کاهش دمای 4 تا 8 درجه ای هوای آذربایجان‌شرقی

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: امروز و فردا ناپایداری جوی در استان افزایش و دمای هوا ۴ تا ۸ درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد.

محمد اشجعی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، عنوان داشت: طبق نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی این ناپایداری موجب نفوذ و تقویت زبانه پرفشار خزری، گذر امواج کم ارتفاع تراز میانی جو و پدیده شرایط فصلی و محلی می شود.

وی افزود: این شرایط موجب وزش تندبادهای لحظه ای ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت، بارش باران گاهی به صورت رگبار، غرش آذرخش، احتمال برخورد صاعقه و بروز پدیده مه در ارسباران می شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در اثر این پدیده احتمال سقوط اشیا، آسیب به دکل های مخابراتی و خطوط انتقال نیرو، آسیب دیدن محصولات کشاورزی، آبگرفتگی معابر و جاری شدن سیلاب وجود دارد.

اشجعی، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته شهرستا‌ن‌های میانه و ملکان با ۳۳ درجه و سراب، بستان آباد و چاراویماق با ۱۱ درجه سانتی گراد به ترتیب گرم ترین و خنک ترین شهرهای استان بودند.

وی گفت: در این مدت دمای تبریز در گرم ترین زمان به ۳۱ و در خنک ترین زمان به ۱۸ درجه سانتیگراد رسید و دمای کنونی آن ۲۰ درجه است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت( ۱۱صبح) حدود ۳ درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

اشجعی، با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه ارسباران بارش باران گزارش شده است، افزود: در این مدت بیشترین بارش در استان از شهرستان ورزقان به میزان ۲۵.۸ میلی متر گزارش شده است و کلیبر با ۱۵.۱ میلی متر، شبستر با ۷ و اهر با ۵.۷ میلی متر به ترتیب در رده های بعدی بیشترین میزان بارش را به خود اختصاص داده اند.