای آن وجود داشت.

رشیدیان گفت: حج امسال با ۸۶ هزار ۵۵۰ نفر آغاز شد و با توجه به ۲ هزار سهمیه مازاد از سوی کشور عربستان و ۸۸ هزار ۵۵۰ نفر زائر به عربستان اعزام شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به لغو ویزای ۹ نفر اظهار کرد: سال‌های گذشته هزار و ۲۰۰ ویزای لغو شده داشتیم و تلاش شد هیچ ویزای لغو نشود تا بتوانیم از تمام ظرفیت خودمان استفاده کنیم.

او در خصوص عدم انتقال گوشت‌های قربانی به ایرانی بیان کرد: برای انتقال گوشت قربانی مقدمات آن تهیه نشد و البته یک بانک اعلام آمادگی کرد، ولی به دلیل حساسیت فرآیند ذبح، سازوگار لازم برای آن فراهم نبود.

رشیدیان افزود: باید از لحاظ نوح ذبح، سلامت و سن گوسفند همه امکانات فراهم باشد و علاوه بر این‌ها کشتی سردخانه برای انتقال از بندر جده به بندر عباس فراهم نبود؛ امیدواریم سال بعد این امر اتفاق بیفتد و این گوشت را برای تبرک به کشور وارد کنیم.

رشیدیان با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در صف حج هستند، گفت: بر اساس قوانین به ازای هر یک میلیون نفر هزار نفر به حج اعزام می‌شوند.

او با اشاره به اینکه ثبت نام جدید برای حج نداریم، تصریح کرد: افراد متقاضی می‌توانند برای اعزام فیش حج بخرند که برای جلوگیری از دلال بازی در سایت فرآیندی را اعمال کردیم که افرادی که می‌خواهند فیش حج خود را بفروشند در سایت حج بگذارند و افراد متقاضی این فیش‌ها را بخرند.

رشیدیان افزود: ۵ میلیون و ۸۰۰ نفر ثبت نامی حج عمره داریم که پشت صف برای اعزام هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ادعای اخیر خانواده شهید رکن آبادی مطرح کرد: ادعا‌هایی در خصوص معامله خون شهدای منا و توافق با عربستان از طرف شخصی مطرح شد که سازمان حج و زیارت از این فرد شکایت کرده است.

او با بیان اینکه خواستار ارائه مدرک از سوی خانواده این شهید هستیم، افزود: مستندات لازم را در محکمه گذاشته ایم و ترجیح این است که این موضوع در آنجا بحث شود تا به یک جدل رسانه‌ای تبدیل نشود.

رشیدیان گفت: هیچ معامله‌ای با خون شهدا نشده است؛ سازمان حج و زیارت هم قرارداد‌های سال گذشته و چندین سال گذشته را دارد.

او با اشاره به اینکه عربستان پاسخ داده است که دیه شهدای مسجدالحرام قطعاً پرداخت می‌شود، گفت: در جلسه آخر که با وزیر حج عربستان داشتیم آن‌ها اعلام کردند که هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند و به محض رسیدن به نتیجه، به ما اعلام می‌کنند.

رشیدیان افزود: ما به آن‌ها اعلام کردیم که با گذشت چهار سال، گزارش نهایی باید مشخص و اعلام شود و اجازه نمی‌دهیم خون شهدا پایمال شود.

رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد: برای تأمین ارز ارزان قیمت برای عمره‌گزاران با بانک مرکزی صحبتی نشده و فقط برای حج تمتع با ارز ۷ هزار تومانی موافقت شد.

او افزود:‌ برای عمره مفرده واجب شرعی وجود ندارد و از بانک مرکزی برای تأمین ارز ارزان قیمت انتظاری نداریم و می‌خواهیم که در یک عمل متقابل اگر عمره‌گزاران ما می‌روند و هزینه می‌کنند، گردشگران و زائران عربستان نیز به ایران بیایند و این تعامل دوطرفه باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ما انتظار داریم تمامی شروط ما مورد موافقت قرار گیرد و منتظر پاسخ کشور عربستان هستیم تا اعزام‌های عمره از سر گرفته شود.

رشیدیان با اشاره به اربعین ۹۸ تصریح کرد: سعی بر این داریم تا از تمام ظرفیت‌های سازمان حج و دفاتر کارگزاری برای برگزاری اربعین ۹۸ استفاده کنیم.

او با اشاره به ثبت نام بیش از ۴۶۵ هزار نفر در سامانه سماح گفت: این سامانه برای ساماندهی زائران راه اندازی شده است و متقاضیان سفر به عتبات عالیات باید در این سامانه ثبت نام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه جا به جایی ۳ میلیون زائر اربعین حسینی خود عملیات سنگینی است، مطرح کرد: آمار ثبت نام زائران در سامانه سماح روزانه در حال افزایش است و امیدواریم بتوانیم از ۴ مرز کشورمان به طور همزمان استفاده کنیم.